besindegerleri.gen.tr https://www.besindegerleri.gen.tr Besin Değerleri, Sebze ve Meyvelerin Besin Değerleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, besindegerleri.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Fasulye Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/fasulye-besin-degeri.html Sun, 21 Oct 2018 10:40:11 +0000 Fasulye Besin Değeri; Baklagiller familyasından olan fasulye bir yılda yetişen, otsu Orta Amerika menşei bir bitkidir. Hemen her tür toprakta yetişebilen fasulye soğuğa da duyarlı bir bitkidir. Bütün baklagiller arasından en çok Fasulye Besin Değeri; Baklagiller familyasından olan fasulye bir yılda yetişen, otsu Orta Amerika menşei bir bitkidir. Hemen her tür toprakta yetişebilen fasulye soğuğa da duyarlı bir bitkidir. Bütün baklagiller arasından en çok tüketilen fasulyenin yaklaşık 80 çeşidi vardır. Tohumdan yetişen fasulyenin, dünyanın pek çok yerinde tarımı yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Fasulyenin saymakla bitiremeyeceğimiz sayısız faydası vardır. Sindirim sisteminin gelişimini olumlu yönde etkileyerek hazımsızlığı giderir ve devamında kabızlığı önler.
Fasulyenin kalorisi çok düşük olduğundan diyet listelerinin başında yer alır ve diyet yapanların sıklıkla tüketmesi gerekir. 0 kolesterol içerdiğinden kolesterolü dengeleyicidir.  Ayrıca kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi önemli mineralleri ve A, B12, C, ve K vitaminlerini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendiricidir ve önemli bir enerji kaynağıdır. Bu sebeple hamile bayanlarında düzenli tüketmesinde fayda vardır.
Fasulye vücuttaki serbest radikallerin oranını azaltır ve bunun sonucunda damarlardaki yağ oranının azaltılmasına yardımcı olur. Bununla beraber böbreklerdeki kum ve taşların kolayca düşürülmesinde rol oynar. Bütün sebzeler gibi fasulye de kalp dostu bir sebzedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucu düzenli fasulye yiyen insanlarda migren ataklarında azalma görüldüğü için migren ağrılarının da düzenli fasulye tüketimi ile tedavi edilebileceği ortaya çıkmıştır. Lif bakımından da oldukça zengin olan fasulye başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünü önlemeye yardımcıdır. İçerdiği yüksek orandaki demir ve diğer mineraller sayesinde kemik gelişimine katkı sağlar.Fasulye aynı zamanda kan basıncını azaltmaya ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kan şekerini düzenlediğinden şeker hastaları içinde faydalı bir sebzedir. Bütün bunlarla beraber fasulye Osteoartrit, romatoit artrit hastalığı ve astım, bronsit gibi akciğer rahatsızlıkları olan hastalar içinde oldukça faydalı bir sebzedir.

Bir Porsiyon Fasulye Besin Değeri;

 • 20.16 Karbonhidrat
 • 5.36 Protein
 • 3.91 Yağ 
 • 0 Kolesterol
 • 5.14 Lif
 • 640.93 Sodyum
 • 1264.49 Potasyum
 • 141.6 Kalsiyum
 • 2.56 Demir
 • 51.29 A vitamini
 • 47.94 C vitamini
]]>
Kuru Fasulye Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/kuru-fasulye-besin-degeri.html Sun, 21 Oct 2018 14:24:21 +0000 Kuru fasulye besin değeri; Türk mutfağının vazgeçilmez damak tatları arasında yer alır. Hele ki soğuk kış aylarında yanında pilav ve turşuyla birlikte bir akşam  yemeği neredeyse tadına doyulmaz bir ziyafet sofrasına Kuru fasulye besin değeri; Türk mutfağının vazgeçilmez damak tatları arasında yer alır. Hele ki soğuk kış aylarında yanında pilav ve turşuyla birlikte bir akşam  yemeği neredeyse tadına doyulmaz bir ziyafet sofrasına dönüşür. Bu denli lezzetli olan kuru fasulye bir  o kadar da sağlıklı  bir besin maddesidir. İçerisinde neredeyse bir insanın ihtiyacı olan bütün vitamin değerlerini barındırır  ve önemli oranda bir lif kaynağıdır. Aynı zamanda bir protein deposu olan kuru fasulyeyi; kırmızı eti ekonomik nedenlerden, sağlık sorunlarından yada vejeteryan oldukları için   tüketemeyenler protein ihtiyaçlarını karşılamak ve sağlıklı beslenmek için bol miktarda kuru fasulye yiyebilirler. Ayrıca içerisinde lif oranı fazlaca olduğundan bağırsakları çalıştırarak kabızlığı önler ve bol bol enerji verir.

Kuru fasulye kaç kalori; 

Bir porsiyon kuru fasulye nin kalorisi ortalama 250 dir. Bu oran pişirirken kullanılan et ve yağ miktarına göre, ufak oynamalar olsa da sonuç çok fazla değişmez. 1 dilim ekmek ve 2 adet köfteki kaloriye karşılık 6-7 kaşık kuru fasulye yediğinizde aynı kaloriyi almış olursunuz.

Bir porsiyon kuru fasulyenin besin değeri ne kadardır

Bir porsiyon kuru fasulye ortalama 100 grama denk gelir ve içerisinde;
 • 20 gram karbonhidrat
 • 608.00 mg potasyum
 •  10 gram protein 
 • 0. 75 gram yağ
 • 52.00 kalsiyum
 •  3 mg sodyum 
 • 26.00 A vitamini
 •  0.92 C vitamini,  
 • 2. 90 civarında  ise demir bulunmaktadır. 
Kuru fasulyede kolesterol hiç bulunmamaktadır. Bu nedenle kalp ve tansiyon hastası olanlar kuru fasulyeyi gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

Kuru fasulye kilo aldırır mı

Bütün yemekleri hazırlarken, yemeğin hazırlama aşaması ve beraberinde tükettiğimiz gıdalar almış olduğumuz kalori miktarını değiştirmektedir. Kuru fasulyeyi pişirirken kilo yapmaması için yağına ve tuzuna dikkat etmemiz lazım. Lakin Türk mutfağının vazgeçilmeyen geleneklerinde tabiki de kuru fasulyeyi pilavla ve yanına turşuyla yediğimiz için kilo aldırmaması kaçınılmaz oluyor. Hele ki turşunun  iştah açan tarafını da unutmayalım. Kuru fasulyemiz pilavsız yenmez diyorsanız bulgur pilavını tercih edin. Çünkü bulgur pirince göre daha az kalori içerir. Turşu yerine de cacık ve salata yiyebilirsiniz.

Diyet yaparken kuru fasulye tüketilebilir mi

Diyet yapanlar, enerjili ve  sağlıklı bir şekilde zayıflamak isterlerse haftanın bir kaç gün kuru fasulye yemelerinde fayda vardır. Tuzunu ve yağını ölçülü tutmak şartı ile kilo kaybını engelleyecek bir durum oluşmaz. Aynı zamanda halsizlik yaşamadan rahat bir zayıflama dönemi için oldukça önemli faydalar sağlayacaktır. Diyet nedeniyle ortaya çıkan metobolizma sorunlarınıda bağırsakları yumuşatarak ortadan kaldırır. Kuru fasulye besin değeri sonuna geldik. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

]]>
Muz Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/muz-besin-degeri.html Mon, 22 Oct 2018 02:09:48 +0000 Muz Besin Değeri; Türkiye'mizin boz yazı ile Alanya arasında üretilen muz, bir ağaçsı bitkidir ve bu bitkinin kabuklu yeşil uzun meyvesidir. Dünya da ise Asya'nın  Güneydoğusunda tropikal bölgelerde doğal olarak yeti Muz Besin Değeri; Türkiye'mizin boz yazı ile Alanya arasında üretilen muz, bir ağaçsı bitkidir ve bu bitkinin kabuklu yeşil uzun meyvesidir. Dünya da ise Asya'nın  Güneydoğusunda tropikal bölgelerde doğal olarak yetişir. 

Muz bitkisi çiçekli otsul bitkiler arasında en büyüğü olduğundan sıkça ağaçlarla karıştırılır. Boyları 7.6 metreye uzayabiliyorlar.  2.7 metre uzunluğa 60 cm genişliğe kadar büyüyebilen yaprakları, sarmal bir biçimde yer alırlar.

Oldukça besleyici ve faydalı olmadı sebebiyle ve de yeterince vitamin, protein, aminoasit ve mineral içerdiğinden dünya üzerinde tüketimi en fazla olan meyveler arasındadır. Batı Avrupa ülkelerinde ağırlıklı olarak tadı ve kokusu için tüketilen bir meyve olmakla beraber üçüncü dünya ülkelerinde oldukça önemli bir besin kaynağıdır.  Fazla gelişemeyen ülkelerde çocuklar vücutları için gerekli olan protein ihtiyacını muz yiyerek almaktadırlar.

Muz Besin DeğeriMuzun Faydaları;

 •  Kemik gelişimine oldukça faydalıdır.
 • Yorgunluğu ve sinir zafiyetini giderir.
 • Masfal ve böbrek iltihabına iyi gelmekle beraber bağırsak gastalıklarında da oldukça etkilidir.
 • Kabızlık şikayeti olanlar yememelidir.
 • Potasyum, kalsiyum, sodyum, demir, fosfor ve iyot açısından oldukça zengin olan muz B1, B2, A, C ve E vitaminlerini de  içermektedir. İçerdiği sodyum ve potasyum kalp kaslarını geliştirir. Muz kalorice oldukça zengin olmakla beraber hiç kolesterol içermemektedir.
 • Terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kaslara potasyum canlılık verir ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. B1 vitamini sayesinde Sinir dokularının normal çalışmasında da etkilidir. İçermekte olduğu iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardımcı olur.

]]>
Karpuz Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/karpuz-besin-degeri.html Mon, 22 Oct 2018 10:55:23 +0000 Karpuz Besin Değeri; Sıcak yaz aylarının  vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuzun içeriği ve besin değerleri ile de insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Yazın kavrucu sıcak günlerinde içinizi serinleten karpuz, besi Karpuz Besin Değeri; Sıcak yaz aylarının  vazgeçilmez meyvelerinden olan karpuzun içeriği ve besin değerleri ile de insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Yazın kavrucu sıcak günlerinde içinizi serinleten karpuz, besin değerleri, antioksidanları, mineralleri ve vitaminleri bakımından eşi olmayan bir meyvedir.

Şimdi karpuzun içinde var olan bu eşsiz değerlere göz atalım ve faydalarını gözden geçirerek daha iyi öğrenelim. Bakalım karpuzu böyle severek yerken farkında olmadan nasılda faydalanıyoruz.

150 gram karpuzun %92’si sudur. 12 gram karbonhidrat, 1 gram protein ve %2 lif içerir. Bununla beraber A, C ve 4 B1 vitaminleri vardır. Potasyum açısından da bi hayli zengindir. Ayrıca enzimler, organik asitler ve yapısında var olan doğal şeker içerir ve en önemlisi antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Karpuz Besin DeğeriKarpuzdaki antioksidanlar

 • Karpuz; C vitamini ve likopen, lutein, beta- karoten, zeaksantin ve kriptoksantin gibi antioksidan flavonoidlerin mükemmel bir kaynağıdır. Bu güçlü antioksidanlar yaşlanma ve hastalık önlemede önemli bir koruyucu olarak kabul edilir, serbest radikallere karşı vücudumuzu savunmamız önem kazanır.
 • Susuzluğu giderir
 • Dehidratasyon riskini azaltırken, Vücudun terleme yoluyla kaybettiği sıvı ve bununla beraber kaybettiği minerallerin yerine gelmesinde yardımcı etkendir. Sıcak yaz günlerin de susuzluğunu gidermek için mükemmel ötesi bir meyvedir.
 • İdrar söktürücü
 • İdrar söktürücü özelliğiyle büyük bir ninet olan karpuz vücuttaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasına da yardımcı olur. Ayrıca karaciğeri temizler ve böbrek fonksiyonlarını uyararak çalışmasında etlkilidir.
 • Karpuzdaki  mineraller ve vitaminlerEnerji verir
 • Karpuz da  B6 ve B1 vitaminleri olmakla beraber doğal enerji güçlendiricilere sahiptir. Potasyum ve magnezyum  gibi iki önemli mineral açısından da zengindir. 
 • Bağışıklık sistemi
 • Likopen, C vitamini ve diğer güçlü antioksidanların yüksek içeriği, vücutta doğal savunmayı artırır. Bütün bu bileşiklerin, hastalıkların oluşmasını önleyen serbest radikal hasarına karşı vücudumuzu korumak ve bağışıklık sistemini de güçlendirmek için olağan üstü bir yeteneği vardır.
 • Gözler
 • Göz saglığı için oldukça önemli olan likopen ve vitamin, karpuzda bulunan bileşenlerdir.  Bu bileşenler makula dejenerasyonu ve diğer göz ile ilgili sorunlara karşı koruma sağlayıp, savunma oluşturdukları için  gözleri korumaya yardımcı olurlar.
 • Tansiyon ve kalp
 • İçinde var olan  amino asit ve magnezyum, kan basıncını dengeler. Tansiyonu düzenlemekle beraber  kalp sorunlarına karşı da  koruyu etkisi vardır.

]]>
Taze Fasulye Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/taze-fasulye-besin-degeri.html Mon, 22 Oct 2018 20:17:24 +0000 Taze fasulye besin değeri, taze fasulye baklagiller ailesine ait olan bitkilerden biridir. Fasulye çeşit olarak oldukça fazla türe sahiptir. Çeşit olarak ne kadar farklılık gösterse de fasulye çeşitlerinin faydaları ve özell Taze fasulye besin değeri, taze fasulye baklagiller ailesine ait olan bitkilerden biridir. Fasulye çeşit olarak oldukça fazla türe sahiptir. Çeşit olarak ne kadar farklılık gösterse de fasulye çeşitlerinin faydaları ve özellikle hemen hemen birbiri ile aynıdır. Taze fasulyenin yapraklarında yapışkan bir madde bulunmasa da toplanırken yapraklar kıyafetlere yapışır. Bu yaprakların tüylü ve dişli bir yapısı olduğundan kaynaklanır. Diyet programlarında sıkça yer bulan taze fasulye oldukça besleyici özelliktedir. Ayrıca kalori bakımından da düşük bir sebzedir. 100 gram kadar taze fasulye yaklaşık 30 kalori içerir. İçeriğinde ol miktarda lif bulunur ve bu özelliğiyle uzun süre tok tutar. A, B12, C ve K vitaminleri, manganez, fosfor, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Kemik gelişimine ve sağlığına katkıda bulunur, hazmı kolaylaştırır, sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Kolesterol hastaları içinde faydalı olan taze fasulye, kolon kanseri başta olmak üzere, farklı kanser türlerine karşı fayda sağlar. Vücutta serbest radikaller ile mücadele etmeyi kolaylaştırır ve dolayısıyla damarlarda yağ oranının azalmasını sağlar. Kan basıncını dengeleyici etkisi bulunmaktadır. Vücuttan toksinelrin atılmasını sağlar. Kalp hastalıklarına karşı koruru, böbreklerde oluşan kum ve taşın düşmesini kolaylaştırır. Sindirim sisteminin rahatlamasını ağlayan taze fasulye kilo vermek içinde tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alır. Bu özelliğinden dolayı da diyet listelerinde sıkça yer almaktadır.

Taze fasulye, bronşit ve astım gibi akciğer hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak kullanıldığında büyük oranda fayda sağlar. Romatoid artrit ve osteoartrit hastaları da faydalarından yararlanabilmek için haftada iki defa farklı şekillerde tüketebilir. Migren ağrıları taze fasulye tüketimi ile kontrol altına alınabilir. Yapılan araştırmalara göre migren ağrılarında düzenli taze fasulye tüketimi ağrıların azalmasını sağlamaktadır. Gebelik sürecinde anne ve bebek sağlığı için faydalı olan taze fasulyenin bu dönemde sık sık tüketilmesi önerilmektedir. Taze fasulye bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek birçok hastalığa karşı korur. Taze fasulye mutlaka haşlanarak ya da pişirilerek tüketilmelidir. Çiğ tüketilmesi vücutta bazı sorunların gelişmesine neden olabilir. Mide ağrısı, ishal ve kusma gibi etkilere yol açabilir.

Taze Fasulye Besin Değeri10 gram haşlanmış taze fasulye besin değeri
 • 25 kalori
 • 1.6 gram protein
 • 5.4 gram karbonhidrat
 • 0 kolesterol
 • 0.2 gram yağ
 • 1 gram selüloz
 • 37 mgr fosfor
 • 0.6 mgr demir
 • 50 mgr kalsiyum
 • 4 mgr sodyum
 • 151 mgr potasyum
 • 540 IU A vitamini
 • 0.07 mgr B1 vitamini
 • 0.9 mgr B2 vitamini
 • 0.5 mgr B3 vitamini
 • 12 mgr C vitamini
1 porsiyon zeytinyağlı taze fasulye besin değeri
 • 20.16 gram  karbonhidrat
 • 5.36 gram protein
 • 3.91 gram yağ
 • 5.14 gram lif
 • 0 mg kolesterol
 • 640.93 mg sodyum
 • 1264.49 mg potasyum
 • 141.6 mg kalsiyum
 • 51.29 mg A vitamini
 • 47.94 mg C vitamini
 • 2.56 mg demir
]]>
Yeşil Fasulye Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/yesil-fasulye-besin-degeri.html Mon, 22 Oct 2018 21:45:08 +0000 Yeşil fasulye besin değeri, sevilerek tüketilen sebzelerden biri olan yeşil fasulye, farklı şekillerde yemek olarak hazırlanarak sofraları süslemektedir. Kavurması, haşlaması, yemeği, turşusu, salatası yapılabilen yeşil f Yeşil fasulye besin değeri, sevilerek tüketilen sebzelerden biri olan yeşil fasulye, farklı şekillerde yemek olarak hazırlanarak sofraları süslemektedir. Kavurması, haşlaması, yemeği, turşusu, salatası yapılabilen yeşil fasulye çeşitliliği olan bir sebze olduğu gibi sağlık içinde faydalı sebzeler arasındadır. Yeşil fasulye besin değeri bakımından zengin sebzelerin başında gelir. Kalori bakımından oldukça düşük olduğu için diyet listelerinde sıkça tercihe dilmektedir. Yaz sebzesi olan yeşil fasulye yazda hazırlanarak dondurulup kışın da tüketilebilir. Ayrıca konserve şeklinde de hazırlanabilir.

Yeşil fasulye bir yaz sebzesi olup, yılda bir defa yetişir. Yaprakları tüylü ve dişli bir yapıya sahiptir. Beyaz, pembe ya da mor renkte çiçekler açar. Dik ya da çalıya sarılı olarak iki şekilde yetişir. Bitkiden elde edilen meyveler yaklaşık 15 santim uzunluğunda olur ve genelde açık yeşil renktedir. Soğuğa karşı oldukça hassas olan sebze, toprak farkı aramaksızın her türlü toprakta yetiştirilebilir. Ortalama olarak 80 türü vardır ve tohumdan yetişmektedir. Ayşe kadın, çalı gibi türleri vardır.

Yeşil fasulye içeriğinde yüksek oranda lif bulundurur. Lif sağlıklı beslenmede oldukça önemlidir. A, B12, C ve K vitaminleri bakımından zengin bir sebzedir. Kemik gelişimini destekler. Büyüme çağında olan çocukların mutlaka haftalık beslenme listesinde yeşil fasulyeye yer verilmelidir. Hazımsızlığa karşı iyi gelir. Sindirim sisteminin aktif şekilde çalışmasını sağlar. Kolesterolü düzenleyici etkisi bulunur. Vücutta yaşanan yorgunluğa karşı iyi gelir. Kansere karşı vücudu koruyucu özelliği bulunmaktadır. Besleyici değeri yüksek olan yeşil fasulye uzun süre tok kalmayı sağlar. Böbreklerde meydana gelebilecek taşı ve kumu önler ve oluşan taş ve kuşun düşmesine yardımcı olur. Hamilelik döneminde mutlaka tüketilmelidir. Vücuda enerji verir. Kan basıncını dengeler. Bronşit, astım gibi hastalıklara karşı faydalıdır. Vücuttaki toksinlerin temizlenmesini sağlar, kan şekerini dengeler, migren ataklarını hafifletir, kalp dostu sebzelerden biridir.

Yeşil Fasulye Besin DeğeriYeşil fasulye besin değeri

Orta boy porsiyon zeytinyağlı yeşil fasulye besin değeri
 • Orta boy porsiyon zeytinyağlı yeşil fasulye yaklaşık olarak 73 kalori içerir.
 • 6.3 gram karbonhidrat
 • 2.4 protein
 • 4.1 yağ içerir.
100 gram haşlanmış yeşil fasulye besin değeri
 • 25 kalori
 • 1.6 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 1 gram selüloz
 • 5.4 gram karbonhidrat
 • 151 miligram potasyum
 • 0.6 miligram sodyum
 • 0.6 miligram demir
 • 37 miligram fosfor
 • 50 miligram kalsiyum içerir.
]]>
Kırmızı Et Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/kirmizi-et-besin-degeri.html Tue, 23 Oct 2018 21:15:00 +0000 Kırmızı et besin değeri, Kırmızı et besin değerleri oldukça yüksek olan ve mutlaka tüketilmesi gerekli olan bir besin üründür. B 12 vitamini, demir, çinko ve potasyum açısından oldukça zengindir. Yağsız dana e Kırmızı et besin değeri, Kırmızı et besin değerleri oldukça yüksek olan ve mutlaka tüketilmesi gerekli olan bir besin üründür. B 12 vitamini, demir, çinko ve potasyum açısından oldukça zengindir. Yağsız dana eti tercih edildiğinde hem sağlık için hemde diyet açısından uygun bir hal alır. Kırmızı et insan vücudunda ihtiyaç duyulan vitamin ve protein açısından zengin olan bir besindir. Kırmızı et çeşitlerinde koyun eti dana etine göre daha fazla enerji değerlerine sahiptir. Koyun eti dana etine göre daha yağlıdır ve bu yağ oranı sebebiyle enerji değerini yükseltmektedir. 100 gram dana eti ortalama 150 kalori içermektedir fakat koyun etinde 100 gram koyun eti 250 kalori içermektedir. Obezite, kalp ve damar hastalıkları ve yüksek kolesterol kişinin fazla kilosunun bulunması halinde koyun eti tercih etmemesi kişinin sağlığına ve diyetine fayda sağlayacaktır. Enerji değerlerinin aksine kolesterol dana eti koyun etine göre daha yüksek kolesterol değerlerine sahiptir. 100 gram dana etinde 90 mg kolesterol var iken 100 gram koyun etinde 70 kolesterol bulunmaktadır. Kolesterol bulunan kişilerin et tüketiminde dikkatli olmaları gerekmektedir. Protein değerleri yönünden daha yüksektir. Az yağlı koyun eti dana etine göre daha fazla doymuş ve doymamış yağ bulunmaktadır. Koyun eti omega 6 doymamış yağ içeriğine sahiptir. Fakat doymamış faydalı yağlara sahip olan koyun etinde doymuş yağ oranına da fazlaca sahiptir bu durumdan ötürü dikkatli tüketilmesinde fayda vardır. Koyun eti ve dana eti arasındaki besin değeri farkı bunlarla sınırlı değildir. Protein değerlerinde de birbirlerinden farklı değerler taşımaktadırlar. 

100 gram dana etinde bulunan protein 28 gramdır fakat 100 gram koyunda bu değer 17 grama düşmektedir. Dana eti ergenlik ve gelişme çağında olan gençlere hamilelik dönemi geçiren anne adaylarına  menopoz döneminde bulunan kadınlara ve vücut geliştirme sporu yapan bireylere önerilen önemli bir besin kaynağıdır. Bunun sebebi dana eti koyun etine oranla daha fazla sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor içermektedir. Bu değerler kas ve sinir sisteminde önemli rollere sahip minerallerdir. Dana eti koyun etine göre değerler ve fayda açısından daha ön plandadır. Kırmızı et kansızlık yaşayan bireyler içinde önemli besin kaynaklarındandır.kansızlık problemi yaşayan hastalara kırmızı et doktorlar sıkça önerilir. Kırmızı ette demir oranı da oldukça yüksektir. Kırmızı et konusunda bilinmesi gerekenlerden biri de etteki yağ oranı yükseldikçe mineral oranı düşmektedir. Özellikle kadınlarda rastlanan demir eksikliği kırmızı et ve gerekli demir destekleri ile giderilmeye çalışılmaktadır. Dana eti koyun etine göre içeriğinde daha fazla demir barındırmaktadır.100 gram dana etinde 3 mg demir var iken 100 gram koyun etinde 1.54 gramdır. Dana eti kalp sağlığı içinde oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Dana eti içeriğinde bulunan yağın yarısı oleik asit adı verilen doymamış yağ asitleri içermektedir. Oleik yağ asitleri kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Kırmızı etin içerisinde bulunan yüksek kaliteli protein demir çinko ve B vitamini çocuklar içinde çok önemlidir.

Kırmızı Et Besin Değeri100 gram yağsız kırmızı et besin değerleri:
 • Besin: 100 gram
 • Karbonhidrat: 0
 • Protein (g): 33.96
 • Yağ (g): 6.51
 • Lif (g): 0
 • Kolesterol: 113
 • Sodyum: 81
 • Potasyum: 339
 • Kalsiyum: 19
 • A vitamini: 0
 • C vitamini: 0
 • Demir (mg): 1.23
]]>
Pirinç Pilavı Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/pirinc-pilavi-besin-degeri.html Wed, 24 Oct 2018 03:06:08 +0000 Pirinç pilavı besin değeri, Beyaz pirinç pilavı yüksek glisemik indeks değerine sahip olan bir besindir. Pirinç pilavı kişinin çabuk acıkmasını sağlayan kan şekerinin ani ani yükseltip ani düşüren bir besindir. Yağ v Pirinç pilavı besin değeri, Beyaz pirinç pilavı yüksek glisemik indeks değerine sahip olan bir besindir. Pirinç pilavı kişinin çabuk acıkmasını sağlayan kan şekerinin ani ani yükseltip ani düşüren bir besindir. Yağ ve karbonhidrat içeriği fazladır. Pirinç pilavı kilo aldırıcı özelliğe sahiptir bunun sebebi kan şekerinde ani düşüşlere yol açarak kişide tatlı yeme isteği oluşturmasıdır. Bunun yanı sıra kişiyi çabuk acıkmaya sebep olduğu için ve tekrar yemek yeme ihtiyacı duymasını sağlar. Bu nedenlerle pirinç pilavı tüketirken fazla kiloya sahip olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.  Öğünlerde yarım porsiyondan fazla pirinç pilavı tüketmemek kişinin kilo almaması bakımından faydalı olacaktır. Bir porsiyon pirinç pilavında 166 kalori bulunmaktadır. Bir porsiyondan daha fazla tüketildiğinde ise kalori miktarı daha da artacaktır. Pirinç gluten içermeyen bir besindir.bu nedenle çölyak hastaları rahatlıkla pirinç tüketebilir.insan vücudunda alerji oluşturabilecek değerlerde taşımamaktadır. Bu durumlardan dolayı pirinç pilavını çoğu insan rahatlıkla yiyebilir.pirinç pilavı karbonhidratların iyi bir kaynağıdır. Vücut günlük enerji ihtiyacının %50 sini karbonhidratlardan alabilmektedir. Pirinç pilavını sebze ve salata gibi besinlerle tüketmek gerekmektedir. Yeşillik besinleri pirinç pilavının kan şekerini yükseltmesine engel olmaktadır.pişmiş olarak 2 yemek kaşığı pirinç 1 dilim ekmek ile eşit değerdedir. 

Pirinç insan vücuduna zarar vermez bu nedenle 6 aylık bebeklerde pirinç unu kullanımına başlanabilmektedir. Ayrıca bitkisel besinler içerisinde güzel bir protein kaynağıdır. Yoğurt ve baklagillerin yer aldığı bir menünün yanında pirinç pilavı tüketmek pirinçten gelen proteini daha da arttırır. Çocuklarda ve yetişkinlerde pirinç ishal tedavisi içinde kullanılmaktadır. Bunun sebebi pirincin içerdiği lif oranının az olmasıdır. Pirincin içerdiği bol potasyum ve az azot kan basıncı değerlerinin düzenli akışını da sağlamaktadır. Pirincin bu özelliğinden dolayı hiper tansiyon ve böbrek hastaları da pirinci yasak olmadan belli bir oranda tüketebilirler. Pirincin zengin olduğu B grubu vitaminleri olan özellikle B1 ve B2 vitaminleri insan vücudunda oldukça önemlidir. B grubu vitaminler enerji oluşumuna yardımcıdır. Bilinmesi gereken hususlardan biride pirincin kuru ve serin ortamlarda muhafaza edilmelidir. Çünkü pirinç pişmeden öncede hassas olan bir besindir. pirinç piştikten sonrada kısa sürüde tüketilmelidir. Uzun süre bekleyen pişmiş pirinç tüketmek kişide zehirlenmelere neden olabilir. Bu riskle karşılaşmamak için pişen pirinç pilavını en fazla buzdolabında 2 gün bekletebilirsiniz. 2 günden sonra yenmesi doğru olmayacaktır. Pirinç hasat sonrası en fazla 1 yıl içerisinde tüketilmelidir ve kullanılırken ılık suyla bolca yıkanmalıdır.

Pirinç Pilavı Besin Değeri100 gram pirinç pilavı besin değeri:
 • Karbonhidrat : 20.48
 • Protein (g) : 2.03
 • Yağ (g) : 0.18
 • Lif (g) : 0.43
 • Kolesterol : 0
 • Sodyum (mg) : 2
 • Potasyum : 13
 • Kalsiyum (mg) : 2
 • A vitamin : 0
 • C vitamini : 0
 • Demir (mg) : 0.19
]]>
Baklagiller Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/baklagiller-besin-degerleri.html Wed, 24 Oct 2018 04:26:11 +0000 Baklagiller besin değerleri: Kuru baklagiller besin değeri bakımından çok fazla yüksek olduğu için haftada en az üç kez muhakkak tüketilmesi gerekmektedir. Baklagiller hem sağlık açısından hemde zinde kalmak ve formu korumak a Baklagiller besin değerleri: Kuru baklagiller besin değeri bakımından çok fazla yüksek olduğu için haftada en az üç kez muhakkak tüketilmesi gerekmektedir. Baklagiller hem sağlık açısından hemde zinde kalmak ve formu korumak açısından çok önemli ve zengin bir besin kaynağıdır. Protein yönünden çok zengin bir kaynağa sahip oldukları için besin değeri bakımından ete çok yakındırlar. Vejeterjan olan kimselerin kesinlikle tüketmesi gereken besinlerdir. B grubu vitaminler bakımından çok zengin bir yapıya sahiptirler.

Baklagiller besin değerleri:

Soya fasulyesi besin değerleri

Uzak doğu da ve bazı ülkelerde tedavi amacıyla kullanılan soya fasulyesinin kullanım alanı da çok çeşitlidir. Karbonhidrat ve protein açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. İçerdiği protein miktarı ete eşittir.  Besin değeri bakımından baklagiller içinde en zengin yapıya sahiptir. Kalsiyum oranı da yüksektir. 100 gr da;
 • Kalori:446 cal
 • Karbonhidrat:30 gram
 • Sodyum: 2 mg
 • Yağ :20 mg
 • Protein 36 gram
 • Kolesterol:0

Baklagiller Besin DeğerleriNohut besin değerleri:  

Kolesterol ve doymuş yağ içermeyen bir yapıya sahiptir başta protein olmak üzere bakır ve lif açısından da oldukça yüksek bir yapıya sahiptir. 100 gr da;
 • Kalori: 164 cal
 • Lif: 8 gram
 • Protein: 9 gram
 • Karbonhidrat: 27 gram
 • Şeker: 5 gram
Bakla besin değerleri

Genelde Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen senede bir kez yetişen bir yapıya sahiptir. Hem protein hemde vitaminler açısında oldukça zengindir. Et tüketmeyen insanların kesinlikle tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca kanser ile mücadele eden bitkiler arasında yer almaktadır. Çok fazla ljf içerdiği için doyurucu özelliğe sahiptir. 100 gr da;
 • Kalori: 47 cal
 • Demir:1.12 mg
 • Sodyum: 8 mg
 • Lif:3.36 gram
 • Kalsiyum: 58 mg
 • Protein:3.61 mg
 • Yağ:0.98 gram
Mercimek besin değerleri:

Tok tutma özelliğinden dolayı diyet listelerinde 1. sırada yer almaktadır. Vitamin bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.Ayrıca bol miktarda protein ve lif içermektedir. 100 gram da;
 • Protein: 21.85 mg
 • Kalsiyum:60.30
 • Kalori :280 cal
 • Lif :25 gram
 • Demir:7,38 mg
 • Sodyum 12.35 mg
 • Potasyum:918 mg
 • Çinko : 4.78 mg
Börülce besin değerleri

Protein oranı oldukça yüksektir. İçerdiği vitaminler sayesinde  bağışıklık sistemini güçlendirici ve kanseri önleyici özellikleri bulunmaktadır. Çözülebilen lif yapısına sahip olduğu için kolesterolü engelleme özelliğine sahiptir. 100 gram da;
 • Kalori:118 cal
 • Fosfor:20 mg
 • Protein:12.2 mg
 • Potasyum:781 mg
 • Kalsiyum :67.2 mg
 • Demir :3,60 mg
 • Lif: 9.70 gram
 • Yağ:2.60 mg
 • Karbonhidrat: 22,70 gr
Fasulye besin değerleri: 

Çinko, lif, potasyum, B grubu vitaminleri bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. 100 gr da;
 • Kalsiyum:131.4 mg
 • Demir:5.11 mg
 • Kolesterol:0
 • Karbonhidrat: 46.46 mg
 • Protein:15.15 mg
 • Sodyum:3.6 mg
 • Kalori:260 cal
 • Yağ:1,15 mg
 • Potasyum:833,4 mg
Bezelye besin değerleri: 

A,C,E,K Vitaminleri bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan bezelyenin sağlığa faydaları saymakla bitmez.
 • Kalori:81 cal
 • Kolesterol:0
 • Potasyum:245 mg
 • Karbonhidrat:14 gram
 • P]]> Zeytin Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/zeytin-besin-degeri.html Wed, 24 Oct 2018 10:54:36 +0000 Zeytin Besin Değeri: Siyah zeytin, yağ içeriği son derece yüksek olan bir gıdadır. Diğer besinlere göre yağ bakımından gerçekten çok önemli bir yeri vardır. Tuz içeriği ciddi anlamda fazla olan bir yiyecektir. Kendi yap Zeytin Besin Değeri: Siyah zeytin, yağ içeriği son derece yüksek olan bir gıdadır. Diğer besinlere göre yağ bakımından gerçekten çok önemli bir yeri vardır. Tuz içeriği ciddi anlamda fazla olan bir yiyecektir. Kendi yapısında bulunan tuzun yanında sofraya gelen şekline kadar türlü işlemlerden geçtiği için daha da tuzlanmış bir şekilde sofrada yer almaktadır. Bu nedenle tuz kısıtlaması olan ya da tansiyon hastası olan kişiler tarafından tüketilmemelidir ya da çok az bir miktarda tüketilebilir. Tansiyon hastası olan ya da tuz kısıtlaması olan insanlarda bu besinden mahrum kalacak değillerdir. Onların da tuzsuz zeytin tüketmeleri önerilmektedir. 

Bunun yanında siyah zeytinin yağ miktarının fazla olduğu her şekilde anlaşılabilmektedir. Hatta buna kanıt olarak da günlük tüketilen 5 tane zeytinin 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ile eşdeğer olduğu bilinmektedir. Siyah zeytinin besin değerleri de bir hayli önemli derecede yüksektir. Buna örnek olarak 100 gram siyah zeytinde yaklaşık 5 gram karbonhidrat vardır. Karbonhidrat enerji verebilen bir madde olduğundan az miktar zeytinden çok miktar enerji elde edilebilir. 

Fakat 100 gram zeytinin protein değeri diğer besinlere göre düşük sayılabilmektedir. Birçok meyvenin ve sebzenin protein değeri zeytinden yüksektir. 100 gram bulgurda bile 12.2 gram değerinde bir protein miktarı varken 100 gram zeytinde 2.2 gram bir protein miktarı vardır. Zaten bir yiyeceğin her değeri yüksek olamamaktadır. Bunun yanında 100 gram siyah zeytinde 35.8 gram yağ vardır. Bu gerçekten diğer besinlere istinaden önemli derecede yüksek bir yağ değeri anlamına gelmektedir. 

100 gram siyah zeytin besin değeri 3288 miligram sodyum, 38 miligram potasyum ve 77 miligram kalsiyum miktarı vardır. Bu besin değerleri gene diğer besin değerlerinin ortalamasına göre biraz daha yüksektedir. Ayrıca zeytinde A vitamini de bulunmaktadır. 100 gram siyah zeytinde 60 miligram A vitamini vardır. Ayrıca 100 gram siyah zeytinde 1.6 miligram da demir bulunmaktadır. Demir vücuttaki organlar ve kemikler için gerçekten çok önemli bir besin türüdür. 

Siyah zeytinde demir ve diğer besin değerlerinin yüksek miktarda bulunması zeytini hem lezzeti hem de yararlarıyla sofraların eşsiz kahramanı haline getirmektedir. Fakat bu besin değerlerinin yanı sıra zeytinde bulunmayan bazı besin değerleri vardır. Bunlara örnek olarak lif, kolesterol ve C vitamini gösterilebilir. Zeytinde bunların eksiğini gören insanlar başka gıdalardan takviye alarak besin değeri eksikliklerini kapatabilirler. Ayrıca zeytinin yağ miktarının yüksek olması onun kalori seviyesini de arttırmış olmaktadır. 100 gram zeytin 207 kcal seviyesindedir. Bu gerçekten diğer besinlere istinaden yüksek bir rakamdır. Fakat zeytindeki yağlar doymamış yağlar olduğundan kilo aldıracak cinsten değil hatta aksine kilo verdirecek cinstendir.Zeytin Besin Değeri 

Tüm bunların yanında sofralarda orta seviyede 1 porsiyon zeytin tüketilmektedir. 1 porsiyon zeytin 20 gram yapmakta ve 41 kcal değerinde olmaktadır. Bu 1 porsiyon yani 20 gram siyah zeytin, adet cinsinden 10 adettir. 1 porsiyon zeytin besin değeri 0.98 gram karbonhidrat, 0.44 gram protein, 7.16 gram yağ, 657.6 miligram sodyum, 7.6 miligram potasyum, 15.4 miligram kalsiyum, 12 miligram A vitamini ve 0.32 miligram demir bulunmaktadır. Bu sayılan büyün besin değerleri ve özellikler siyah zeytine aittir. Fakat yeşil zeytin içinde bu bilgiler söylenebilir. Bunun nedeni ikisinin de özellikleri ve besin değerlerin hemen hemen aynıdır. 
]]>
Yağsız Süt Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/yagsiz-sut-besin-degerleri.html Wed, 24 Oct 2018 20:37:34 +0000 Yağsız Süt Besin Değerleri, Süt, 5000 yıldır insanoğlunun tükettiği bir yaşam mucizesidir. Doğumla vücuda alınmaya başlanan bu mucize yetişkinlik, yaşlılık evrelerinde de bize pek çok yarar sağlamaktadır. İnsanlar Yağsız Süt Besin Değerleri, Süt, 5000 yıldır insanoğlunun tükettiği bir yaşam mucizesidir. Doğumla vücuda alınmaya başlanan bu mucize yetişkinlik, yaşlılık evrelerinde de bize pek çok yarar sağlamaktadır. İnsanlar doğumla ilk anne sütü ile beslenirken zamanla hayvansal sütlere geçiş yapmaktadır. Çocukluk döneminin ilk birkaç yılının, bir çocuğun gelecekteki sağlıklılığı üzerinde büyük önemi vardır. Anne sütü kesildikten sonra ekstra hayvani sütlerin tüketimi, çocukların ilerde laktoz intoleransı riskini arttırır. İnek sütü yüksek kalori ve yağ içerdiği için tüketimine çok dikkat edilmelidir. Yetişkinlerin vücudu sütü sindirmeye müsait değildir. Erişkin yaşta süt, sindirim sistemini bozar. Çocuklarda bulunan fermentler ve enzimler yetişkinlerde yeterli miktarda yoktur. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı günlük hayatta da puding yapımından çorba yapımına kadar oldukça fazla kullandığımız sütün besin değerlerine dikkat etmekte fayda vardır.  

Marketlere gittiğimizde raflarda yağlı, yarım yağlı, yağsız kategorilerinde süt markalarıyla karşılaşırız. Peki belki de sadece markasına veya fiyatına bakarak aldığımız bu sütlerin besin değerlerini biliyor muyuz Vücudumuza aldığımız her besin yaşımız ilerledikçe bizde etkilerini gösterecektir. Süt gibi temel bir besinin değerlerini inceleyelim.

Yağsız Süt Besin DeğerleriYağsız Süt Besin Değerleri, 
    
 • Enerji: 171 kcal
 • Protein: 17,2 gr
 • Karbonhidrat: 24,9 gr
 • Yağ: 0,5 gr
 • Kalsiyum: 621 mg
 • Fosfor: 492 mg
 • Demir: 0,25 mg
 • Magnezyum: 56 mg
 • Çinko: 2 mg
 • Vitamin B12: 2,1 mg
Yağsız süt besin değerlerinin bir kısmı böyledir. Yağlı süte göre yetişkinler için tavsiye edilen miktarlar bunlardır. Doğumla başlayan süt serüvenimiz ölümümüze kadar dikkat etmemiz gereken büyük bir husustur. Yağsız süt protein, kalsiyum, fosforun iyi bir kaynağıdır. Günde 2-3 barak tüketimi uygundur. Yüksek kolesterollü bireyler veya kilo kontrolü sağlamak isteyen bireyler diyetisyenlerin de önerileri doğrultusunda yağsız süt tüketimlerine dikkat etmelidirler. Böylelikle yağsız süt tüketimi yaparak hem kilo kontrolünüzü sağlayıp hem de vücudumuz için gerekli olan besin değerlerinden mahrum kalmamış oluruz. Sağlıklı ve mutlu kalın. 
]]>
Kaşar Peyniri Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/kasar-peyniri-besin-degerleri.html Thu, 25 Oct 2018 05:06:34 +0000 Kaşar Peyniri Besin Değerleri,  Kaşar peyniri,  beyaz peynirden sonra en çok tüketilen bir besindir. Beyaz peynirden daha lezzetlidir. Kaşar peyniri koyun, keçi veya inek sütünden yapılabilir. Kaşar pey
Kaşar Peyniri Besin Değerleri,  Kaşar peyniri,  beyaz peynirden sonra en çok tüketilen bir besindir. Beyaz peynirden daha lezzetlidir. Kaşar peyniri koyun, keçi veya inek sütünden yapılabilir. Kaşar peyniri, A, B ve D vitaminleri içerir. Fosfor, kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum ve mineraller bakımından oldukça zengin bir besindir. Tost, sandviç, et, balık, tavuk yemeklerinde, böreklerde, salatalarda ve pizza yapımında kullanılabilir. 

Kaşar Peyniri Besin DeğerleriKaşar Peyniri Besin Değerleri: 
 • 1 ince dilim kaşar peyniri, 71 kaloridir. 
 • 0.51 Karbonhidrat(g),
 • 5.4 Protein(g),
 • 5.32 Yağ(g),
 • 0 Lif (g),
 • 20.6 Kolesterol (mg),
 • 129.6 Sodyum(mg),
 • 15.6 Potasyum(mg),
 • 133.6 Kalsiyum(mg),
 • 197 Vitamin A(mg),
 • 0 Vitamin C(mg),
 • 0.03 Demir(mg), bulunmaktadır.
Kaşar Peyniri Besin Değerleri 
 • 1 fincan kaşar peyniri, 205 kaloridir.
 • 1.6 Karbonhidrat(g),
 • 24.4 Protein(g),
 • 11.2 Yağ(g),
 • 0 Lif(g),
 • 28 Kolesterol(mg),
 • 480 Sodyum (mg),
 • 80 Potasyum(mg),
 • 680 Kalsiyum(mg),
 • 148 Vitamin A(mg),
 • 0 Vitamin C(mg),
 • 0.32 Demir (mg), bulunmaktadır.
]]>
Protein Değeri Yüksek Besinler https://www.besindegerleri.gen.tr/protein-degeri-yuksek-besinler.html Thu, 25 Oct 2018 16:13:15 +0000 Protein değeri yüksek besinler, sağlık için son derece önemli olan besinlerdir.Fakat günümüzde protein eksikliği çok fazla görülüyor. Bu sebepten dolayı protein içeren besinleri iyi bilmeli ve dikkatli tüketil
Protein değeri yüksek besinler, sağlık için son derece önemli olan besinlerdir.Fakat günümüzde protein eksikliği çok fazla görülüyor. Bu sebepten dolayı protein içeren besinleri iyi bilmeli ve dikkatli tüketilmelidir. 
Proteinler, bir ya da daha fazla amino asit zincirinden meydana gelen molekülleri barındıran organik bileşiklerdir. Protein tüm canlı organizmaların önemli bir parçasıdır. Özellikle de vücut dokuları proteinden yapılır.

Protein molekülleri sindirim sisteminde amino asitlere kadar parçalanır. Ve bu amino asitler daha sonra çeşitli proteinler üretmek için kullanılmaktadır. İnsan vücudu yaşamak için 20 çeşit amino asite ihtiyacı vardır ve bunlardan 11 tanesi vücutta üretilebilir ger kalan ise dışarıdan hazır olarak olarak alınır. 

Protein vücutta var olan bütün hücrelerde bulunur. Hormonlar (mesela adrenalin, insulin vs) birer protein ürünüdür. Hormonlar ile beraber enzimler, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren antikorlar da proteinden yapı taşlı ürünlerdir. Protein aynı zamanda bağ dokusunun, kasların, cildin ve kıkırdak dokunun yapı taşını oluşturur. 

Kasları, dokuları ve organların oluşmasını sağlayan proteinlere "yapısal proteinler" denir. Örneğin cilde ve bağ dokusuna yumuşaklığını ve esnekliğini veren kolajen bir proteindir. Proteinler bunların dışında vücuttaki önemli besinleri, yağları, ve kolesterolü taşır. 
 
Protein Değeri Yüksek BesinlerProtein Değeri Yüksek Besinler

Değeri Yüksek Besin Peynir,

Peynirin her çeşidi ciddi miktarda protein içerir. Peynir ve diğer bütün süt ürünleri kalsiyum ve çeşitli vitamin ve mineraller açısından olduça zengindir.Süzme Peynir (11 gr), gravyer Peyniri (30 gr), beyaz Peynir (15 gr), kaşar Peyniri (26 gr), keçi Peyniri (22 gr), cheddar Peyniri (25 gr), mozzarella Peyniri (22 gr).

Değeri Yüksek Besin Süt ,

Süt de oldukça sağlıklı bir besin kaynağı ve ciddi miktarda sağlıklı protein içerir.1 litre sütteki ve yoğurttaki protein miktarı:Tam yağlı süt (31,5 gr), yoğurt (45 gr), (light Süt (33,7 gr). 

Değeri Yüksek Besin Yumurta,

Yumurta doğada proteinin en dengeli olduğu yiyecek türüdür. Yumurta her açıdan tam bir sağlık deposudur. Yumurtada gözleri korunmasını sağlayan lutein bulunur. Aynı zamanda vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Yumurta tam (13 gr), yumurta sarı (16 gr), 1 yumurta (7 gr), 1 yumurta (7 gr)yumurta beyaz (11 gr).

Değeri Yüksek Besin Baklagiller,

Bitkisel protein kaynakları içinde en zengin olanlar baklagillerdir. Soya fasülyesi (37 gr), barbunya (23 gr), soya unu (47 gr), mercimek (25 gr),  fasulye (23 gr), nohut (20 gr). 

Değeri Yüksek Besin Kırmızı et,

Sağlıklı doymuş yağları ve diğer faydalı besinleri barındıran kırmızı et de ciddi miktarda kaliteli protein içerir. Kırmızı ette çok önemli bir vitamin olan B12 vitaminini bulunmaktadır. Otla beslenen hayvanların etinde ise Omega 3 yağ asitleri bulunur. Dana eti çeşidine göre 20-36 gram arasında sağlık protein içeriyor.Dana kuşbaşı (36 gr), dana gulaş (36 gr), dana incik (33 gr), dana gerdan (32 gr), dana bonfile (29 gr), dana karaciğer (29 gr), dana yürek (29 gr). 

Değeri Yüksek Besin Beyaz et,

Beyaz etin en önemli özelliği çok az yağ barındırması ve böylece çok fazla kalori almadan önemli oranda protein alınmasını sağlamasıdır. Tavuktaki protein miktarı:Tavuk göğüs (33 gr), tavuk but (28 gr), tavuk sırt (29 gr), tavuk kanat (30 gr), tavuk karaciğer (24 gr).

]]> Süt Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/sut-besin-degerleri.html Fri, 26 Oct 2018 04:33:02 +0000 Süt besin değeri bakımından yağ, karbonhidrat, protein grubu ile minerallerden; kalsiyum, çinko, potasyum, fosfor ,vitamin açısından A, B, D, E ve K vitamini barındıran oldukça zengin bir gıdadır. Dünyadaki süt üretimini Süt besin değeri bakımından yağ, karbonhidrat, protein grubu ile minerallerden; kalsiyum, çinko, potasyum, fosfor ,vitamin açısından A, B, D, E ve K vitamini barındıran oldukça zengin bir gıdadır. Dünyadaki süt üretiminin % 91’i inekler tarafından sağlanmaktadır. Dünya süt üretiminde son dönemlerde büyük bir artış görülmüştür. En önemli süt üreticisi ülkeler Fransa, Amerika, Almanya, İngiltere, Rusya, Polonya ve Türkiye’dir. Kıtalara göre ise Güney Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya’dır.

Süt, dişi memeli hayvanların yavrularını beslemek amacıyla memelerinden gelen, süt besin değerleri oldukça yüksek beyaz sıvıdır. bunun yanında bazı bitkilerin türlü organlarında var olan beyaz renkte öz suya ve erkek balığın tohumuna da süt denilmektedir.

Süt Besin DeğerleriSüt besin değerleri iklim, hayvanın türü ve ırkı, hastalıklar, mevsim, laktasyon dönemi ve çevre faktörlerine göre değişiklik gösterebildiği gibi %5 karbonhidrat, %3,3 protein ve %3.5 yağ, %87.3 su, %0,35 vitaminler, %75 minarellerden oluşmaktadır.

Bir Su Bardağı Tam Yağlı Süt Besin Değerleri(200 ml)       

 • Karbonhidrat: 8 g
 • Protein: 6,7 g
 • Yağ: 8 g
 • Lif: 0 g
 • Kolesterol: 28 mg
 • Sodyum: 100 mg
 • Potasyum: 300 mg
 • Kalsiyum: 240 mg
 • A Vitamini: 87 mg
 • C vitamini: 3 mg
 • Demir: 0,3 mg  
Bir Su Bardağı Yarım Yağlı Süt Besin Değerleri ( 200 ml)
 • Karbonhidrat: 10,87 g
 • Protein: 5,87 g
 • Yağ: 3 g
 • Lif: 0 g
 • Kolesterol: 12 mg
 • Sodyum: 100 mg
 • Potasyum: 317 mg
 • Kalsiyum: 240 mg
 • A Vitamini: 88 mg
 • C vitamini: 4 mg
 • Demir: 0,02 mg

]]>
Besinlerin Kalori Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/besinlerin-kalori-degerleri.html Fri, 26 Oct 2018 16:36:34 +0000 Besinlerin kalori değerleri, hayatımızı devam ettirmek için enerjiye yani kaloriye ihtiyacımız vardır. Metabolizma sonucu kalori fazlalığını karaciğerde şeker olarak birikir. Depolanan şeker miktarı arttığında bunun b Besinlerin kalori değerleri, hayatımızı devam ettirmek için enerjiye yani kaloriye ihtiyacımız vardır. Metabolizma sonucu kalori fazlalığını karaciğerde şeker olarak birikir. Depolanan şeker miktarı arttığında bunun bir kısmını kaslara gönderir. Vücutta tüketilen enerji yeterli değil ise kalori fazlaları yağa dönüşür. Vücuttaki kalori yakım hızı dinleme esnasında harcanan kaloriye bakılarak ölçülür. Kalori yakma hızı kişiden kişiye göre değişmektedir.  Tüketmiş olduğumuz besinlerin kalori değerlerini inceleyelim

 Besin maddelerinin 100 gram'da bulunan kalori değeri aşağıdaki gibidir.                                       

  Süt ve süt ürünleri  kalori değerleri

 • Yağlı yoğurt (gr) : 95
 • Yağsız yoğurt ( gr) : 58 
 • Yağlı süt (gr) : 68 
 • Yağsız süt ( gr) : 40 
 • Yağlı beyaz peynir ( gr) : 393 
 • Yağlı kaşar peyniri ( gr) : 413 
 • Lor peyniri ( gr) : 85 
 • Yağlı krem peynir (gr) : 353 
 • Ayran ( gr) : 37 
 • Yağlı mozerella peyniri (gr) : 300 

Et  kalori değerleri                                      
 • Beyin (gr) : 114
 • Böbrek (gr) : 116
 • Dalak (gr) : 112
 • Dana eti (gr) : 145
 • Dana ciğeri (gr) : 175
 • Dana jambon (gr) : 410
 • Dana sosis (gr) : 295
 • Dana salam (gr) : 385
 • Hindi (gr) : 160
 • Hindi sosis (gr) : 196
 • Hindi salam (gr) : 152
 • Jambon (gr) : 182
 • Keçi eti (gr) : 124
 • Orta yağlı koyun eti (gr) : 300
 • Izgara kuzu eti  (gr) : 148
 • Pastırma (gr) : 250
 • Ördek (gr) : 120
 • Orta yağlı sığır eti (gr) : 151
 • Sucuk (gr) : 452
 • Izgara tavuk göğüsü (gr) : 130
 • Haşlanmış tavuk göğüsü (gr) : 165
 • Tavuk ciğeri (gr) : 172
Deniz ürünleri  kalori değerleri        
 • Alabalık (gr) : 168
 • Barbunya (gr) : 68
 • Ahtapot (gr) : 163
 • Dil balığı (gr) : 94
 • Hamsi (gr) : 156
 • Hayvar  (gr) : 257
 • Istakoz (gr) : 104
 • İstavrit  (gr) : 214
 • Kalamar (gr) : 175
 • İstiridye (gr) :  200
 • Karides (gr) : 99
 • Kalkan (gr) : 193
 • Kefal (gr) : 151
 • Kerevit (gr) : 87
 • Kaya balığı (gr) : 121
 • Kılıç balığı (gr) : 228
 • Levrek (gr) : 93
 • Köpek balığı (gr) : 228
 • Mersin balığı (gr) : 135
 • Lüfer  (gr) : 159
 • Midye (gr) : 172
 • Mezgit (gr) : 79
 • Orfoz (gr) : 118
 • Palamut (gr) : 168
 • Sazan (gr) : 162
 • Sardalya (gr) : 148
 • Somon (gr) : 131
 • Ton balığı (gr) : 130
 • Tuna (gr) : 127
 • Uskumru (gr) : 159
 • Turna  (gr) : 119
 • Yengeç (gr) : 102
 •  Yılan balığı (gr) : 238        
Yağlar kalori değerleri

 • Zeytin yağı (gr) : 806
 • Ayçiçek yağı (gr) : 884
 • Susam yağı (gr) : 884
 • Kanola yağı (gr) : 884
 • Kakao yağı (gr) : 884
 • Margarin (gr) : 717
 • Balık yağı (gr) : 902    
 • Tereyağı (gr) : 720
Tahıl ürünleri kalori değerleri

 • Beyaz ekmek (gr) : 320
 • Kepekli ekmek (gr) : 214
 • Çavdarlı ekmek (gr) : 225
 • Arpa (gr) :123
 • Mercimek (gr) : 115
 • Mısır (gr) : 100
 • Susam (gr) : 723
 • Pirinç (gr) : 130
 • Makarna (gr) : 158
 • Erişte (gr) : 70
 • Kuskus (gr) : 367
Kahvaltılık kalori değerleri
 • Yumurta akı (gr) : 25
 • Yumurta sarısı (gr) : 185
 • Bal (gr) : 304
 • Şekersşz çay (gr) : 0-1
 • Çilek reçeli (gr) : 250
 • Esmer şeker (gr) : 377
 • Şekersiz filtre kahve (gr) : 0.84
 • Kayıs reçeli (gr) : 250
 • Kaymak (gr) : 208
 • Kiraz reçeli (gr) : 285
 • Küp şeker (gr) : 387
 • Pekmez (gr) : 296
 • Sarelle (gr) : 683
 • P]]> Bal Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/bal-besin-degerleri.html Sat, 27 Oct 2018 08:52:49 +0000 Bal besin değerleri bakımında çok zengin bir besin kaynağıdır. Bal tadıldığı zaman akla gelen özelliği tatlı olmasıdır. Bu durumun sebebi balın içindeki üç şekerdir. Sakkaroz (%2), Fruktoz (% 34) ve levuloz (meyve şek Bal besin değerleri bakımında çok zengin bir besin kaynağıdır. Bal tadıldığı zaman akla gelen özelliği tatlı olmasıdır. Bu durumun sebebi balın içindeki üç şekerdir. Sakkaroz (%2), Fruktoz (% 34) ve levuloz (meyve şekeri % 40) bunun dışında balın % 17 ‘si su geri kalan % 7’lik bölümü ise demir, kükürt, sodyum, magnezyum, polen, fosfor, manganez, alüminyum,gümüş, albumin, dekstril, protein, azot ve asitlerden oluşur. Balın kalitesini ise bu % 7’lik karışım belirler.Bunun yanı sıra bal içerisinde on beş adet farklı şeker türü tespit edilmiş olup bu şekerlerden  bazıları şunlardır: Fruktoz, maltoz, sakkaroz, glikoz, izomaltoz, erloz, kestoz,melezitoz ve rafinozdur. Genel olarak fruktoz şekeri diğerlerinden değişiktir.

  Balı bildiğimiz diğer şekerden ayıran çok önemli bir fark vardır. Şeker yalnızca sindirim sisteminde değişime uğradıktan sonra kana karışırken bal sindirime gerek duymadan çok süratli bir şekilde kana karışır. Dolayısıyla bal insan vücudunun en yüksek derecede ve en hızlı biçimde yararlanabilceği bir gıdadır. Ilık su ile karıştırılan balın birkaç dakika içinde vücuda enerji verdiği tespit edilmiştir.

  Balın içinde şekerlerin, minerallerin ve pek çok vitaminin yanı sıra az miktarda bir takım hormonlar, bakır, çinko ve iyot da vardır.

  Bal, hastalığa sebep olan bakteri ve virüslere karşı dayanıklılık sağlayan antioksidan özelliği yüksek bir besin kaynağıdır. Yararları; yara ve yanıkların erken iyileşmesi, kalp hastalıkları, ülser, kolon kanseri gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

  Bal Besin Değerleri
  Bal Besin Değerleri Tablosu (100 gr bal için)

  • Enerji Değeri: 303 kcal (1272 kJ)
  • Karbonhidrat: 82.4 g
  • Protein: 0.3 g
  • Yağ: 0 g

  Bal Besin Değerleri Mineraller,

  • Potasyum: 53 mg
  • Kalsiyum: 6 mg
  • Fosfor: 4 mg
  • Sodyum: 4 mg
  • Magnezyum: 3 mg
  • Demir: 0.44 mg
  • Çinko: 0.21 mg
  • Bakır: 0.04 mg
  • Manganez: 0.08 mg

  Bal Besin Değerleri Vitaminler,

  • Vitamin-C: 2 mg
  • Vitamin B2: 0.05 mg
  • Vitamin B5: 0.07 mg
  • Vitamin B1: 0.003 mg
  • Vitamin B6: 0.02 mg
  • Niasin: 0.11 mg

  ]]> Fıstık Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/fistik-besin-degeri.html Sat, 27 Oct 2018 19:12:24 +0000 Fıstık besin değeri, içerdiği bileşenleri çerezi, vitaminleri ve mineralleri ile dünyada yeni yeni tanınmaya başlayan lif açısından oldukça zengin,türk mutfağının vazgeçilmezi bir tarımsal üründür. Fıst
  Fıstık besin değeri, içerdiği bileşenleri çerezi, vitaminleri ve mineralleri ile dünyada yeni yeni tanınmaya başlayan lif açısından oldukça zengin,türk mutfağının vazgeçilmezi bir tarımsal üründür. Fıstık  E ve B grubu vitaminleri, sodyum, magnezyum, fosfor mineralleri bakımından çok iyi bir kaynaktır. Ancak fıstığın kalori değeri yüksektir. 1 avuç fıstık (yani 18 grama denk geliyor) 103 kcal dir. Bu yüzden  küçük porsiyonlar halinde yenmelidir. Fıstık besin değeri oldukça yüksek bir besindir. Kalori değeri yüksek olan fıstğın  özellikle yağ, protein, mineral ve vitamin değerleri bakımından çokça zengindir.
Dünyanın en eski sert kabuğuna sahip meyvelerden biri olan Antep Fıstığı ülkemizde en fazla yetiştiği yer olan ve adını  Gaziantep'ten alan, antep fıstığı ağacının, yağlı ve ince kabuklu meyvesine denir. Antep fıstığı besin değeri yüksek bir kuruyemiştir. İçerisinde bol miktarda protein ve mineral ihtiva eden Antep fıstığının olumlu özelliklerinden biri içeresinde kolestrol barındırmaz. Kalp dostu olan Antep fıstığı, kalp hastalıklarını azalmasına yardımcı olur. Göğsü yumuşatıp, göğüs ağrılarını, rahatsızlıkları dindirir. Öksürüğün geçmesine de yardımcı olur Ayrıca bu kuruyemiş ile yapılan ev yapımı şurubun faydası da balgam söktürücü ve bronşite iyi gelen bir ilaç olmaısır. Bunun için fıstık içleri havanda dövülür. Ardından da su ve şeker ilave edilip karıştırılarak tüketilir.

Fıstık Besin DeğeriFıstık besin değerleri                                
 • Karbonhidrat:(g)100 gr 28.28,1 avucunda 5.09
 • Protein(g)100 gr 21.05, avucunda 3.79
 • Yağ:(g)100 gr 45.82,1 avucunda 8.25
 • Lif:(g)100 gr 4.3,1 avucunda 1.85
 • Kolesterol:(mg)100 gr 0,1 avucunda 0
 • Sodyum:(mg)100 gr 6,1 avucunda 1.08
 • Potasyum:(mg)100 gr  1007,1 avucunda 181.26
 • Kalsiyum:(mg)100 gr 107,1 avucunda 9.26
 • Vitamin A:(mg)100 gr 266,1 avucunda 47.88
 • Vitamin C:(mg)100 gr 3,1 avucunda 0.54
 • Demir:(mg)100 gr 4.03,1 avucunda 0.73 bulunur.
Fıstığın Yararları
 • Kalp sağlığını korur ve kan şekerini düzenler. Kalbi kuvvetlendirir. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır.
 • Göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser.
 • Sürekli yenirse azaları kuvvetlendirir.
 • Cinsi arzuları artırır, bedeni ve zihni kuvvetlendirir.
 • Akciğeride meydana gelen iltihapları temizlemeye yardımcıdır .Böbrek ve meshane ortaya çıkan kumları düşürmede faydalıdır.
 • Böbrek ve safra kesesi ağrılarını dindirir.
 • İnce bağırsakta olması gereken glikoz emilimini azaltır ve vücutta kan şekerinin yükselmesine engel olur. İçer
 • Diş ve kalp dostudur.
 •  Antep fıstığının kemik gelişimi ve sağlığı ile kan basıncının düzenlenmesinde büyük katkısı vardır. ayrıca fıstık mükemmel bir antioksidandır.
]]> Chia Tohumu Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/chia-tohumu-besin-degerleri.html Sun, 28 Oct 2018 17:11:40 +0000 Chia tohumu besin değerleri, günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Chia tohumu aslında çok köklü bir geçmişe sahiptir. Chia kelimesinin anlamı Maya dilince enerji demektir. Aztek ve Maya uygarlıkları chia tohumunu dayanık Chia tohumu besin değerleri, günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Chia tohumu aslında çok köklü bir geçmişe sahiptir. Chia kelimesinin anlamı Maya dilince enerji demektir. Aztek ve Maya uygarlıkları chia tohumunu dayanıklılık, enerji ve kuvvet için kullanmışlardır. Gluten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması ve yine birçok mineralden de zengin bir tahıl olması sebebi ile diyetlerde yerini almıştır. Chia tohumu salatalar, omletler ve bazı tatlılar gibi birçok yemek tarifinde yerini almıştır. 

Chia tohumunun besin değerleri oldukça fazladır. Chia Tohumu isteğe göre bütün yada öğütülmüş halde tüketilebilir. Bir tatlı kaşığı chia tohumunu sabah yoğurda karıştırılarak tükettiğinizde hem güne enerjik başlamış olursunuz hemde posalı olduğu için daha fazla süre tok kalmanıza yardımcı olur. Kendine has bir tadı vardır. Kullandığınız besinlerde çok fazla tat değişimi yapmamaktadır. 

Chia Tohumu Besin Değerleri100 gr Chia tohumu besin değerleri
 • Kalori: 486 kcal
 • Karbonhidrat: 42 gr
 • Protein: 16.5 gr
 • Yağ: 30.7 gr
 • Lif: 34.4 gr
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 16 mg
 • Kalsiyum: 631 mg
 • Potasyum: 407 mg
 • Magnezyum: 335 mg
 • A vitamini: 54 Iu
28 gram chia tohumu günlük kalsiyum miktarının %18'ini karşılar. Chia tohumunu birde süt yada yoğurtla karıştırdığınızda ciddi bir kalsiyum desteği almış olacaksınız. Bildiğiniz gibi kalsiyum sağlıklı diş ve kemik yapısı oluşturmaya ve korumaya, osteoporozu engellemeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan magnezyum kemik sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir ve vücudun biotin ve thiamine gibi bileşenleri düzgün kullanmasına yardımcı olur. İki yemek kaşığı chia tohumu günlük alınması tavsiye magnezyum miktarının %30'unu karşılar.
Yine iki yemek kaşığı chia tohumu günlük alınması gereken fosfor miktarının %27'sini karşılar. Fosfor sağlıklı kemikler ve dişler için kalsiyum kadar önemlidir, ayrıca vücudun hücre ve dokuların büyümesi ve onarımı için gereken proteinin sentezlenmesine yardımcı olur. Görüldüğü gibi Chia tohumu besin değerleri içerisindeki protein değeri çok iyidir. Neredeyse 100 gr ton balığına eşit protein içermektedir. Sıfır kolesterol olması kalp damar problemleri yaşayanlar için oldukça büyük avantajdır. İçeriğindeki omega 3 yağ asitleri ile beyin sağlığının korunması ve düzgün çalışması için faydalıdır. Hindi etinde bulunan triptofan adlı amino asit, chia tohumunda da vardır. Triptofan daha kolay doymanızı, daha kaliteli uyumamızı, ve daha iyi hissetmenizi sağlar. Psikolojik olarak bizlere destek olur. Chia tohumu düzenli tüketildiğinde iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Bu kadar bilgiden sonra size de afiyetle tüketmek kalıyor.
]]>
Kepekli Makarna Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/kepekli-makarna-besin-degeri.html Mon, 29 Oct 2018 06:14:07 +0000 Kepekli makarna besin değeri, normal makarnaya oranla besin değeri daha düşüktür. Kepekli makarna daha uzun süre tok tutucu özelliğe sahiptir. Bu yüzden kilo kontrolünü sağlamak isteyenlerin, şeker hastalarının ve Kepekli makarna besin değeri, normal makarnaya oranla besin değeri daha düşüktür. Kepekli makarna daha uzun süre tok tutucu özelliğe sahiptir. Bu yüzden kilo kontrolünü sağlamak isteyenlerin, şeker hastalarının ve diyet yapanların tercih ettiği bir makarna çeşididir kepekli makarna. Kepekli makarnanın besin değeri ve kalorisi normal makarnadan çok farklı değildir. Kepekli makarnanın besin değerleri denildiğinde akla gelen ilk 3 şey karbonhidrat, protein ve kaloridir. Kepekli makarna içerisinde bulunan kompleks karbonhidratlar kana daha yavaş nüfuz ettiğinden kan şekeri üzerinde etkisi normal makarnaya oranla daha düşüktür. Bu yüzden daha geç acıkmamızı sağlar. Kepekli makarna sindirimi oldukça kolaydır. Sindirim sistemimize oldukça faydalıdır.

Kepekli Makarna Besin DeğeriKepekli makarna besin değeri tablosu, 1 paket kepekli makarna için besin değeri, karbonhidrat 349.5 gram, Protein 64.5 gram, yağ 3.2 gramdır. Porsiyon boyutu 100 gram kepekli makarnanın besin değeri, kalori 354, protein 11 gram, karbonhidrat 67 gram, şeker 2 gram, yağ 3 gram, doymuş yağ 0,6 gramdır. Düşük kalorinin yanı sıra kepekli makarna vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olup, makarnanın protein değerini artırır. Çocukların besin değerlerini dengelerken kepekli makarna tüketilmesi oldukça bu süreçte yardımcı olur.

Çiğ kepekli makarna normal makarnaya göre daha sağlıklıdır. Bu yüzden çocuklar makarna istediklerinde normal makarna yerine kepekli makarna yapılması besin değeri olarak daha etkili olur. Aynı zamanda şeker hastaları da kepekli makarnayı tüketebilir. Kepekli makarna besin değeri oldukça zengin olduğundan hamile kadınlarında ekmek yerine haftada 3 porsiyon tüketmesinde bebeğe faydası olacaktır. İçerisinde bulunan lif folik asit durumunu dengeleyerek kan şekerinin düşmemesine yardımcı olarak kalp krizi riskini azaltacaktır.

]]>
Yer Fıstığı Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/yer-fistigi-besin-degerleri.html Mon, 29 Oct 2018 06:46:42 +0000 Yer fıstığı besin değerleri, Toprağın alt kısmında yetişen ve besin değerleri oldukça yüksektir. Toprağın altında yetişmesinin sayesinde topraktan geçen mineralleri içinde barındırabilen yemiştir. İçermiş olduğu Yer fıstığı besin değerleri, Toprağın alt kısmında yetişen ve besin değerleri oldukça yüksektir. Toprağın altında yetişmesinin sayesinde topraktan geçen mineralleri içinde barındırabilen yemiştir. İçermiş olduğu E ve B vitaminleri, potasyum, magnezyum, sodyum, protein yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Yer fıstığı besin değeri açısından hem zengindir hem de birçok yararı vardır.  

Yer fıstığı besin değerleri (100 gramda)
 • Protein(gr): 25.25
 • Lif (gr): 10.93
 • Yağ (gr): 48.1
 • Karbonhidrat (gr): 8.29
 • Sodyum (mg): 11
 • Kalsiyum (mg): 40
 • Potasyum (mg): 660
 • Kolesterol (mg): 0
 • Demir (mg): 1.82
 • Vitamin C (mg): 0
 • Vitamin A (mg): 0
Yer Fıstığı Besin DeğerleriKavrulmuş tuzsuz yer fıstığı besin değeri
 • Protein(gr): 25.63
 • Lif (gr): 11.35
 • Yağ (gr): 49.4
 • Karbonhidrat (gr): 9.45
 • Sodyum (mg): 11
 • Kalsiyum (mg): 65
 • Potasyum (mg): 777
 • Kolesterol (mg): 0
 • Demir (mg): 2.32
 • Vitamin C (mg): 0
 • Vitamin A (mg): 0
Kavrulmuş tuzlu yer fıstığı besin değeri
 • Protein(gr): 25.13
 • Lif (gr): 11.93
 • Yağ (gr): 48.43
 • Karbonhidrat (gr): 9.26
 • Sodyum (mg): 773
 • Kalsiyum (mg): 69
 • Potasyum (mg): 762
 • Kolesterol (mg): 0
 • Demir (mg): 2.28
 • Vitamin C (mg): 0
 • Vitamin A (mg): 0
Yer fıstığı besin değerleri oldukça yüksek bir yemiş türüdür. Besin değerinin ve sağladığı yararların fazla olmasından dolayı en sağlıklı yemişler arasında da yer almaktadır.
]]>
Şeftali Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/seftali-besin-degeri.html Tue, 30 Oct 2018 02:48:50 +0000 Şeftali besin değeri yüksek, yaz aylarının vazgeçilmezi, düşük kaloriye sahip, yağ içermeyen buna karşın pek çok vitamin içeren lifli bir meyvedir. Kabuğu ile tüketilmesinde fayda vardır.  Yüksek antioksidan içerine s Şeftali besin değeri yüksek, yaz aylarının vazgeçilmezi, düşük kaloriye sahip, yağ içermeyen buna karşın pek çok vitamin içeren lifli bir meyvedir. Kabuğu ile tüketilmesinde fayda vardır.  Yüksek antioksidan içerine sahiptir. Kabuğu bazıları için rahatsız edici olsa da kabuğuyla tüketilmesi önerilir. Meyve şekerini yoğun olarak içerisinde barındıran şeftali tam bir potasyum ve vitamin deposudur.  Şeker değeri yüksek olmasına rağmen kan şekerinin yükselmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurmaz. Ancak aç karna yenilmemesi önerilir, çünkü tam tersi bir etki yaratabilir. 
Cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Sahip olduğu A ve C vitaminleri cilt için doğal nemlendirici görevi görür. Bu vitaminler cildin kendini yenilemesine yardımcı olur.Şeftali çeşitli antioksidanlar bakımından zengin olduğundan obeziteye bağlı diyabet ve kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur. Göz sağlığı için içerdiği A ve C vitamini gibi içerdiği değerli vitamin ve antioksidanlardan dolayı tercih edilmelidir. Katarakta karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sorununa demir içeren şeftali iyi gelir. Üstelik bu meyvede bolca bulunan C vitamini de vücudun dışarıdan alınan demirin daha iyi emiliminin sağlanmasını, demirden daha fazla faydalanmasını sağlar.

Şeftali meyvesinin en iyi zamanı haziran ve ağustos aylarıdır. Şeftalinin kökeni Çin'den gelir ve dünyada İtalya ile birlikte en büyük şeftali üreten ülkelerden biri .de Çindir. Şeftalinin Çin’de ölümsüzlüğü ve arkadaşlığı simgelediği bilinir. Türkiye'de  şeftali yetiştiriciliği bakımından uygun iklim koşullarına sahip sayılı üretici ülkelerden biridir. Bursa ili başta olmak üzere en çok Marmara Bölgesinde bolca yetiştirilir.

Şeftali Besin DeğeriŞeftalinin besin değeri 1 adet orta boy şeftali (150 gramında)
 • 59 kalori
 • 13 gram şeker
 • 1 gram protein
 • 2.2 gram besin lifi (günlük ihtiyacın % 9’unu karşılar.)
 • 489 IU A vitamini (günlük ihtiyacın % 10’unu karşılar)
 • 9.9 mg C vitamini (günlük ihtiyacın % 17’sini karşılar)
 • 1.1 mg E vitamini (günlük ihtiyacın % 5’ini karşılar.)
 • 3.9 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın % 5’ini karşılar.)
 • 1.2 mg niyasin (günlük ihtiyacın % 6’sını karşılar.)
 • 6 mcg folat (günlük ihtiyacın % 1’ini karşılar.)
 • 9 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın % 1’ini karşılar.)
 • 0.4 mg demir (günlük ihtiyacın % 2’sini karşılar.)
 • 13.5 mg magnezyum (günlük ihtiyacın % 3’ünü karşılar)
 • 30 mg fosfor (günlük ihtiyacın % 3’ünü karşılar.)
 • 285 mg potasyum (günlük ihtiyacın % 8’ini karşılar.)
 • 0.3 mg çinko (günlük ihtiyacın % 2’sini karşılar.)
 • 0.1 mg bakır (günlük ihtiyacın % 5’ini karşılar.)
 • 0.1 mg manganez (günlük ihtiyacın % 5’ini karşılar)
 • 3 mg toplam omega-3 yağ asitleri
]]>
Polenin Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/polenin-besin-degerleri.html Wed, 31 Oct 2018 00:44:35 +0000 Polenin besin değerleri, polen, bitkinin erkek gametinin dişi gamete taşıyan bir yapıdır. Arıların 200-3000 arası çiçekten topladığı ve kanatlarında kovana getirdikleri bitki özüdür. Bu taşıma sırasında polen, erkek game Polenin besin değerleri, polen, bitkinin erkek gametinin dişi gamete taşıyan bir yapıdır. Arıların 200-3000 arası çiçekten topladığı ve kanatlarında kovana getirdikleri bitki özüdür. Bu taşıma sırasında polen, erkek gametini çok iyi korumak zorundadır. Polen tanelerinin boyları 50-100 mm boylarındadır. Sıkıştırılmış polen tozu binlerce polen tanesi içermektedir. Arılar bal yapmak için çiçekten çiçeğe konarlar. Bu sayede arı hem çiçeğin döllenmesini hem de yavrularını beslemek için kovana polen götürür.

Polenler şekil, içerik ve renk bakımından farklılık gösterir. Polenlerin %80'lik bölümü sarıdır. Bunun dışında mor, pembe, kırmızı, eflatun vb. renklerde polene rastlamak mümkündür. Polende ortalama %25 oranında protein vardır. Protein miktarı polenin türüne, toplama sistemine ve yöresine göre farklılıklar gösterir. Ülkemizde bol miktarda bulunmaktadır, fakat değeri bilinmemektedir. Polenle alakalı bilim dalı Patinoloji'dir. İyi cins polen; vitaminleri ölmeden kurutulmuş, bol ve taze nektarlı çiçeklerden toplanan 1. sınıf olmalıdır. Polenin içerisinde insan sağlığına faydalı 22 aminoasit, 27 madensel tuz, ferment, pigment, enzim, coenzim, doğal hormon ve karbonhidrat barındırmaktadır. Bunlara ilave olarak sodyum, kalsiyum, alüminyum, çinko, silisyum, A, B, C, D, E, H ve P vitaminleri de bulunmaktadır.

Polenin Besin Değerleri100 gr. Polenin besin değeri:
 •   Karbonhidrat (g): 50
 •   Protein (g): 18
 •   Yağ (g): 0
 •   Lif (g): 0
 •   Sodyum (mg): 0
 •   Potasyum (mg): 0
 •   Kolesterol (mg): 0
 •   Vitamin A: 0
 •   Demir: 0 
 •   Vitamin C: 0
 •   Kalsiyum: 0
Polende insan yaşamının gereksinimi olan her şey mevcuttur. Polen bilim adamları tarafından doğanın en üstün besini olarak ilan etmişlerdir. Ayrıca insan vücuduna  bir çok faydası bulunmaktadır. Polen enerji verici, bağışıklık sistemini güçlendirici, kalp-damar hastalıkları ve sindirim sistemi sağlığını koruyucu gibi daha bir çok faydası bulunmaktadır. Bunların yanında polen, güzellik kremi olarak da kullanılmaktadır. Sağlığımızı korumak için günde 4 gr. polen tüketmeliyiz.
]]>
Çikolata Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/cikolata-besin-degerleri.html Wed, 31 Oct 2018 17:24:39 +0000 Çikolata besin değeri, tropik kakao ağacının çekirdek adı verilen  tohumlarından gelir. Çikolataya istenildiğinde fıstık, fındık ve süt de katılır. Çikolata besin değeri ve kalorisi oldukça yüksek

Çikolata besin değeri, tropik kakao ağacının çekirdek adı verilen  tohumlarından gelir. Çikolataya istenildiğinde fıstık, fındık ve süt de katılır. Çikolata besin değeri ve kalorisi oldukça yüksek, enerji veren bir yiyecektir.

Gerçek çikolata, %100 kakao yağından yapılan çikolatadır. Kokolin ve benzeri ürünler, hayvansal ve bitkisel yağlar kullanılarak yapılan, çikolata benzeri bol kakaolu şekerlemelerdir.

Çikolatanın insan sağlığı ve vücuduna birçok olumlu etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır:

Enerji: Minik bir ısırık sayesinde; 45 metre yürümek için gerekli olan enerjiyi sağlamış olursunuz.
Kakao ve siyah  çikolata besin değerleri kötü kolesterolü düşürüyor.
Çikolata besin değeri olarak E ve B vitaminleri, demir, çinko, bakır, magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor yönünden de çok zengin.
Menopozlu genç kızlar, andropozlu çağındaki delikanlılar... Bu madde size: Çikolata en lezzetli antioksidan, en masum gençlik deposudur. Kakaonun içindeki bulunan ‘polyphenol’ kanı inceltip, pıhtılaşmayı engellediği için kalp felç ve kalp krizini  riskini düşürüyor. Üstelik bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.
Çikolata aynı zamanda sıkı bir afrodizyak ve keyif verici. Beyindeki serotonin düzeyini artırıyor ve mutluluk hissi veriyor. Kadınlar erkeklere kıyasla çikolatanın rüzgârına elbetteki daha çabuk kapılıyor.
Çikolatanın kimyasal analizini yaptığımız zaman, içinde 600'ün üzerinde tat ve koku bileşeni barındırdığını görürüz. Bu rakam kırmızı şarap için sadece 200'dür.
Dünyada her yıl üretilen fındığın %20'si, badem ise %40'ı çikolata ürünlerin de kullanılıyor.
Yine yapılan bazı araştırmalar bize çikolatanın cildi güzelleştirdiğini göstermiştir.
Kakao çekirdeğinde bulunan bir takım  maddelerin, diş çürümesine karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Çikolata Besin DeğerleriÇikolata besin değerleri,

Orta porsiyon sayılan 100 gramlık çikolata baz alınmıştır

 • Karbonhidrat (g)-54.1
 • Protein (g)-9.2
 • Yağ (g)-1.5
 • Lif (g)-1.36
 • Kolesterol (mg)-3
 • Sodyum (mg)-58
 • Potasyum (mg)-471
 • Kalsiyum (mg)-214
 • Vitamin A (mg)-59
 • Vitamin C (mg)-0
 • Demir (mg)-2.3

Cinslerine göre çikolata besin değeri,

Bitter çikolata: Bileşiminde en az %17 kakao yağı ve en az %13 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az %36 toplam kakao kuru maddesi içeren bir tür çikolata çeşididir.

Sütlü çikolata: Bileşiminde en az %3 yağsız kakao kuru maddesi olacak şekilde en az %25 toplam kakao kuru maddesi içeren, ayrıca en az %14 süt kuru maddesi ve en az %3,5 süt yağından meydana gelen, kakao yağı ve süt yağı toplamı ise  %25 altında ollmayan çikolatadır.

Beyaz çikolata: Bileşiminde en az %22 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5’i süt yağı olan çikolatadır.

Dolgulu çikolata: Dış yüzeyi toplam ürün ağırlığının en az %25’ini içeren, bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata ve beyaz çikolatalardan birinden oluşan dolgulu çikolatadır.

]]>
Leblebi Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/leblebi-besin-degerleri.html Thu, 01 Nov 2018 06:52:33 +0000 Leblebi Besin Değerleri, Leblebinin ana maddesi nohuttur. Nohut'un kavrulması ile oluşan bir çeşit kuruyemiştir. Leblebi çeşidi olarak bilinen iki çeşidi vardır. Birincisi sarı leblebi, ikincisi beyaz leblebidir. Tarih Leblebi Besin Değerleri, Leblebinin ana maddesi nohuttur. Nohut'un kavrulması ile oluşan bir çeşit kuruyemiştir. Leblebi çeşidi olarak bilinen iki çeşidi vardır. Birincisi sarı leblebi, ikincisi beyaz leblebidir. Tarihte 7000 yıllık bir geçmişi olduğu söylenmektedir. Leblebi ilk Şeyh Murat Gazi tarafından 1370 ila 1390 yıllarında keşfedilmiştir. Bu yıllarda bulunan leblebi; Nohut'un ıslatılarak bekletilmesi halinde keşfedilmiştir. Leblebinin iki çeşidinde de aynı değerlere sahiptir. Buna göre beyaz leblebi, işlem görmediği için lif oranı bakımından daha zengin bir içeriğe sahiptir. Çünkü beyaz leblebi üzerinde lif zenginliği açısından sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca mide asidini kontrol altına alır ve midenin çalışmasını hızlandırır. Bu bağlamda anne sütünü artırmasıyla birlikte, emzirme döneminde bebek gelişimi üzerinde oldukça yararlıdır. İçerdiği amino asitler ile triptofan ve seratonin sayesinde uyku problemlerini de düzenlemeye yardımcı olur. Özellikle bel ağrılarında ve dişeti hastalıklarına karşı da önleyici bir besin kaynağıdır. Bazı hallerde idrara çıkmayı artırdığı için mesanede taş oluşumunu engeller ve taş düşürmesine de yardımcı olur. Leblebiyi öğütmeye çalışırken vücudun yaktığı kalorisi çok fazladır. Bu nedenle zayıflatıcı etkisi bulunan leblebi, bol su ile içilmesi önerilir. Bu sayede leblebi suyla olan birleşimi sayesinde daha uzun bir süre tokluk hissi verir. Leblebinin kalorisi oldukça çok düşüktür. 100 gram leblebide 275 kalori bulunur. Düşük kalorisi sayesinde insan vücuduna gerekli olan vitaminleri sağlamaktadır. Leblebi besin değerlerine bakalım.

Leblebi Besin DeğerleriBeyaz Leblebi Besin Değerleri;

 • 100 gram leblebi, 17,5 gram diyet lif içerir.
 • 100 gram leblebi, 19,70 gram protein içerir.
 • 100 gram leblebi, 3,40 gram yağ içerir.
 • 100 gram leblebi, 38,34 karbonhidrat içerir.
 • 100 gram leblebi, 356 gram enerji değeridir.

Sarı Leblebi Besin Değerleri;

 • 100 gram leblebi, 18,70 gram protein içerir.
 • 100 gram leblebi, 3,11 gram yağ içerir.
 • 100 gram leblebi, 52,80 gram karbonhidrat içerir.
 • 100 gram leblebi, 286 enerji değeridir.
]]>
Burger King Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/burger-king-besin-degerleri.html Thu, 01 Nov 2018 09:13:37 +0000 Burger king besin değerleri, düzgün tüketildiği zaman yararlıdır. Fakat aşırıya kaçtığımızda çağımızın kabusu obezite ile baş başa kalabilirsiniz baştan söyleyeyim. Ayrıca Burger King'te tükettiğimiz menünün içeri Burger king besin değerleri, düzgün tüketildiği zaman yararlıdır. Fakat aşırıya kaçtığımızda çağımızın kabusu obezite ile baş başa kalabilirsiniz baştan söyleyeyim. Ayrıca Burger King'te tükettiğimiz menünün içeriğine göre de besin değerleri değişecektir. Örneğin; tavuk burger menü ile etli bir menünün yada bunların double versiyonlarının değerleri farklı olacaktır. Menülere baktığımız zaman yanlarında gazlı bir içecek yada ayran, patates kızartması, ketçap, mayonez vs. seçenekler vardır. Bu tip etkenlerde Burger King besin değerleri tablomuzda değişimler yapacaktır. Uzmanlar öğlen yemeklerinde sadece Burger King tüketmenin bir zararı olmayacağını savunmaktadır. Yani öğlen yemeğinde sadece Burger king ve içerikleri olacak. Bunların dışında tatlı olmayacak. Burger King besin değerleri incelenirken ortalama menüler üzerinden ilerleyeceğiz. Zaten bu inceleme bize az çok diğer Burger King besin değerleri hakkında yol gösterecektir.

Whopper 
 • Enerji: 659.57kcal
 • Protein: 27.13 gr
 • Karbonhidrat: 53.84 gr
 • Yağ: 37.64 gr
 • Sodyum: 948.33 mg
Şimdi bu tabloya baktığımız da  659.57 kalori ile günlük ihtiyacımızın üçte birini elde etmiş oluyoruz. 2000 kalori üzerinden ihtiyaç baz alırsak tabi. İri cüsseli biri yada fiziksel yoğunluğu yüksek biri için değişkenlik gösterecektir. 70kg ağırlığında birinin protein ihtiyacının neredeyse yarısı karşılanmış durumda. 

Burger King Besin DeğerleriDouble Texas Smoke Hause 
 • Enerji: 1110,80 kcal
 • Protein: 69.61gr
 • Karbonhidrat: 65.06gr
 • Yağ: 63.86 gr
 • Sodyum: 2998.86 mg
Bu tabloya baktığımızda ise değerler iki katına çıktı. Bakın enerji neredeyse ihtiyacın yarısı oldu. Protein tamamını karşıladı. Sodyum zirve yaptı. Günlük sodyum ihtiyacı ortalama 2400 mg civarındadır. Bu tabloda bunu aşmış bulunmaktayız. Esasında bundan sonraki öğünlerde ne tüketeceğimiz de önemlidir. Örneğin, bu menünün üstüne akşam cips yersek vücut isyan edecektir. Burger king besin değerlerini daha sağlıklı tutmak isterseniz içecek olarak ayran tercih edebilirsiniz. Burada kırmızı etten gelecek olan B12 vitamini ve Vitamin A'yıda gözardı etmemek lazım. B12 vitamini, kırmızı kan hücresi yapımını destekleyerek anemiye karşı kalkan oluşturur, sinir hücrelerinin gelişiminde, hücrelerin protein, karbonhidrat ve yağları metabolize etmesinde etkilidir. Beyin ve sinir sisteminin fonksiyonlarını normal bir şekilde yerine getirmesinde ve yaşlılarda Alzheimer hastalığını yavaşlatmada önemli bir role sahiptir.  B12 vitamini az tüketildiğinde en çok görülen belirtiler, sinirlilik hali,çarpıntı, bunalım ve hafıza problemleridir. B12 aynı zamanda sağlıklı saç, cilt ve tırnaklar için temel ihtiyaçtır. Yeni hücre üretilmesine ve derinin düzenli olarak yenilenmesini yardımcı olur. Burger king besin değerleri görüldüğü tüketilecek yiyecek türüne göre değişiklik göstermektedir. Sizde kendi ihtiyacınız ne ise ona göre seçiminizi yapabilirsiniz.
]]>
Besin Protein Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/besin-protein-degerleri.html Thu, 01 Nov 2018 19:30:36 +0000 Besin protein değerleri, tırnaktan saçlara kadar vücudumuzun tüm hücreleri için gerekli olan önemli bir bileşendir. Vücudumuzun üretmiş olduğu enerjinin bir kısmını tükettiğimiz gıdalar yoluyla proteinden gelir. Çocukluk ya Besin protein değerleri, tırnaktan saçlara kadar vücudumuzun tüm hücreleri için gerekli olan önemli bir bileşendir. Vücudumuzun üretmiş olduğu enerjinin bir kısmını tükettiğimiz gıdalar yoluyla proteinden gelir. Çocukluk yaşlarda protein tüketimi gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Yetişkinlerde proteinin önemi enerji vermesi ve hücrelerin onarımı için gereklidir. 

Hayvansal protein

Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitler vardır. Kırmızı ette protein fazla olmasına rağmen dikkatli tüketilmelidir. Sebebi kötü kolesterole sebep olan doymuş yağ oranı fazla olmasıdır. Bu tarz gıdaları düzenli olarak tüketilirse kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır. Kırmızı et dışında protein bakımından zengin etleri sıralarsak tavuk, hindi vb. kümes hayvanları ve balık yenebilir. İşlenmiş olan sosis, salam, pastırma, fast-food, kavurma  tüketilmemelidir.

Bitkisel protein

Bitkiler, et ürünlerindeki gibi amino asitleri içermez. Tüketilen sebzeler iyi dengelenmeli ve ihtiyaç duyulan protein kadar tüketilebilir. Baklagiller, fasulye, yemişler, tahıllar, baklagiller protein bakımından zengin bitkisel gıdalardır.

Tüketilen gıdaların 100 gramdaki besin protein değerleri aşagıdaki gibidir.

Süt ve süt ürünleri besin protein değerleri
 • Yağlı inek sütü (gr) : 3.2
 • Yağsız inek sütü (gr) : 3.5
 • Yağlı yoğurt (gr) : 3.9
 • Yağsız yoğurt (gr) : 4.4
 • Yağlı beyaz peynir (gr) : 22.5
 • Yağsız beyaz peynir (gr) : 19.0
 • Dil peyniri (gr) : 11.9
 • Kaşar peyniri (gr) : 27.0
 • Taze kaşar peyniri (gr) : 26.4
Yağlar besin protein değerleri
 • Ayçiçek yağı (gr) : 0
 • Margarin (gr) : 0.5
 • Mısırözü yağı (gr) : 0
 • Soya yağı (gr) : 0
 • Zeytin yağı (gr) : 0
 • Tereyağı (gr) : 0.7

Kümes hayvanları besin protein değerleri
 • Tavuk (gr) : 20.6
 • Tavuk göğüsü (gr) : 22.8
 • Tavuk budu (gr) : 20.6
 • Tavuk ciğeri (gr) : 22.1
 • Hindi (gr) : 19.2
 • Hindi göğüsü (gr) : 24.1
 • Hindi budu  (gr) : 20.5
 • Yumurta sarısı (gr) : 2.8
 • Yumurta (büyük boy) : 7.0
Balık ve deniz ürünleri besin protein değerleri

 • Alabalık (gr) : 19.5
 • Dil balığı (gr) : 17.5
 • Kalkan (gr) : 16.7
 • Lüfer (gr) : 20.5
 • Karides (gr) : 16.8
 • Levrek (gr) : 19.2
 • Sardalya (gr) : 19.4
 • Palamut (gr) : 24.0
 • Ton balığı (gr) : 23.8
 • Uskumru (gr) : 18.8
Koyun kuzu besin protein değerleri 
 • Yağsız et (gr) : 20.4
 • Göğüs eti (gr) : 12.0
 • Bonfile (gr) : 20.4
 • But (gr) : 18.0
 • Pirzola (gr) : 14.9
 • Yürek (gr) : 16.8
 • Beyin (gr) : 10.9
 • Karaciğer (gr) : 21.2
 • Dil (gr) : 13.5
Dana eti besin protein değerleri
 • Yağsız et (gr) : 21.9
 • Bonfile (gr) : 20.6
 • Göğüs eti (gr) : 18.6
 • But (gr) : 20.7
 • Pirzola (gr) : 21.1
 • Yürek (gr) : 12.2
 • Beyin (gr) : 10.1
 • Karaciğer (gr) : 18.0
 • Dil (gr) : 17.1
 • Böbrek (gr) : 16.7
Şarküteri besin protein değerleri
 • Salam (gr) : 17.8
 • Sosis (gr) : 13.1
 • Jambon (gr) : 17.6
 • Kavurma (gr) :20.0
 • Pastırma (gr) : 29.5
 • Sucuk (gr) : 21.4
Tahıl ürünleri besin protein değerleri
 • Kepekli un (gr) : 11.7
 • Beyaz un (gr) : 5.5
 • Arpa (gr) : 11.0
 • Yulaf (gr) : 12.6
 • Tane mısır (gr) : 9.2
 • Patlamış mısır (gr) : 12.7
 • Mısır unu (gr) : 2
 • Pişmiş sütlü mısır (1 koç]]> Ciğer Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/ciger-besin-degeri.html Fri, 02 Nov 2018 10:34:24 +0000 Ciğer Besin Değeri, Vücut metabolizması açısından hayati işlevlerini devam ettirebilmesi için besinlere ihtiyaç duyar. Bu amaçla besinlerden elde edilen protein, vitamin, mineraller, karbonhidratlar, yağlar ve diğer m Ciğer Besin Değeri, Vücut metabolizması açısından hayati işlevlerini devam ettirebilmesi için besinlere ihtiyaç duyar. Bu amaçla besinlerden elde edilen protein, vitamin, mineraller, karbonhidratlar, yağlar ve diğer maddelerle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu fonksiyonları tamamlar. Bu besinler çok önemli bir enerji kaynağıdır. Bunun için besin değeri yüksek olan ciğer, insan sağlığı açısından en besleyici besinler arasında yer alır. Aynı zamanda ciğer, bir selenyum kaynağıdır. Özelliği açısından kan hücrelerinin sağlıklı olmasını destekler ve anemi oluşumunu önler. Bunların yanında sinir sistemini korur ve beyin sağlığına çok faydalıdır. Bundan dolayı ciğerin insan sağlığı üzerinde önemli oranlarda faydası bulunmaktadır. Bunların arasında vücudun protein ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Vücudun A vitamini kaynağını oluşturur ve görme yetisini de iyileştirir. İçeriğinde bulunan riboflavin yardımı ile cildi korur. Birçok vitamin türü bakımından zengin olan ciğer, hücre yenilenmesini destekler. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolizmayı düzenler, kalp krizini ve felç riskini azaltır. Bunlara ek olarak ciğer, çinko, manganez, riboflavin, tiamin, niasin, folat, asit, fosfor ve selenyum kaynağıdır. B12 de folik asidin bol miktarda bulunduğu ciğer, protein açısından da zengindir. Ciğer Besin DeğeriCiğer besin değeri 113 gram için 198 kaloridir. Bazı balık ciğerleri açısından özellikle vatoz balığı, besin değeri olarak oldukça kıymetli bileşenler içermektedir.

  Dana Ciğeri Besin Değeri;

  • 12 gram ciğer, protein içerir.
  • 22 gram ciğer, yağ içerir.
  • 1,5 gram ciğer, lif içerir.
  • 91 miligram, kolesterol içerir.
  • 260 miligram, sodyum içerir.
  • 250 miligram, potasyum içerir.
  • 20 gram ciğer, kalsiyum değeridir.
  • 3 gram ciğer, demir değeridir.
  • Vitamin A ve C, 20 değeridir.

  Tavuk Ciğeri Besin Değeri;

  • 21 gram ciğer, protein içerir.
  • 7 gram ciğer, karbonhidrat içerir.
  • 4 gram ciğer, yağ içerir.
  • 111 gram ciğer, sodyum içerir.
  • 340 gram ciğer, kolesterol içerir.
  • 7 gram ciğer, kalsiyum içerir.
  • 280 gram ciğer, potasyum içerir.
  • 6 miligram ciğer, demir içerir.
  • Vitamin A ve C, 19 değeridir
  ]]>
  Arpa Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/arpa-besin-degeri.html Sat, 03 Nov 2018 01:44:07 +0000 Arpa Besin Değeri, Tarih öncesi eski Mısır devirlerinde ilk kültür bitkisi olan arpayı besin olarak kullanmışlardır. Bu yüzden arpanın yetiştirilmesi çok eskiye dayanmaktadır. Bugün bile, buğdayın ekilemediği ku Arpa Besin Değeri, Tarih öncesi eski Mısır devirlerinde ilk kültür bitkisi olan arpayı besin olarak kullanmışlardır. Bu yüzden arpanın yetiştirilmesi çok eskiye dayanmaktadır. Bugün bile, buğdayın ekilemediği kutup bölgeleri olmak üzere yüksek dağlık bölgelerde de, arpa ekilerek besin maddesi olarak kullanılır. Özellikle arpa çok yönlü kullanılabilen bir bitki türüdür. Bitkisel tedavi alanında kullanılan arpa suyu için şifalı özelliği vardır. Bunun yanında cilt hastalıkları, adale ağrıları, böbrek ve akciğer sorunlarına karşı pek çok hastalığa iyi gelen etkilerini barındırmaktadır. Ödem tedavisine iyi gelmesi de arpanın yararları arasındadır. Bu yararı için dört bardak suya iki çorba kaşığı arpa ve üç tutam kiraz sapı ilave edilir. Sonrasında on dakika kadar kaynatılarak süzülür. Gün aşırı olmak üzere dört defa bir kahve fincanı içilir. Aynı zamanda arpa, prostat büyümesini önler ve kusmalara karşı etkilidir. Boğaz ve baş ağrılarını giderir. Bilhassa dil iltihapları üzerine iyileştirici özelliği vardır. Şayet sirke ile kaynatılır ise, uyuz ve egzama gibi kaşıntılı deriyi iyileştirir. Bazı hallerde uyku problemi yaşayanlar açısından iyi gelir. En önemlisi ateş düşürücü bir ilaç yerine geçer. Yanı sıra nezleyi, öksürüğü, yarım baş ağrısını, kansızlığa, pekliğe, romatizmaya ve adale ağrısına karşı etkilidir. Özellikle ishale karşı tatlandırmadan yada tatlandırılarak oda sıcaklığında içilebilir. Bu şekilde kolesterol seviyesini de kontrol eder ve kalp damar hastalıklarına karşı da korur.

  Arpa Besin DeğeriArpa Besin Değeri;

  • İnek sütünden 11 katı kalsiyum içerir.
  • Ispanak ve brokoliden 5 katı demir içerir.
  • Tam buğdayın 4 katı B1 vitamini içerir.
  • Hayvansal çinko içeriği kadar çinko içerir.
  • 100 gram arpa, 8,2 protein içerir.
  • 100 gram arpa, 78,8 karbonhidrat içerir.
  • 100 gram arpa, 0,1 yağ içerir.
  • 100 gram arpa, 349 kalori içerir.
  ]]>
  Esmer Pirinç Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/esmer-pirinc-besin-degeri.html Sat, 03 Nov 2018 23:48:01 +0000 Esmer Pirinç Besin Değeri, Pirincin ilk var oluşun en açısından 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Pirinç yüzyıllar boyunca çeşitli kültürlerde besleyici özelliği ile çok önemli bir parçası olmuştur. Birço Esmer Pirinç Besin Değeri, Pirincin ilk var oluşun en açısından 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Pirinç yüzyıllar boyunca çeşitli kültürlerde besleyici özelliği ile çok önemli bir parçası olmuştur. Birçok kültür için, güzelliği ve doğurganlığı simgeliyor. Esmer pirinç besin değeri beyaz pirince göre çok daha fazla besleyici özelliğe sahiptir. Bitkisel besinler içerisinde iyi derecede protein içerir. Özellikle çok çalışan insanlar için pirinç aktif bir vücudun işlevini görebilmesi açısından en çok ihtiyacı olan besinlerin karışımını sağlayabiliyor. Bu durumda esmer pirinç B vitamini ile kemikler için yararlı fosfor ve magnezyum gibi önemli besinler yer aldığı için spor meraklılarına da yarar sağlamaktadır. Özel işlemler sonucunda karbonhidratı ve proteini ayrılan esmer pirinç yüzde yetmiş oranında protein içeren bileşime dönüşüyor. Yapısında bulunan karbonhidratlar sayesinde vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Ayrıca kas gelişiminde görevli olan amino asitler, insan vücudunda sekiz adet bulunmaktadır. Yanı sıra niasin, fosfor ve demir gibi besleyici olan elementleri içermektedir. Bu özellikleri ile esmer pirinç, sindirim sistemini düzenler, kan şekerini kontrol eder ve kolesterolü düşürür. Vitaminler ve Mineraller açısından zengin olan esmer pirinç, besin değerleri ile oldukça doyurucudur. Bu durumda düşük oranda yağ ile yapılan lapa pilavı, kilo verme konusunda da yardımcı olur. Son olarak esmer pirinç antioksidan açısından lignanlar, fotoestrojenler ve fenolikler gibi bileşenler içerir. Ayrıca esmer pirinç, beyaz pirince göre beş kat daha fazla oranda lif içermektedir. Bu özelliğinden dolayı kan basıncı değerlerinin düzenli akışını sağlar. Aynı zamanda yüksek tansiyon ve böbrek hastalıklarında fazla tüketilmesi oldukça yarar sağlar.

  Esmer Pirinç Besin DeğeriEsmer Pirinç Besin Değeri;

  • 100 gram pirinç, 56 kalori değeridir.
  • 100 gram pirinç, 23.32 karbonhidrat içerir.
  • 100 gram pirinç, 2.56 protein içerir.
  • 100 gram pirinç, 0.78 yağ içerir.
  • 100 gram pirinç, 53.00 potasyum içerir.
  • 100 gram pirinç, 3.00 kalsiyum içerir.
  • 100 gram pirinç, 1.02 demir içerir.
  • Vitamin A ve C değerleri içerir. 
  ]]>
  Yeşil Mercimek Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/yesil-mercimek-besin-degeri.html Sun, 04 Nov 2018 06:45:08 +0000 Yeşil mercimek besin değeri; yeşil mercimek kurubaklagil grubundandır. Yeşil mercimek, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Mercimeğin dış kısmında çözünebilen, çözünemeyen posa iç kısmında ise, nişas Yeşil mercimek besin değeri; yeşil mercimek kurubaklagil grubundandır. Yeşil mercimek, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Mercimeğin dış kısmında çözünebilen, çözünemeyen posa iç kısmında ise, nişasta ve protein bulunur. Yeşil mercimek kolesterol içermemektedir, yağ asidi oldukça düşüktür ve çoğunluğu doymamış yağ asitlerinden oluşmaktadır.

  Yeşil mercimeğin içeriğinde demir, potasyum, karbonhidrat, lif, fosfor, protein, kalsiyum, sodyum, B1 vitamini, B2 vitamini, A vitamini ve folik asit bulunan çok zengin bir besin kaynağıdır. Ancak içeriğindeki karbonhidrat ve protein zenginliğinden doğru bir şekilde pişirildiğinde yarar sağlanabilir. Havadaki azotu toprağa bağlayan birkaç kurubaklagil türünden biridir.

  Yeşil Mercimek Besin Değeri100 gr. yeşil mercimeğin besin değeri:

  •     Karbonhidrat (g): 36.62
  •     Protein (g): 23
  •     Yağ (g): 0.92
  •     Lif (g): 25.99
  •     Sodyum (mg): 13
  •     Kolesterol (mg): 0
  •     Potasyum (mg): 967
  •     Vitamin A (mg): 17
  •     Kalsiyum (mg): 64
  •     Vitamin C (mg): 1
  •     Demir (mg): 7.77   
  Yeşil mercimeğin içeriğindeki mineral ve vitaminler açısından besin değeri yüksek bir besin kaynağıdır. Vücudun enerjik ve zinde olmasına yardımcı olur. Bunun yanında; anne sütünü arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kabızlığı giderir, kan akımı hızlandırır, kolesterol oranını düşürür ve gözler içinde yararlı bir besin kaynağıdır. Ayrıca, kaynatılan mercimeğin suyunu içmek, kas ağrılarının giderilmesinde faydalı olur.

  Temel besin gruplarının içinde yer almaktadır. Haftada en az 3 defa mutlaka tüketilmelidir. Yeşil mercimek özellikle kadın sağlığı açısından önemlidir. Bazı kanser türleri, sindirim sistemi hastalıkları, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde büyük bir rolü vardır. Hayvansal kaynaklı protein tüketimi yetersiz olanlarda, zayıflama amaçlı hazırlanan diyet programlarında, yağ ve kolesterolden kısıtlı diyet tedavilerinde, liften zengin beslenmenin gerektiği durumlarda tüketimi arttırılarak protein gereksinimi  karşılanabilir. Ancak protein kalitesini arttırmak için mutlaka tahıllarla birlikte tüketilmesi gerekir. Sindirimi uzun süren yeşil mercimek karbonhidratları kana çok yavaş bir şekilde geçer. Yenilen bir tabak yeşil mercimek bu yüzden kişiyi tok tutar.

  Yeşil mercimeği pişirmenin en iyi metodu, iyice yıkadıktan sonra 48 saat suda bekletip, ıslatma suyunu döküp temiz su ile tencerede pişirmektir.
  ]]>
  Kavun Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/kavun-besin-degeri.html Sun, 04 Nov 2018 15:50:45 +0000 Kavun Besin değeri açısından zengin bir meyvedir. Hoş kokusu ve tadıyla bizi yaz günlerinde cezbeden bir meyvedir. C vitamini, demir, folik asit, potasyum, bakır açısından zengin bir meyvedir. Kalorisi düşüktür ve büy
  Kavun Besin değeri açısından zengin bir meyvedir. Hoş kokusu ve tadıyla bizi yaz günlerinde cezbeden bir meyvedir. C vitamini, demir, folik asit, potasyum, bakır açısından zengin bir meyvedir. Kalorisi düşüktür ve büyük bir kısmı karbonhidrattan kaynaklanır hatta bu yüzden kavun diyet listelerinde yer alır ve lif oranı düşüktür, bu yüzden  kan şekerini hızlı yükseltir. Bir porsiyon kavun miktarı 1 ince dilimdir.

  Kavunda  beta karoten ve C vitamini içeriği fazladır ve  oldukça sağlıklı bir meyveler arasındadır. %95 suya sahip olan kavun idrar söktürücü özelliği ile böbreğin sağlıklı çalışmasını sağlar. Potasyum mineralinin zengin olması yaz aylarında terle kaybedilen potasyumun karşılanması açısından oldukça faydalıdır. Sarı bir meyve olan kavun içeriğindeki beta karotenle cilt ve göz sağlığı açısından da önemli bir besindir. Antioksidan özelliği olduğu için kavun bu özelliği ile cilt kanseri olmak üzere bazı kanser türlerine karşı kalkan görevi görür.

  Kavun Besin Değeri100 gr  kavun besin değeri; 100 gr 33 kaloridir.
 • Karbonhidrat 6,58 (g)
 • Protein 1.11 (g)
 • Yağ 0,9  (g)
 • Lif 0.9(g)
 • Kolesterol 0 (mg)
 • Sodyum 9 (mg)
 • Potasyum 182 (mg)
 • Kalsiyum 11 (mg)
 • Vitamin A 0 (mg)
 • Vitamin C 21,8 (mg)
 • Demir 0.34 (mg)
Kavunun besin değeri sağladığı faydalar neler
 • İdrar söktürücüdür. İdrarda oluşan enfeksiyonel rahatsızlıklardan def etmenize yardımcı olur.
 • Böbrek kumu ve taşlarını dökülmesini sağlayarak böbreklerinizin daha iyi çalışmasını  sağlar.
 • Yemeklerden önce tüketildiği zaman hazmı rahatlatır.
 • Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Kavun cildi yenileyerek olduğunuzdan  daha genç ve güzel bir görünüme ulaşmanıza fayda sağlar.
 • Sizi sakinleştirir ve uykusuzluk probleminizi gidermeye yardımcı olur.
 • Vücuda ferahlık verir ve yaz aylarında mükemmel bir ferahlatıcıdır.
 • Kavunu süt ile karıştırıp yüzünüze sürerseniz cildinizdeki değişimi fark edersiniz, cildinizi nemlendirir.
 • Kavun kaynatılıp tüketildiği zaman öksürüğe iyi gelir.
]]>
Beyaz Peynir Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/beyaz-peynir-besin-degeri.html Mon, 05 Nov 2018 10:41:28 +0000 Beyaz Peynir Besin Değeri, peynir ham maddesi süt olan bir besindir. Sütün mayalanıp belirli işlemlerden geçerek elde edilir. Beyaz peynir B2, A, B12 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, çinko, fosfor mineralleri bakımından da çok z Beyaz Peynir Besin Değeri, peynir ham maddesi süt olan bir besindir. Sütün mayalanıp belirli işlemlerden geçerek elde edilir. Beyaz peynir B2, A, B12 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, çinko, fosfor mineralleri bakımından da çok zengin olan protein değeri yüksek bir gıdadır. Kemik ve dişlerin daha sağlıklı gelişmesine yardımcı olmaktadır. Kemik erimesini önler. Hafızanın daha kuvvetli olmasını sağlar.  

Beyaz Peynir Besin DeğeriBeyaz peynir besin Değeri (1 Dilim)
 • Karbonhidrat (g) 2,05
 • Protein (g) 4,03
 • Yağ (g) 5,89
 • Lif (g) 0
 • Kolesterol (mg) 13,25
 • Sodyum (mg) 320,25
 • Potasyum (mg) 25,75
 • Kalsiyum (mg) 105,5
 • A vitamini (mg) 57
 • C vitamini (mg) 0
 • Demir (mg) 0,08
Beyaz peynir doğru miktarda tüketildiğinde vücuda çok faydalı olmaktadır. Beyaz peyniri evde kendimizin de yapması mümkündür. Hatta daha sağlıklı olmaktadır. Bunun için; 
 • 2 kg süt 
 • 1 adet limon suyu
 • 2 çay kaşığı tuz  
gerekmektedir. Sütü taşırmadan 5 dakika kadar kaynatıp daha sonra içine 2 çay kaşığı tuzu ilave edip 1 adet limon suyunu da ekleyip 5 dakika kadar daha kaynatalım. Bu işlemlerle süt kestirilmiş olur. En önemli işlem işe bunu süzdürme işlemidir. İnce tülden bir bez torba içerisine bu kestirilen sütü dökerek süzme işlemi gerçekleştirilir. Tamamen süzüldükten ve 1 gece buzdolabında bekletildikten sonra beyaz peynir yemeye hazır hale gelecektir.
]]>
Kefir Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/kefir-besin-degerleri.html Mon, 05 Nov 2018 16:57:50 +0000 Kefir besin değerleri, köken olarak Kafkas dağlarına dayanan kefir, dünyada birçok ülkede tüketimi yapılan fermente süttür. Keçi, koyun, inek sütü kullanılarak hazırlanan kefir, fermantasyona uğradığı için tat Kefir besin değerleri, köken olarak Kafkas dağlarına dayanan kefir, dünyada birçok ülkede tüketimi yapılan fermente süttür. Keçi, koyun, inek sütü kullanılarak hazırlanan kefir, fermantasyona uğradığı için tat olarak biraz ekşidir. İçeriğinde sindirime yardımcı olan bakterilerden süte oranla daha fazla bulunmaktadır. Bu özelliğiyle tüketiminden kısa bir süre sonra bağırsakların hareketlenmesini ve daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Kefirin içeriğinde genel sağlığa katkıda bulunan birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Kefir besin değeri yönünden oldukça zengin olduğu bilinir.

Sağlık için adeta şifa dağıtan kefir, hazımsızlık, kabızlık problemi yaşayanlar için faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini zararlı bakteri ve mikroplardan arındırır. Özellikle mide ülserinden sorumlu olarak tutulan helicobakter pylori adlı bakteriyi öldürücü ve antibiyotik etkisi bulunmaktadır. B12, B1, biotin ve K vitaminleri bakımından zengindir. Magnezyum ve kalsiyum içeriği kemik sağlığını korur. Antibiyotik etkisinden dolayı vücutta gelişen iltihaplı hastalıkların tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Vücuttan fazla tuz ve ödemin atılmasını sağlar. Bağırsakları temizler, sinüzite karşı iyi gelir, kolesterolü düşürür. Kanser oluşumunu önler, kanserli hücrelerin yayılmasını ve gelişmesini durdurur. Karaciğer ve kalp sağlığı için faydalıdır. Mide krampı, gaz sancısı, şişkinlik için ideal bir besin kaynağıdır. Harice egzama tedavisinde kullanılabilir. Cilt için maske olarak kullanıldığında sivilce oluşumunu engeller. Akciğeri enfeksiyonlara karşı korur. Diş ve kemik sağlığı için faydalıdır. Haricen selülit tedavisi için kullanılabilir. Yanıkların iyileşme sürecini kısaltır, böbreklerin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar, görme fonksiyonlarına iyi gelir. Yağ dokusunun çözülmesini sağlar, uyku problemlerini hafifletir, kronik yorgunluk ve strese karşı yararlanılabilir.

Kefir Besin DeğerleriKefir besin değerleri

1 su bardağı kadar kefir yaklaşık olarak 150 kalori içerir. Aynı ölçülerde kefir;

 • 8 gram yağ
 • 30 gram kolesterol
 • 12 gram karbonhidrat
 • 125 gram sodyum
 • 350 gram potasyum
 • 4 gram şeker
 • 10 gram protein içerir.
 • Günlük A vitamini ihtiyacının %10'unu
 • C vitamini ihtiyacının %4'ünü
 • Kalsiyum ihtiyacının %30'unu karşılar.

Kefir besin değeri oldukça yüksektir. İçeriğinde yüksek oranda kalori barındırdığı için kilo artışına yol açabilir. Yağ oranı fazla olan kefir satın alınacaksa az yağlı olanı tercih edilmelidir. Organik olarak temine dilen kefir besin değeri daha yüksektir ve içeriğinde daha fazla yararlı bakteri barındırır. Kefir ve farklı probiyotik ürünler bebekler için uygun değildir.

]]>
Balık Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/balik-besin-degerleri.html Tue, 06 Nov 2018 14:42:05 +0000 Balık besin değeri açısından insanların en eski besin kaynaklarının başında gelmiştir. Önceki dönemlerde en kolay elde edilebilen ve bu sebeple de en çok tüketilen besinlerin balık ve diğer deniz ürünleri olduğu bilinmekted Balık besin değeri açısından insanların en eski besin kaynaklarının başında gelmiştir. Önceki dönemlerde en kolay elde edilebilen ve bu sebeple de en çok tüketilen besinlerin balık ve diğer deniz ürünleri olduğu bilinmektedir.

Her balığın besin değerleri yani içeriğinde bulunan mineral, vitamin ve diğer besin öğelerinin miktarı değişiktir. Örnek olarak, 100 gramlık pişmiş somon balığı 206 kalori civarındadır. 100 gram somonda bulunan 2260 mg’lık omega 3 yağ asidi içeriği somonu en zengin omega 3 kaynağı yapmaktadır.

100 gram somonda:

 • 2.8 mcg B12 vitamini (Günlük ihtiyacın %48’i)
 • 8.0 mg B3 vitamini (Günlük ihtiyacın %40’ı)
 • 0.3 mg B1 vitamini (Günlük ihtiyacın %23’ü)
 • 0.6 mg B6 vitamini (Günlük ihtiyacın %32’si)
 • 22.1 gram protein (Günlük ihtiyacın %48’i)
Balık besin değeri, protein değeri bakımından çok zengin bir besin kaynağıdır. Balık eti, yumurta, et, süt gibi besin değeri yüksek kaynaklar kaliteli protein kaynaklarıdır ve %18-20 oranında protein bulundururlar. Proteinler, vücut organlarının en küçük üyesi olan hücrelerin yapısında, solunum, kan dolaşımı, sindirim vb. olayların gerçekleşmesi, alınmış olan besinlerin hücrelerde enerjiye dönüşmesi, hücrenin yenilenmesi, savunma sisteminin yapısında görevlidir. Balık eti proteinleri, sindirim enzimleri tarafından kolay bir şekilde parçalanır ve bu nedenden dolayı vücudun bu proteinlerden yararlanma oranı yüksektir.

Balık eti, kemik gelişiminde, gözün farklı ışık durumlarında görebilmesinde ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde önemli rolü olan A vitamini, kalsiyumun kemiklere yerleşmesi, kemik sağlığı ve gelişiminde D vitamini ve özellikle kanın akışkanlığında görevli olan K vitamini ve B grubu vitaminleri (B12, B6, B2, B1) açısından oldukça zengindir. Ayrıca, selenyum, iyot, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri açısından da iyi bir besin kaynağıdır.

Balık Besin DeğerleriBalık besin değeri içindeki yağ içeriğini temel anlamda uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri oluşturmaktadır. İnsan vücudunda üretilemeyen ve bu sebeple mutlaka besinler aracılığı ile vücudun ihtiyacı olan yağ asitlerinden olan çoklu doymamış yağ asitleri, EPA ve DHA'nın en önemli kaynağı balıklardır. EPA ve DHA; kanın akışkanlığı, göz sağlığı, beyin fonksiyonları, bilişsel gelişim sağlanması, sinir iletiminde önemli görevleri bulunmaktadır.

EPA ve DHA; kalp damar hastalıkları, kalp krizi, damar sertliği, migren, depresyon, eklem romatizmaları, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve tansiyon ile kanser benzeri pek çok hastalıktan korunmada oldukça önemli sağlık etkilerine sahiptir. Ayrıca, kan damarlarının yüzeyini genişlemesini sağlayıp dokulara daha fazla oksijen geçmesine yardımcı olması sebebiyle son dönemlerde çocuklarda görülme sıklığı artan astım hastalığına karşı savunmanın arttırılmasında önemli etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bu olumlu sağlık etkilerinin sağlanabilmesi için haftada en az 300g. yağlı balık tüketimi kullanılmalıdır.
]]>
Mantar Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/mantar-besin-degeri.html Wed, 07 Nov 2018 01:41:34 +0000 Mantar besin değeri bakımın açısından bir çok medeniyet tarafından kullanılan bir gıda türüdür. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde çeşitli türlerde, zehirli ve zehirsiz olarak yetişen bir besin kaynağıdır. Fazla ne Mantar besin değeri bakımın açısından bir çok medeniyet tarafından kullanılan bir gıda türüdür. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde çeşitli türlerde, zehirli ve zehirsiz olarak yetişen bir besin kaynağıdır. Fazla nemli yerlerde daha fazladırlar. Şimdiye kadar küf, maya, pas, şapkalı, puf  ve kültür mantarı gibi farklı adlarla anılmıştır. Yeryüzünde şuana kadar 69.000 civarında mantar tipi olup, doğru ve sağlıklı olanlar tüketildiği zaman insan sağlığı için çok yararlı bir gıdadır.

Mantarlar besin değeri oldukça fazla bir doğa harikasıdır. Özellikle demir ve protein açısından çok zengin olan mantar, bunların dışında A, B, D, P ve K vitaminlerine de bünyesinde bulundurmaktadır. Potasyum, fosfor ve bakım mineralleri bulundurduğu için bir çok hastalığa karşı iyi gelir. Yüksek protein değeri içerdiğinden dolayı ete karşı iyi bir alternatif olarak gösterilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücut direncini arttır. Öğrenme yeteneğini arttır. Çok fazla oranda demir minareli içerdiğinden dolayı özellikle kansızlık problemi yaşayan kişilerin tüketmesi gereken bir besin türüdür. Kandaki kolesterol oranını düşürdüğünden dolayı kalp ve damar hastalıklarına karşı direnç oluşturur.

Besin değeri bakımından 100 gr mantarda %75-90 su bulunur, kuru madde miktarı %10-25 arasında farklılık göstermektedir. Bu değişim farklı mantar tip ve çeşitlerine göre olacağı gibi, bir çeşidin yetişme dönemlerine, klimatik farklılıklara ve mantarın büyüklüğüne göre de çeşitlilik gösterebilmektedir. Kuru madde içinde mantarda en çok önemli öğe proteindir. Protein insan beslenmesinin vazgeçilmez besin kaynağıdır.

Mantar Besin DeğeriMantarlardaki Besinler

Proteinler

Genel anlamda enzimlerden meydana gelirler ve yaşamsal önemi olan tüm amino asitlerini barındırılar.  Hayvansal gıdalardaki proteinlerle karşılaştırıldığında mantarlar, kükürtlü amino asitleri çok daha azdır. Ayrıca bunlar pek çok bitkisel proteinlerden çok daha kalitelidir ve çok miktarda tryptofan içerirler. 

Yağlar

Çok az miktarda barındırırlar ve bu sebepten dolayı mantar besin değeri açısından pek bir anlam ifade etmezler.

Vitaminler:

Esas olarak mantarlarda B-tipi vitaminler ve C-vitamini  bulunmaktadır. Fakat bilindiği üzere C-vitamini yüksek sıcaklıklara karşı hassas olduğundan dolayı mantarın pişirilme sürecinde büyük ölçüde yok olur.

Madensel tuzlar:

Mantarların yaş olarak ağırlıklarının takriben ancak yüzde biri madensel tuzlardan meydana gelmektedir. Büyük miktarlardaki kalsiyumdan başka mantar besin değeri açısından dikkate değer miktarda çinko, demir, manganez ve selenyum içerirler. Çoğu mantar görece olarak çok selenyum içerirler. Mantarların biz insanların beslenme fizyolojisinde içerdikleri öncelik ilk ve esas olarak işte bu önemli yaşamsal besin maddelerinin varlığından kaynaklanmaktadır.

Mantarlar tokluk duygusu vermeleri ve damak tadına uyması sebebiyle de mantarların soframızda belirli bir yerleri her zaman vardır.

]]>
Çavdar Ekmeği Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/cavdar-ekmegi-besin-degerleri.html Wed, 07 Nov 2018 03:37:47 +0000 Çavdar ekmeği besin değerleri, oldukça yüksektir. Çavdar ekmeği çavdar tahıllı unundan üretilen bir ekmek çeşididir. Sağlıklı yaşam ve vücudun kilo vermek zorunda kaldığı durumlarda çavdar ekmeği akla ilk gelen besinler Çavdar ekmeği besin değerleri, oldukça yüksektir. Çavdar ekmeği çavdar tahıllı unundan üretilen bir ekmek çeşididir. Sağlıklı yaşam ve vücudun kilo vermek zorunda kaldığı durumlarda çavdar ekmeği akla ilk gelen besinlerin başında gelir.  Lezzetinden daha çok sağlıksal faydaları ile sık sık gündeme gelen ve uzmanların tavsiye ettiği ekmek çeşitlerinin başında gelen bir besin ürünüdür. Tat açısından da lezzetiyle dikkat çeken çavdar ekmeği daha çok vücutta diyet uygulayan bireylerin tercih etmiş olduğu bir üründür. Vücuda kilo vermez ve içeriğinde besin değeri yüksek olan bir ekmektir. Çavdar ekmeği yapılırken çavdar kepek, ruşeym ve endosperm olarak ayrılmadan bir bütün olarak öğütülür. Çavdar ekmeğinin üretimi sırasında un haline gelmiş olan çavdarda kepek ve ruşeym ayrılmadığı için çavdar ekmeği besin değeri diğer ekmeklere oranla daha yüksektir. Çavdar ekmeği devamlı kullanıldığı takdirde kişide kan şekeri düşüklüğü varsa şekerini yavaş yavaş yükseltir. Çavdar ekmeği besin değeri yüksek olduğundan vücutta uzun süre tokluk hissi verir. Böylece kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler ulaşmak istedikleri kiloya tokluk hissi yaşayarak ulaşmaktadır. Bir dilim çavdar ekmeği yaklaşık 35 gramdır 35 gram çavdar ekmeğinde hemen hemen 74 kalori vardır. Çavdar ekmeğinin içeriğinde yağ oranı bir dilim içerisinde 0.3 tür.  Yani bir dilim çavdar ekmeğinde yağ oranı yok denecek kadar azdır ve içeriğinde doğal pekmez bulunur bu durumlardan dolayı çavdar ekmeği hem sağlık için hemde kilo kaybetmek isteyenler için tercih edilen bir ekmek çeşididir. Çavdar ekmeği kalsiyum potasyum ve selenyum değerleri yüksek bir besindir. Ayrıca aşağıda verilmiş olan 1 dilim çavdar ekmeğinde ki besin değerleri haricinde çavdar ekmeğinde B1 vitamini, fosfor, magnezyum, folik asit, mangan, tiamin, niasin ve antioksidanlar açısından da zengin olan bu ekmek türü sağlıklı yaşam isteyen insanların tercihi olmalıdır.

Çavdar Ekmeği Besin DeğerleriÇavdar ekmeğinin 1 diliminde bulunan besin değerleri:
 • Karbonhidrat (g): 13.15 
 • Protein (g) : 1.81
 • Yağ (g) : 0.27
 • Lif (g):1.72
 • Kolesterol  (mg ) : 0
 • Sodyum   (mg) : 128.4                     
 • Potasyum  ( mg) : 65.1 
 • Kalsiyum  (mg) : 5.7
 • Demir (mg): 0.62  
 • A vitamini : 0
 • C vitamini : 0                  
Çavdar ekmeğindeki besin değeri hangi hastalıklara iyi gelir:
 • Vücutta oluşan kötü kolesterolü düşürmeye yarar
 • Vücutta kalp hastalıkları riskini azaltır
 • Vücutta kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olur
 • Diyabet hastalıklarına iyi gelir vücutta diyabet hastalığı yoksa oluşmasına engel olur.
]]>
Tavuk Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/tavuk-besin-degeri.html Wed, 07 Nov 2018 17:37:50 +0000 Tavuk besin değeri açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bu sebeplede de beslenmemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. İçerdiği mineraller, protein ve vitamin bakımından zengin olan tavuk vücudumuz için çok önemli bir besi Tavuk besin değeri açısından zengin bir besin kaynağıdır. Bu sebeplede de beslenmemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. İçerdiği mineraller, protein ve vitamin bakımından zengin olan tavuk vücudumuz için çok önemli bir besin kaynağıdır.

Tavuk Besin Değeri

100 gram tavuk eti yaklaşık 165 kaloridir ve bu tavukta yaklaşık olarak; doymuş Yağ 1 gram, toplam yağ 4 gram, trans Yağ 0 gram, kolesterol 85 mgram, sodyum 74 mgram, toplam Karbonhidrat 0 gram, protein 31 gram civarında bulunur.

Tavuk karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi ve bunun yanında bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için gerekli olan B6 vitamin açısından çok zengindir. Tavuk günlük toplam B6 vitamini gereksiniminin yaklaşık % 36’sını karşılayabilir. Bunun yanı sıra, niasin ya da B3 vitamininin toplam günlük gereksiniminin yaklaşık % 72 karşılayabilir. Besinlerin metabolizması için önemlidir. Örneğin besinlerden enerji elde edilmesi ve sindirim sistemi, cilt ve sinirlerin düzgün işlemesi için önemlidir. Bu önemli vitaminin eksikliği ishal, dil iltihabı, aşırı pigmentasyon, ağız ve dermatit, demans ve hatta ölüme sebep olabilen pellagra adı verilen bir hastalığa neden olabilir.Tavuk Besin Değeri

İnsan vücudu için gerekli bir diğer önemli element selenyumdur ve tavuk bu mineralin günlük gereksiminin yaklaşık % 40’ını karşılar. Selenyum zararlı olan serbest radikallerin yol açtığı hasarlara karşı koruyan antioksidan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve tiroid bezinin normal işleyişini sağlar. Tavuk aynı zamanda kemik ve diş oluşumu, protein sentezi ve kas dokularının bakımı, büyümesi ve onarılması için çok önemli olan yeterli bir oranda fosfor içerir. Tavuğun fosfor içeriği önemlidir. Günlük gereksinimin yaklaşık % 36’sını karşılayabilir. Fosfor, B6 vitamini ile birlikte sinir ve böbrek sisteminin işlevlerini kolaylaştırabilir.

Tavuk beden için gerekli olan potasyumu karşılar. 112 gram tavuk eti yaklaşık olarak 300 miligram potasyum içerir. Bunun yanında, temel amino asitler olarak bilinen vücudun kendisi tarafından üretilemeyen bir kısım amino asitleri vücuda sağlar. Vücut tarafından hormon oluşumunda kullanılan çinkonun da kaynağıdır.
]]>
Elma Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/elma-besin-degeri.html Wed, 07 Nov 2018 22:05:41 +0000 Elma besin değeri: Elma besin değeri olarak yüksek bir meyvedir. Yenildiğinde vücuda tokluk hissi verir. Elma  B grubu vitaminleri açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca C vitamini ve lif açısından da zengin bir kaynaktır. Elmanı Elma besin değeri: Elma besin değeri olarak yüksek bir meyvedir. Yenildiğinde vücuda tokluk hissi verir. Elma  B grubu vitaminleri açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca C vitamini ve lif açısından da zengin bir kaynaktır. Elmanın kalorisi düşük ama lif oranı yüksek bir besindir. Elma diyet yapan bireylerde sıkça tercih edilen ve uzmanlar tarafından tavsiye edilen meyvelerin başında gelir. Çünkü elma vücuda tokluk hissi verir ve vücutta oluşan açlık hissini bastırır. 

Kilo kontrolü isteyen tüm bireylere ara öğünlerde elma tavsiye edilir. Elmanın bir özelliği de vücudu kansere karşı korumasıdır. Çünkü elma bol antioksidan içeriğe sahiptir bu sebeple kanser oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir. Elmada bulunan vitaminler sıralandığında C vitamini, K vitamini, A vitamini, E vitamini, B6 vitamini gibi birçok vitamin değerine sahiptir. Ayrıca mineraller, manganez, bakır, fosfor ve magnezyum açısından da zengin bir besindir. Elmayı elinizden geldiğince bol suyla yıkayıp kabuğuyla yemeye çalışın çünkü 1 adet elma kabuğuyla beraber yenildiğinde 4 gram besin lifi içerir ve sindirime yardımcı olur. Elmanın vücut üzerinde sayılamayacak kadar faydası vardır. Elma diş ve ağız sağlığında da önemli faktörlere sahiptir. Uzmanlar elmanın ağız içindeki salya üretimini  teşvik etmesi diş üzerindeki bakteri birikimini önlemesi ve diş çürümelerini geciktirmesi açısından faydalı olduğunu belirtmiştir. Elmanın kanser üzerindeki etkisi de uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Elma kanser türlerine karşı içindeki vitamin değerleri sayesinde vücudun direncini arttırmaktadır.

Elma Besin DeğeriElmanın önlediği ve vücuda direnç kazandırdığı hastalıklar:
 • Vücutta kanser riskini azaltır
 • Diyabet oluşumunu engeller
 • Kolestrolü düşürür
 • Kalp sağlığını korur
 • Safra taşı oluşumunu engeller
 • Vücutta basur oluşumunu engeller
 • Karaciğerin temizlenmesinde yardımcı olur.
1 orta boy elma besin değerleri:
 • Karbonhidrat (g) 22.86
 • Protein (g) 0.68
 • Yağ (g) 0.8
 • Lif (g) 4
 • Kolestrol (mg) 0
 • Sodyum (mg) 6
 • Potasyum( mg) 228
 • Kalsiyum (mg ) 14
 • A vitamini (mg) 18
 • C vitamini(mg) 24
 • Demir (mg ) 0.96
1 Elma besin değerleri vücudun günlük vitamin ihtiyaçlarının ne kadarını karşılar
 • Vücuttaki günlük c vitamini ihtiyacının % 14 ünü yani 8.4 mg c vitamini karşılar.
 • Vücuttaki günlük Avitamini ihtiyacının %2 sini yani 98.3 IU Avitamini karşılar.
 • Vücuttaki günlük e vitamini ihtiyacının %2 si yani 0.3 mg E vitamini karşılar.
 • Günlük Kvitamini ihtiyacının %5 i yani 4.0 mcg K vitamini karşılar.
 • Günlük B6 vitamininin %4 ü yani 0.1 mg B6 vitamini karşılar.
]]>
100 Gr Tavuk Göğsü Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/100-gr-tavuk-gogsu-besin-degeri.html Thu, 08 Nov 2018 03:04:34 +0000 100 gr tavuk göğsü besin değeri, tavuğun çiğ yada pişmiş olması yada ne şekilde piştiğine bağlı olarak değişmektedir. Tavuk eti yağ oranı düşük olduğu için özellikle spor yapanların ve diyet yapan kişilerin tercih et 100 gr tavuk göğsü besin değeri, tavuğun çiğ yada pişmiş olması yada ne şekilde piştiğine bağlı olarak değişmektedir. Tavuk eti yağ oranı düşük olduğu için özellikle spor yapanların ve diyet yapan kişilerin tercih ettiği bir besin kaynağıdır. Tüketmek istediğimiz tavuğun besin değerleri tavuğun but, göğüs olması ile değişecektir. Çünkü derili bir tavuk tükettiğimiz zaman birde yağda kızartmış isek kalori tavan yapacaktır. Tavuğun but kısmını haşlamış olsak bile kendi yağ oranı yüksek olacaktır. Buda diyet yapanlar, vücut geliştirme yapanlar yada kalp hastaları için uygun beslenme şekli olmayacaktır. But kısmına nazaran göğüs kısmı daha az yağlıdır ve haşlandığı zaman yağının çoğunu da kaybetmektedir. Tavuğun besin değerlerinin değişmesine bir diğer etken ise tavuğun üretilme şeklidir. Günümüzde çokça duyduğumuz organik tavuk muhabbetinin (yiyeceklerin çoğunda geçerli tabi) varlığıdır. Doğal yollar ile yollar ile yetişen bir tavuk ile suni olarak yetişen bir tavuğun besin değerleri tabi ki aynı olamayacaktır. Görüldüğü gibi 100 gr tavuk göğsü besin değeri değişmesine etken bazı durumlar söz konusudur. 

100 gr tavuk göğsü besin değeri (haşlama)
 • Karbonhidrat 0 gr
 • Protein 25.45 gr
 • Yağ 0.76 gr
 • Lif 0 gr
 • Kolesterol 71 mg
 • Sodyum 78 mg
 • Potasyum 357 mg
 • Kalsiyum 15 mg
 • Vitamin A  18 mg
 • Vitamin C  0 mg
100 gr tavuk göğsü besin değeri (ızgara)
 • Karbonhidrat  0 gr
 • Protein 30.54 gr
 • Yağ 3.17 gr
 • Lif 0 gr
 • Kolesterol 104 mg
 • Sodyum 52mg
 • Potasyum 391 mg
 • Kalsiyum 5 mg
 • Vitamin A 32 mg
 • Vitamin C 0 mg
 • Demir  0.45 mg
Dikkat ederseniz 100 Gr Tavuk Göğsü Besin Değeri100 gr tavuk göğsü besin değer pişme durumuna göre değişim olmuştur. Protein kaslarımızın ayakta durabilmesi için vazgeçilmezdir. Tavuk göğsünün 100 gramında bulunan protein 70 kiloluk bir kişinin günlük protein ihtiyacının %20 lik kısmını karşılamaktadır. Tabi bu ihtiyaç sporcularda iki katına kadar çıkmaktadır. Özellikle kas kütlesi arttırmak isteyenler için. Kolesterol sorunu olanlar ise dikkatli tüketmelidir. İnsanların günlük 200-300 mg kolesterol yiyecekler yolu ile alabilmektedir. 100 gr haşlama tavuğun kolesterol değerine baktığımızda daha güvenli tüketebileceğimiz görülmektedir. Tavukta bulunan potasyum normal kalp atışlarının sağlanabilmesi için önemlidir. Beynin daha iyi çalışmasını sağlar ve yaşlanmasına engel olur. Vücuttan atık maddelerin çıkarılmasına yardımcı olur. Kan basıncını azaltıp damar yaşlanmasına engel olur. Yetişkinler için günlük potasyum ihtiyacı 2000-3000 mg dır. Vitamin a ihtiyacımızda günlük ortalama 400-600 mg arasındadır. A vitamini göz sağlığını korumak için önemlidir. Ayrıca cilt, saç, dişler ve kemikler içinde önemlidir. A vitamini ayrıca enfeksiyonlara karşıda vücutta koruyucu etki gösterir. Sodyum ise sinir ve kas fonksiyonlarının düzgün çalışmasını ve kandaki pH değerinin korunması açısından çok önemlidir. Ayrıca kalp kasının kasılmasında görevlidir. 100 gr tavuk göğsü besin değeri bu kadar inceledikten sonra geriye afiyet olsun demek kalıyor. 
]]>
Salatalık Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/salatalik-besin-degeri.html Thu, 08 Nov 2018 18:16:21 +0000 Salatalık besin değeri: Salatalık besin değeri ve su oranı açısından oldukça yüksek bir besindir. Salatalık çoğu zaman kilo kontrolünü sağlamak amaçlı tüketilen bir üründür. Salatalık kalorisi çok düşük bir besindir Salatalık besin değeri: Salatalık besin değeri ve su oranı açısından oldukça yüksek bir besindir. Salatalık çoğu zaman kilo kontrolünü sağlamak amaçlı tüketilen bir üründür. Salatalık kalorisi çok düşük bir besindir bunun için diyet yapan kişilerin tüketiminde pek fazla sınırlandırma getirilmez. Salatalık % 95 i su olan bir üründür. Vücudun ihtiyaç duyduğu su ve nem açısından çok önemlidir. Salatalık vücudun ihtiyaç duyduğu besin lifini ve suyu almak için çok iyi bir kaynaktır. A vitamini,  B6 vitamini ve C vitamini açısından zengindir. Salatalığın vücuda oldukça faydaları vardır. Vücudun yaşlanmasını geciktiren cildin gergin durmasını sağlayan besinler arasında yer almaktadır. Salatalık vücudumuz için gerekli olan kalsiyum potasyum magnezyum ve silika maddelerini içerir. Salatalık vücuttaki kanı temizleme özelliğine de sahiptir. Karaciğeri ve böbrekleri çalıştırır. İçeriğinde bulundurduğu % 95 su oranı böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürdüğü uzmanlar tarafından belirtilmiştir. İdrarla birlikte vücuttaki üre asitlerini ve ürat tuzlarını eritip dışarı attığı bilinmektedir. Salatalığın içerdiği bol kükürt ile kan temizlenir ciltteki ter bezleri çalışır cilt taze ve pürüzsüz bir görünüme sebep olur.

1 adet salatalık besin değeri:
 • Karbonhidrat (g) 2.17
 • Protein (g) 0.72
 • Yağ (g) 0.24
 • Lif (g) 0.65
 • Kolesterol (mg) 0
 • Sodyum (mg) 9.6
 • Potasyum (mg) 169.2
 • Kalsiyum (mg) 18
 • A vitamin (mg) 79.2
 • C vitamin (mg) 9.6
 • Demir (mg) 0.6
1 adet salatalığın günlük vücuda kazandırdığı değerler:
 • 2.8 mg C vitamini günlük vücut ihtiyacının % 5 
 • 105 IU A vitamini günlük vücut ihtiyacının %2  
 • 16.4 mcg K vitamini günlük vücut ihtiyacının % 21
 • 7 mcg folat günlük vücut ihtiyacının % 2 
 • 16 mg kalsiyum günlük vücut ihtiyacının %2 
 • 13 mg magnezyum günlük vücut ihtiyacının %3 
 • 0.3 mg demir günlük vücut ihtiyacının %2 
 • 24 mg fosfor günlük vücut ihtiyacının %2 
 • 147 mg potasyum günlük vücut ihtiyacının %4 
 • 0.2 mg çinko günlük vücut ihtiyacının %1 
 • 0.1 mg manganez günlük vücut ihtiyacının %4 ünü karşılamaktadır.
Salatalık Besin DeğeriSalatalık besin değeri vücuda faydaları:

Az kalorilidir vücuda kilo aldırmaz. Sindirime yardımcı olur. Salatalık gastrit ülser ve mide yanmasına iyi gelir. Ciltteki tahrişlere iyi gelir. Salatalıktaki potasyum vücutta hem yüksek hem düşük kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Salatalığın içinde bulunan erepsin kabızlık problemini ortadan kaldırır.Göz kapaklarına bir dilim salatalık koyulduğunda gözlerde oluşan şişme problemlerini giderir. Böbreklerde bulunan hastalıklara idrar kesesinde bulunan hastalıklara iyi gelir. Karaciğer ve pankreas ile ilgili hastalıklara iyi gelir. Ciltte gençleşmeyi ve pürüzsüz bir görünüm elde etmeye yardımcıdır.
]]>
Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/besin-degerleri.html Fri, 09 Nov 2018 02:06:05 +0000 Besin Değerleri, Haftada en az bir defa dahi olsa alışveriş yapma isteği duymaktayız. Bu alışverişlerimizin bir çoğu ise gıdalar üzerinde yapılan harcamalardan meydana gelmektedir. Alışveriş esnasında almış olduğumuz Besin Değerleri, Haftada en az bir defa dahi olsa alışveriş yapma isteği duymaktayız. Bu alışverişlerimizin bir çoğu ise gıdalar üzerinde yapılan harcamalardan meydana gelmektedir. Alışveriş esnasında almış olduğumuz besin maddelerin son kullanma tarihi, ücreti ve markası gibi birçok özelliğini incelemekteyiz. Ancak unuttuğumuz ve incelemeden geçtiğimiz bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumların başında ise besin maddelerinin üzerinde yer alan Besin Değerleri tablosudur. Burada yazılan bilgileri ya hiç önemsememekteyiz ya da hiç okumadan satın almaktayız. Ancak bu davranış oldukça yanlıştır. Çünkü besinlerin üzerinde yer alan Besin Değeri adı altında yer alan tabloyu detaylı incelememiz gerekir. Besin değerlerini yazılı olduğu tabloyu incelememiz halinde sağlımız açısından iyi bir kontrol denetimi yapabilirsiniz.

Besin Değeri Tablosuna Dikkat Etmenin Önemi

Özellikle kilolarından şikayetçi olan erkek kadınların bu tabloda yazan değerleri dikkate almaları gerekir. Bu tabloda yazan besin değerleri sayesinde sağlığınıza dikkat edebilirsiniz. Bunun ile ilgili olarak bir takım önlemler almanız mümkündür. Besin Değerleri tablosu oldukça işinize yarayacaktır. Spor yaptığınız sırada nasıl ki kalorilerinizin ne kadarını erittiğinizi merak ediyorsanız eğer bu tabloya bakmanız halinde de tüketeceğiniz besinlerin içerisinde kaç kalori bulunduğunu ve kalorileri hangi gıdalardan ne kadar aldığınızı detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu sayede hem kalori alışınızı kontrol altına tutmuş olursunuz ve hem de spor esnasında yakmış olduğunuz kaloriler ile karşılaştırabilirsiniz. Bu durum yalnızca kilo vermek için spora giden kişiler için değil aynı zamanda da kilo almak amacı ile spora giden kişiler için oldukça yararlı olacaktır. Zira spora kilo almak amacı ile giden kimselerin tüketmiş olduğu besinlerde besin değerlerini bilmesi halinde ne kadar kilo alabileceğini tespit etmesi oldukça kolay olacaktır.

Besin Değerleri Tablosunda Yer Alan Elemanlar

Besin değerleri listesi hazırlanır iken her besin için ve her firma için ayrı bir tablo hazırlanması ve bu tablonun üzerinde yer alan elemanların adlarının ve yerlerinin farklı olması sizi yanıltmasın. Zira genel bir besin değeri tablosu belli başlı elemanlar içermektedir. Bu elemanların karşılarında ise kalorilerinin ne kadar olduğu yazmaktadır. Besin değerleri tablosunda yer alan elemanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Karbonhidrat miktarı
 • Protein miktarı
 • Yağ miktarı
 • Lifler
 • Kolesterol
 • Sodyum
 • Potasyum
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Vitamın A
 • Vitamın B şeklinde besinin içersinde yer alan elemanlar yazmaktadır. Ancak bu elemanlar besinden besine değişiklik göstermektedir. Her besinde böyle bir tablo bulunur. Fakat bütün elemanların yazması söz konusu olmayabilir.

Besin Değerleri

RDA Sembolü

Besin Değerleri tablosunda yer alan her bir elemanın yanında bulunan RDA işareti önemli bir sembol olup anlamını bilmek gerekir. Özellikle yüzde işareti ( % ) ile gösterilen bu durum RDA olarak adlandırılmaktadır. Besin maddelerinde yer alan RDA sembolü anlamı ise alınan gıdaların porsiyon başına bir gün içerisinde ne kadar almanız gerektiği ile ilgili olarak detaylı bilginin yazdığı kısımdır. Bu kısım yüzdelik şekilde ifade edilmektedir. Besin Değerlerinin yazılı olduğu tabloda yer alan RDA sembolünü dikkate almak günlük tüketeceğimiz besin değerleri miktarı hakkında bize detaylı bilgi verdiği için sağlımız açısından oldukça önemlidir. Spor yapan bireylerin bu kavrama dikkat etmeleri işlerine yarayacaktır.

]]>
Baklava Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/baklava-besin-degeri.html Fri, 09 Nov 2018 19:12:25 +0000 Baklava Besin Değeri; olarak en fazla enerji veren tatlıların başında gelir. Fıstığın memleketi olan ilimiz Gaziantep'in baklavası da bir o kadar meşhurdur. Fıstığın özeli ile hamurun usta ellerde birleşip yoğurulmas Baklava Besin Değeri; olarak en fazla enerji veren tatlıların başında gelir. Fıstığın memleketi olan ilimiz Gaziantep'in baklavası da bir o kadar meşhurdur. Fıstığın özeli ile hamurun usta ellerde birleşip yoğurulması ile hazırlanan baklava vazgeçilmez tatlılarımızdandır. Yurtiçi ithalatı olduğu gibi yurtdışına ihracatı da oldukça fazladır. Kendi gibi tatlı olmasına rağmen baklava tüketildiği zaman kandaki şeker oranı artar, ani bir yükselme olur. Fazla tüketilmesi durumunda bu da ruhsal dengesizliklere, baş ağrısına, acıkma krizlerine sebep olur.  

Baklava besin değeri 100 gramda şu şekildedir;

 • Demir 0.15 mg
 • A vitamini 60.31 mg
 • C vitamini 0.24 mg
 • Kalsiyum 9.03 mg
 • Sodyum 102.88 mg
 • Potasyum 18.53 mg
 • Kolesterol 33.84 mg
 • Lif 0.53 mg
 • Yağ 13.86 mg
 • Protein 3.01 mg 
 • Karbonhidrat 46.04 mg 
 • Fiber 2 mg dır.
Baklava Besin Değeri

Baklava Besin Değeri görüldüğü gibi düşük olduğu ve bir dilim baklava yaklaşık vücuda 290 kalori verir ve bu kandaki şeker oranını dolayısıyla insülin seviyesini çok yükseltir. Protein oranı da çok az olduğundan dolayı faydasından çok zararı vardır. Baklavanın besin değeri de bu yüzden 1 olarak belirlenmiştir. Baklavanın zararından korunmak için mevcut alınan enerjinin geri vücuttan atılması gerekir. Bunun için spor yapmak gerekir. Alınan bir dilim baklavanın yakımı için;

 • Yarım saat yüzmek
 • 1 saat 5 dakika yürüyüş yapmak
 • 1 saat bisiklet sürmek
 • 45 dakika basketbol oynamak gerekir.

Bayramlarda, misafirliklerde ikram edilen baklavanın dozu iyi ayarlanmalıdır. Özellikle bu tür günlerde  misafir ve misafirliklerin çok olmasından dolayı aynı zamanda 3 dilimden fazlası tüketilmemelidir. Baklavanın besin değeri tek başına yeterli olmadığından dolayı tokluk hissi vermesine karşın dışarıdan takviye besinlerde alınıp vücudun alması gereken enerjiyi sağlamak gerekir.

]]>
Fındık Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/findik-besin-degerleri.html Sat, 10 Nov 2018 05:06:48 +0000 Fındık besin değeri, Fındık vücut için çok zengin bir besin kaynağıdır. Fındığın içerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını koruma özelliğe sahiptir. Fakat kalorisi çok yüksek bir besin olduğund Fındık besin değeri, Fındık vücut için çok zengin bir besin kaynağıdır. Fındığın içerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını koruma özelliğe sahiptir. Fakat kalorisi çok yüksek bir besin olduğundan yeteri kadar tüketilmeli fazlasından kaçınılmalıdır. Fındık içeriğinde folik asit, E vitamini, K vitamini ve C vitamini içerir bu vitaminlerin yanı sıra çinko, bakır, mineraller, protein ve lif açısından oldukça zengin bir üründür. Fındık fazla tüketildiği takdirde yağ oranı ve kalorisi yüksek olduğu için vücuda kilo aldırır. Fındık tek başına vücudun enerji ihtiyacını karşılayabilecek yapıda bir besindir. Fındık bitkisel protein kaynağıdır. Diyette olan kişi ancak günde 3 yada 4 adet fındık tüketebilir fazlası kişinin kilo vermesini zorlaştırabilir. Fakat kişinin zayıflık problemi varsa ve kilo almak istiyorsa her gün 1 avuç fındık yemesinde fayda vardır. Bu işleme 1 yada 2 hafta devam ettiği takdirde kişi kilo almaya başlar.

1 avuç fındıkta bulunan besin değerleri:
 • Karbonhidrat (g): 4.01
 • Protein (g): 3.59
 • Yağ (g): 14.58
 • Lif (g): 2.33
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 0
 • Potasyum (mg): 163.2
 • Kalsiyum (mg):  27.36
 • A Vitamini (mg):  4.8
 • C Vitamini (mg): 1.51
 • Demir (mg): 1.13
Fındık Besin DeğerleriFındıktaki besin değerlerinin vücuda sağladığı faydalar:
 • Fındık içerdiği E vitamini sayesinde kalp hastalıklarına iyi gelir.
 • Gelişme dönemindeki çocuklar için her gün 30 gram fındık gelişmesine yardımcı olur.
 • Fındık içeriğinde bitkisel steroller bulunur bu durum  kişide kolesterol oluşumunu önler.
 • Fındık doymamış yağ içerir kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
 • Fındık bol miktarda enerji içerir cinsel isteksizliği ortadan kaldırır.
 • Fındık içinde bulunan lif değerleri kanser oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
 • Fındık diyabet ve kalp hastalıklarına faydalı bir besindir.
1 avuç fındığın günlük vücuda kazandırdığı değerler:
 • Fındık tek başına vücudun tamamen enerji ihtiyacını karşılayabilecek yapıda bir besin kaynağıdır
 • Fındık vücudun kalori ihtiyacının %25 ini karşılamaktadır.
 • Fındık vücudun magnezyum ihtiyacının %45 ini karşılamaktadır.
 • Fındık vücudun kalsiyum ihtiyacının %15 ini karşılamaktadır.
 • Fındık vücudun B1 ve B2 ihtiyaçlarının %20 ile %30 arasında karşılamaktadır.
]]>
Portakal Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/portakal-besin-degeri.html Sat, 10 Nov 2018 14:57:19 +0000 Portakal besin değeri, Portakal besin değeri oldukça yüksek olan ve kış mevsiminin  vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan bir meyvedir. Dünyanın en değerli meyveleri arasında yer alır. Portakal A ve C vitamini açısında Portakal besin değeri, Portakal besin değeri oldukça yüksek olan ve kış mevsiminin  vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan bir meyvedir. Dünyanın en değerli meyveleri arasında yer alır. Portakal A ve C vitamini açısından zengindir. Ayrıca folik asit, potasyum ve lif açısından da oldukça zengindir. 1 adet portakal 1 porsiyon meyve tabağına eşit gelir durumdadır. Portakalın bağışıklık sistemi üzerinde çok büyük faydaları vardır. Portakalda bulunan C vitamini vücuda alındığında bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişiyi dış etkenlere karşı koruma kalkanı oluşmasını sağlar. Portakal meyvesi hepseridium denilen narinciye ailesine ait bir meyvedir. Portakalda C vitamini yanı sıra bulunan değerler kalsiyum, folik asit, fosfor, potasyum, sitrik asit, beta-karoten ve bazı temel aldehitler bulunmaktadır. Portakalın faydalarından biride vücudun yaşlanmasını geciktirir ve yaşlanma süresini uzatır. Kişinin daha genç görünmesine yardımcı olur. 

Portakalda bulunan A vitamini ise vücutta bulunan sağlıklı mukoza ve deriyi korumaya yardımcı olmaktadır. Portakal kolesterol ve yağ içermez. Portakalda bulunan ana besin değerleri yanı sıra tiamin, niasin, B6 vitamini, magnezyum ve bakır varlıkları portakaldaki besin değerini dahada arttırır. Portakal kilo vermek isteyen bir çok bireyin tercih ettiği bir meyve türüdür. Bunun sebebi ise portakalın içerisinde bulunan müshil özelliğidir. Müshil bağırsakları hızlı çalıştıran ve fazla tüketildiğinde ishal edici özelliği olan bir maddedir. Portakal müshil özelliği olan pektin maddesi bakımından zengindir ve kilo verme açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Portakal bağırsak kanserini de önleme açısından etkilidir. Portakalda müshil özelliği bulunan pektin maddesi kolonun toksit maddelere maruz kalmasını azaltarak, kolon mukoza zarını koruma görevi üstlenmektedir. Bu sebeplerden dolayı portakal bağırsak kanserinin oluşumunu engelleyici özelliklere sahiptir.

Portakal Besin Değeri1 portakaldaki besin değeri:
 • Karbonhidrat (g): 25.85
 • Protein (g): 2.07
 • Yağ (g): 0.26
 • Lif (g): 5.28
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 0
 • Potasyum (mg) : 398.2
 • Kalsiyum (mg): 88
 • A vitamini (mg): 495
 • C vitamini (mg): 117.04
 • Demir (mg): 0.22
Portakaldaki besin değerlerinin vücuda faydaları:
 • Portakalda bulunan mineraller vücuttaki kemikleri ve dişleri korumaya yardımcı olur.
 • Portakalda bulunan B6 vitamini vücudun bölgelerine oksijen taşımak için gerekli olan hemoglobin üretimine yardımcı olur.
 • Portakalda bulunan C vitamini kişide damar sertliği oluşumunu önler.
 • Portakalda bulunan hesperidin adlı flavonoidin yüksek kan basıncını azaltır.
 • Portakalda bulunan liminoid hemen hemen tüm kanser çeşitlerini engellemeye yardımcıdır.
 • Portakalda bulunan folik asit beyin gelişimine yardımcı olur
 • Portakal kabuğunun altında bulunan alkoloid kolesterolü düşürür.
 • Portakalda bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir vücudu dirençli kılar.
 • Portakalda bulunan flavonoidler ve C vitamini kalp hastalıkları riskini engellemeye yardımcı olur.
 • Portakalda bulunan antioksidanlar ciltteki kırışıklıkları ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.
]]>
Havuç Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/havuc-besin-degeri.html Sun, 11 Nov 2018 06:28:24 +0000 Havuç besin değerleri, Havuç besin değerleri açısından vücuda ve gözlere oldukça faydalı olduğu bilinen bir besindir. Vücuda son derece faydaları vardır. Havucun en belirgin özelliği gözlere sağlık sağlamasıdır. Havuç Havuç besin değerleri, Havuç besin değerleri açısından vücuda ve gözlere oldukça faydalı olduğu bilinen bir besindir. Vücuda son derece faydaları vardır. Havucun en belirgin özelliği gözlere sağlık sağlamasıdır. Havuç içinde bulundurduğu B vitamini, A vitamini, C vitamini ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Bu vitaminlerin yanı sıra çinko, bakır, potasyum ve mineralleri de içeriğinde bulundurmaktadır. Havuç diyabet hastalığı bulunan kişilerde fazla tüketildiğinde kan şekerinin yükselmesine sebep olabilir. Kan şekeri yükselme oranı havuç pişirilerek tüketildiğinde daha fazla olmaktadır. Bunun için havuç tüketimi gerektiği kadar ve çiğ olarak yenmesi tercih edilmelidir. Havucun faydalarından biride kanser önleyici değerleri içinde barındırmasıdır. Havucun içeriği vücudun ihtiyaçları bakımından çok zengindir. Yaşlanan vücutlarda felç riskini en az derecelere taşımaktadır. Havuçta vücudun ihtiyacı olan güçlü temizleme ve yaşlanmayı önleyici değerler vardır. Karaciğeri toksinlerden arındırmaktadır. Bu açıdan akneler ile mücadelede etkilidir. Havuç ciltteki renk tonlarını da düzenlemekte etkili bir besin kaynağıdır.Bir çok araştırma sonucunda düzenli havuç tüketimi vücutta meme akciğer kolon kanseri ve daha bir çok kanser riskinde azalma olduğunu ortaya koymaktadır.

1 adet havuçta bulunan besin değerleri:
 • Karbonhidrat (g): 9.58
 • Protein (g): 0.93
 • Yağ (g): 0.24
 • Lif (g): 2.58
 • Kolesterol (mg):0
 • Sodyum (mg): 69
 • Potasyum(mg):320
 • Kalsiyum (mg): 33
 • A vitamini (mg): 8.115 İÜ
 • C vitamini (mg): 5.9
 • Demir (mg):0.3
Havuç Besin Değeriadet havucun vücuda kazandırdığı değerler: 
 • Havuç vücudun günlük lif ihtiyacının %7 sini karşılamaktadır.
 • Havuç vücudun günlük A vitamini ihtiyacının %204 ünü karşılamaktadır.
 • Havuç vücudun günlük K vitamini ihtiyacının %10 unu karşılamaktadır.
 • Havuç vücudun günlük C vitamini ihtiyacının %6 sını karşılamaktadır.
 • Havuç vücudun günlük folik asit ihtiyacının %3 ünü karşılamaktadır.
Havuç besin değerlerinin vücuda faydaları:
 • Göz sağlığına oldukça iyi gelen bir besindir.
 • İçeriğindeki değerlerle kanseri önlemektedir.
 • Kalp hastalıklarını önleyici özelliğe sahiptir.
 • Vücutta felç riskini azaltır
 • Cildi güzelleştirir
 • Yaşlanma karşıtı özelliğe sahiptir.
 • Diş sağlığını korumada oldukça etkilidir.
 • Vücuttaki kanı arındırır ve canlandırır.
 • Vücuttaki asit baz dengesini ayarlamaya yardımcı olur.
 • Çocuk emziren annelerde anne sütünü arttırır.
 • Vücutta oluşan yaraların iyileşmesinde fayda sağlar.
 • Karaciğeri güçlendirir
 • Vücutta kan eksikliği bulunan kişilere havuç tavsiye edilir çünkü havuç kan yapıcı özelliğe sahiptir.
]]>
Zeytinyağı Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/zeytinyagi-besin-degeri.html Sun, 11 Nov 2018 10:22:52 +0000 Zeytinyağı besin değeri, Türk mutfağının vazgeçilmezi zeytin ve zeytinyağıdır. Besleyici meyveler arasında ilk sıralarda yer alan zeytin, güne enerjik başlamamızı sağlaması, vitamin ve minerallerce  zengin olması zeytini Zeytinyağı besin değeri, Türk mutfağının vazgeçilmezi zeytin ve zeytinyağıdır. Besleyici meyveler arasında ilk sıralarda yer alan zeytin, güne enerjik başlamamızı sağlaması, vitamin ve minerallerce  zengin olması zeytini vazgeçilmez yapmaktadır. Vitamin ve minerallerce zengin olan zeytin, ülkemizde başta Ege bölgemiz olmak üzere Akdeniz ve Marmara bölgesinde de yetişmektedir. Zeytin ağacı zeytingiller ailesinden olup yaprağını dökmeyen bir ağaç türüdür. Zeytin ağacı oldukça uzun ömürlü bir ağaç olup, nesilden nesile miras bırakılabilecek değerli ağaçlardan birisidir. Ortalama ömrü 1000 yıl kadar olmakla birlikte, 35-150 yaş sınırları arası en verimli olduğu dönemlerdir. Zeytin ağacı iyi bakılması halinde ilk 5 yılda ürün verebilmektedir, zeytinin diğer bir özelliği ise, bir yıl mahsul verip diğer yıl vermemesi ve ağacın kendini nadasa çekmesidir. Zeytin meyve olarak kahvaltımızda kullanabileceğimiz gibi yağı da çıkarılan bir meyvedir. 

Zeytinyağı Besin DeğeriZeytinyağı besin değeri (Verilen değerler 100 gram üzerinden hesaplanmıştır)
 • Toplam kalori oranı: 885
 • Kolesterol oranı: 0 Miligram
 • Potasyum: 1 Miligram
 • Sodyum: 2 Miligram
 • Karbonhidrat: 0 Gram
 • Lif (Diyet olarak): 0 Gram
 • Şeker: 0 Gram
 • Protein: 0 Gram
 • Vitamin A: 0 IU
 • Vitamin D: 0 IU
 • Vitamin C: 0 Miligram
 • Vitamin B6: 0 Miligram
 • Vitamin B12: 0 Miligram
 • Kalsiyum: 1 Miligram
 • Demir: 0,6 Miligram
 • Magnezyum: 0 Miligram
E Vitamini ve K vitamini yönünden oldukça zengin olan zeytinyağı, A ve D vitamini azda olsa bulunur, ayrıca mineraller yönünden zengin olan zeytinyağı çocuklarda kemik gelişimine ve enerji vermesi ile de günlük yaşamımıza oldukça faydalı bir yağdır.
]]>
Tavuk Eti Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/tavuk-eti-besin-degeri.html Sun, 11 Nov 2018 14:13:54 +0000 Tavuk Eti Besin Değeri: Tavuk,protein açısından çok önemli bir besindir. İçerdiği mineraller,protein ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Tavuğu kızartma, haşlama ve ızgara gibi birçok şekilde tüketebilirsiniz. Tavuk Tavuk Eti Besin Değeri: Tavuk,protein açısından çok önemli bir besindir. İçerdiği mineraller,protein ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Tavuğu kızartma, haşlama ve ızgara gibi birçok şekilde tüketebilirsiniz. Tavuk tüm dünyada çok fazla tüketilen bir besindir.Özellikle köy tavuğu tercih edilmelidir. Çünkü, köy tavukları doğal yollardan beslendikleri için mineral ve vitamin değerleri daha fazladır. Tavuklarda en fazla kalori ve yağ içeren kısmı derileridir. Tavuk eti, bağışıklık sistemini güçlendirir ve diş ve kemik oluşumunu, kas ve dokuların gelişmesi için bol miktarda fosfor içerir.

Tavuk Eti Besin Değeri; 100 gram tavuk eti yaklaşık 165 kaloridir. 100 gram tavuk etinin besin değerleri;
 • 4 Yağ(g)
 • 1 Doymuş Yağ (g),
 • 0 Trans Yağ(g),
 • 85 Kolesterol (mg),
 • 74 Sodyum(mg),
 • 0 Karbonhidrat(g),
 • 31 Protein (g) bulunmaktadır.
Tavuk Eti Besin DeğeriTavuk Etinin Faydaları;
 • B16 vitamini bakımından çok zengindir 
 • İnsan vücudu için gerekli olan Selenyum içerir ve tavuk eti bu günlük ihtiyacın %40 ını karşılar. 
 • Böbrek ve sinir sisteminin çalışmasında yardımcı olur.
 • Tavuk eti, aminoasit ve çinko kaynağıdır.
]]>
Yoğurt Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/yogurt-besin-degerleri.html Sun, 11 Nov 2018 20:54:37 +0000 Yoğurt besin değeri:  protein, kalsiyum, fosfor ve folik asit açısından çok zengindir. Yoğurt insan sağlığında çok önemli bir yere sahiptir. Günde 1 kase yoğurt tüketmek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yoğurt iç Yoğurt besin değeri:  protein, kalsiyum, fosfor ve folik asit açısından çok zengindir. Yoğurt insan sağlığında çok önemli bir yere sahiptir. Günde 1 kase yoğurt tüketmek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yoğurt içerdiği faydalı bakteriler, kalsiyum ve diğer besin maddeleri sayesinde çeşitli hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır. Yoğurt sütten yapılan bir üründür fakat süt kimi insanlarda alerji yada midede problemlere sebep olmaktadır. Yoğurt ise fermentasyon sırasında sindirimi daha kolay bir besine dönüşür. Bunun için her hangi bir nedenden dolayı süt içemeyen insanlar yoğurdu tercih etmektedir. Yoğurt bağırsaklara faydasıyla da bilinir. Yoğurtta bulunan yararlı bakteriler yani laktobakteriler bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Üstelik yoğurtta bulunan laktobakteriler zararlı maddeleri zararsız başka maddelere dönüştürerek kanserojen hale gelmeden etkisiz hale getirir. Bu konudan anlaşıldığı gibi yoğurdun kanseri önleme özelliği vardır. Doktorlar tarafından da kemik erimesi rahatsızlığı bulunan insanlarda sıkça önerilen bir besin çeşididir. Yoğurt çocuklar içinde kemik geliştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca menepoz dönemine giren 45 yada 50 yaş üstü kadınlarda yoğurt ısrarla doktorlar tarafından günde 1 kase önerilmektedir. Menepoza girmiş kadınlarda kemik erime hastalığı vücutta baş gösterir. Kemik erimesini durdurmak ve en aza indirmek için yeteri kadar yoğurt tüketmek gerekmektedir.

Yoğurt Besin Değerleri1 porsiyon yoğurtta bulunan besin değeri:
 • Karbonhidrat (g) :6
 • Protein (g): 4.95
 • Yağ (g):5.7
 • Lif (g):0
 • Kolesterol (mg):21
 • Sodyum (mg):75
 • Potasyum (mg):240
 • Kalsiyum (mg):195
 • A vitamini (mg):49.5
 • C vitamini (mg)1.5
 • Demir (mg):0.08
Yoğurtta  besin değerlerinin insan vücudundaki faydaları:
 • Vücuttaki kolesterol seviyesini azaltmaktadır.
 • Yoğurt insan vücudundaki kasları yenilemeye yardımcı bir besin kaynağıdır.
 • Yoğurt günlük tüketildiğinde vücudu kemik erimesine karşı korur.
 • Yoğurt kilo vermek isteyen insanlar için tavsiye edilir çünkü yoğurt vücuda tokluk hissi verir.
 • Yoğurt vücuda yararlı mikroorganizma taşır yani yoğurt içeriğinde faydalı bakteriler bulundurur
 • Yoğurt kişide kilo problemi varsa kilo vermeye yardımcıdır.
 • Yoğurt kişide bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Yoğurt vücuda alınan diğer besin maddelerinin emilimini kolaylaştırmakta büyük rol oynar.
 • Yoğurt bağırsak sağlığına oldukça faydalıdır.
 • Yoğurt ciltteki ton bozukluklarını düzenler, lekelere iyi gelir, cilde pürüzsüz bir görünüm sağlar.
 • Yoğurt ciltte beyazlatma özelliğine de sahiptir.
 • Yoğurt vücutta yüksek tansiyon oluşma riskini azaltır.
 • Yoğurt bebeklerde ve çocuklarda gelişimi hızlandırıcı değerlere sahiptir.
]]>
Tahin Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/tahin-besin-degerleri.html Mon, 12 Nov 2018 06:32:36 +0000 Tahin Besin Değerleri: Tahin kaliteli susam tohumlarının temizlenip kabuklarının soyulmasıyla ve birçok işlemlerden geçerek elde edilen bir besin kaynağıdır. Tahin içerdiği besinler yüksek değerli protein, vitaminler ve y Tahin Besin Değerleri: Tahin kaliteli susam tohumlarının temizlenip kabuklarının soyulmasıyla ve birçok işlemlerden geçerek elde edilen bir besin kaynağıdır. Tahin içerdiği besinler yüksek değerli protein, vitaminler ve yağlar ile en az et ürünleri ve süt ürünleri kadar kıymetli besin kaynağı sayılmaktadır.

Tahinin içeriğinde potasyum, kalsiyum, magnezyum, folik asit ve fosfor, demir, B1 ve lif açısında çok zengindir. Tahin genelde pekmez ile tüketilmektedir. Tahin  besin değerleri içerisinde  yağ oranı oldukça yüksek olduğundan tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir.

Tahin içerisinde bulunan susam yağ ve protein, E, C, ve B vitaminleri sayesinde kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa karşı vücudu ve hücre yapısını korumaktadır.  

Tahin  besin değerleri: Susamda elde edilen tahinde bulunan 100 gr besin değerleri.

 • Enerji 634 kcal
 • Yağ oranı 60.09 g
 • Karbonhidrat 10.52 g
 • Kalsiyum 87.71 mg
 • Protein 25.51 g
 • Demir 6.03 g
 • Vitamin B1 1.08 mg
 • Niacin  4.5 mg

Tahinin besin değerine göre faydaları: Tahin esansiyal yağ asitleri ile cilt sağlığı ve güzelliği içinde çok önemli bir besin kaynağıdır.

Kalp sağlığı: Tahin 1 tatlı kaşığında 8 gr yağ içerir bu yağın % 80 doymamış yağ asidi içerir. Doymamış yağ asitleri kalp sağlığını korumakta ve içerisindeki omega 3 iltihaplı hastalıklara karşı kalbi korumaktadır.

Bağışıklık sistemi: Günlük alınan 1 tatlı kaşığı tahin içerisinde % 26 çinko % 9 demir ve % 12 selenyum içermektedir. Bunlar bağışıklık sistemi üzerinde oldukça faydalı olup bağışıklık sistemini bazı zararlara karşı korur ve güçlendirir.  Beyaz kan hücrelerinin normal görevlerini yapmayı sağlamaktadır.

Kemik sağlığı: Tahin içerisinde 1 tatlı kaşığında % 88 mg kalsiyum içerir bu miktardaki kalsiyum kemik sağlığını korur. Tahin içerisinde bol miktarda bulunan çinko sayesinde kadınlarda menopoz döneminde sık görülen osteoporoz riskini düşürmektedir. Erkeklerde ise kemik yoğunluğunu artırır ve kalça, omurga kemiklerini korur.

Tahin Besin Değerleri

Anemi: Anemi hastalığı olan kişiler demir eksikliğini günlük bir miktar tahin tüketerek karşılayabilirler. 1 tatlı kaşığı tahin içerisinde 2 miligram demir içermektedir bu miktarda günlük alınması gereken demir miktarını karşılamaktadır. 

Kolestrol: 100 gr tahin içerisinde 400-413 miligram fitesterol bulunmaktadır bu miktarda kandaki kolesterol dengelemeye ve kanser riskini azaltmaya yeterli miktardır.

Beyin sağlığı: tahinin içerisinde bulunan omega 3 omega 6 yağ asitleri beyin sağlığını korur ve Alzheimer hastalığını yavaşlatır, sinir hücrelerini ve beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirir.

Saygılar.

]]>
Ceviz Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/ceviz-besin-degeri.html Tue, 13 Nov 2018 06:03:33 +0000 Ceviz besin değeri, ceviz besin değeri bakımından oldukça zengin bir yemiş türüdür. İçeriği sağlığa inanılmaz katkı sağlar. Özellikle kötü kolesterol için uzmanlar tarafından önerilen ceviz, damarlarda plak Ceviz besin değeri, ceviz besin değeri bakımından oldukça zengin bir yemiş türüdür. İçeriği sağlığa inanılmaz katkı sağlar. Özellikle kötü kolesterol için uzmanlar tarafından önerilen ceviz, damarlarda plak oluşumu olasılığını azaltır. Beraberinde damarların esnek kalmasını ve kan dolaşımının düzenli devam etmesini sağlar. Cevizin faydalarından yararlanabilmek için günde 3-4 tane ceviz tüketmek yeterli olur.

Ceviz tip 2 diyabet hastalığına karşıda oldukça faydalıdır. Tip 2 diyabet vücudun farklı alanlarında olumsuz etki yaratabilen bir hastalık türüdür. Ceviz damarlarda olumlu etki yarattığı için tip 2 nedeniyle damar tıkanıklığı oluşumu riskini azaltır ve kalp damar hastalıklarının görülme riskini de azaltır. Ceviz kanseri önlemek için faydalıdır. Vücutta serbest radikallerin çoğalması nedeniyle ortaya çıkan kanser ve farklı hastalıkların oluşumunu önlemek için düzenli ceviz tüketilmesi gerekir. Özellikle prostat, göğüs gibi kanser türlerine yakalanmamak için günde 4-5 adet ceviz tüketilmelidir. Ceviz kemik sağlığı içinde faydalıdır. Yaşa bağlı gelişen kemik zayıflamasına ve kemiklerde oluşan mineral kaybına karşı ceviz yararlıdır. Kilo vermek isteyenler cevizden yardım alabilir. Yemeklerden önce 3-4 tane ceviz tüketmek tokluk hissi yaratarak daha az yemek yemeyi sağlar. Hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir. Ceviz Roma döneminde cinsel isteği ve doğurganlık özelliğini arttırmak amacıyla yaygın şekilde kullanılırdı. Ayrıca Eski yıllarda akıl hastalıkları tedavisinde de kullanılmaktaydı. Ceviz besin değerleri nasılmış, gelin hep birlikte bakalım.

Ceviz Besin DeğeriCeviz besin değeri

7 adet ceviz 185 kalori içerir. Aynı miktarlarda ceviz;

Kolesterol içermez

Günlük selenyum (1,4mcg) ihtiyacının %2'sini

Günlük manganez (1 mg) ihtiyacının %48'ini

Günlük besin lifi (2g) ihtiyacının %8'ini

Günlük bakır (0.4 mg) ihtiyacının %22'sini

Günlük çinko (0.9 mg) ihtiyacının %6'sını

Günlük tiamin (0.01 mg) ihtiyacının %6'sını

Günlük folat (27.7 mcg) ihtiyacının %7'sini

Günlük magnezyum (44.6 mg) ihtiyacının %11'ini

Günlük fosfor (97.8 mg) ihtiyacının %10'unu

Günlük kalsiyum ihtiyacının %3'ünü

Günlük demir ihtiyacının %5'ini karşılamak için yeterli olur.

7 adet ceviz içeriğinde ortalama olarak 2500 mg omega-3 ve 11000 mg omega-6 yağ asidi barındırır.

]]>
Kuru Kayısı Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/kuru-kayisi-besin-degeri.html Wed, 14 Nov 2018 04:49:30 +0000 Kuru Kayısı Besin Değeri, Dünyada üretilen kayısının önemli bölümü sofralık olarak tüketilmektedir. Ancak yaş kayısının hasat dönemi kısa, raf ömrünün az olması ve yaş kayısının çabuk bozulması nedeniyle kayıs Kuru Kayısı Besin Değeri, Dünyada üretilen kayısının önemli bölümü sofralık olarak tüketilmektedir. Ancak yaş kayısının hasat dönemi kısa, raf ömrünün az olması ve yaş kayısının çabuk bozulması nedeniyle kayısı daha çok islimlenip kurutularak ya da işlenerek değerlendirilmektedir. Dünyada üretilen yaş kayısının ortalama %25 i kurutularak tüketilmektedir. Mevsiminde sofralık olarak tüketilen kayısıdan geriye kalan kısmı ise işlenerek yani cezerye, reçel, marmelat, çerez ya da kurutularak değerlendirilmektedir.

Diyetisyenler tarafından diyet listesinin vazgeçilmezi olan kayısı kurusu mevsiminde dallarından toplanarak belli bir işlemden (islimlenerek) geçirilir ve ardından güneşte kurutulur. Kayısı ve kurusu vücutta canlı organizmalarda görülen zehirlerin atılmasına yardımcı olan bir özelliği sahiptir. Yani antioksidandır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandıran meyvelerin başında gelir. Ülkemizde özellikle Malatya’da fazlası ile yetişen meyve türlerinin başında yer alır. Kayısı kurusu birçok hastalığa karşı iyi geldiğini ve vücudun çeşitli hastalıklarına karşı koruduğunu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Kayısının potasyumca zengin sodyumca fakir olması nedeniyle böbrek hastalıkları, hepatit, kalp yetmezliği ve siroz tedavisinde olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir. Özellikle okul çağındaki çocuklar için çok faydalı olduğu belirtilmektedir. Bunun yanında çocukların beslenme çantalarında eksik edilmemesi gereken bir meyve olduğu ve çocuklara yedirilecek günlük en az 2 tane kayısı kurusu çocukların zihin gelişimine katkı sağlayacağını da belirtmektedirler.

Diyet listelerinde oldukça sık karşılaşılan kayısı kurusu kabızlığı önleyici bir etkisi bulunmaktadır. Diyet uygulayan kişiler için ara öğünlerde 3-4 tane kayısı kurusu yemeleri önerilmektedir. Kayısı kurusu diyet uygulayanlarda kan şekerini dengede tutması nedeniyle, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. 1 tane kayısı kurusu ortalama 18 kalori içermektedir. Demir, potasyum, A ve C vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahip olan kayısı kurusu görüldüğü gibi kalori bakımından düşük ve doyurucu özelliği olan bir meyvedir. 

Kayısı kurusunun sağlık ve beslenme  açısından çok önemli bileşiklerinden birisi de diyet lifidir. Kayısı kurusunun 100 gram da yaklaşık olarak 24 gram diyet lifi bulunur. Yetişkin bir bireyin günlük diyet lifi gereksinimi ise 25 gramdır. Diyet lifi sindirim sistemimizde salgılanan enzimler tarafından hidrolizllenemeyen polisakkarit ve lignin gibi bileşiklerden oluşmaktadır. Diyet lifi kabızlık, hassas kolon sendromu,  hemoroit, apandisit, diş hastalıkları, şeker hastalığı, koroner kalp hastalıkları, şişmanlık ve klon kanseri gibi hastalıkların oluşum riskini azaltmakta, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Kuru kayısı besin değerleri şu şekilde sıralanabilir.

Kuru Kayısı Besin Değeri100 Gram Kuru Kayısı Besin Değerleri

 • 100 gram kuru kayısı toplam 250 kcal kalori içermektedir.
 • Lif; 11.23 gram
 • Karbonhidrat; 50.46 gram
 • Protein; 5.32gram
 • Yağ; 0.59 gram
 • A vitamini; 15.89 IU
 • C vitamini; 44.54 miligram
 • B6 vitamini; 10 miligram
 • Bakır; 1 miligram
 • Demir; 3.84 miligram
 • Çinko; 2 miligram
 • Fosfor; 38 miligram
 • Potasyum; 1654 miligram
 • Sodyum; 12 miligram
 • Kalsiyum; 100 miligram
 • Magnezyum; 15 miligram
]]>
Çilek Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/cilek-besin-degeri.html Wed, 14 Nov 2018 12:02:54 +0000 Çilek Besin Değeri:  Çilek, başta C vitamini olmak üzere B ve K vitaminleri de içerir. Fosfor ve demir bakımından oldukça zengin ve çok tüketilen bir yaz meyvesidir. Antioksidan yönünden en zengin meyvedir.
Çilek Besin Değeri:  Çilek, başta C vitamini olmak üzere B ve K vitaminleri de içerir. Fosfor ve demir bakımından oldukça zengin ve çok tüketilen bir yaz meyvesidir. Antioksidan yönünden en zengin meyvedir. Yüksek oranda lif içerir. Çilekleri çikolata veya krem şanti ile yemek daha lezzetli olacaktır fakat çilek besin değeri  kalori açısından oldukça fazla olacağından bol su ile yıkayarak sade yemeniz tavsiye edilir. Çilekli süt,milkshake,kek,turta gibi tatlılarda da kullanılır ve çok tercih edilen lezzetli bir meyvedir.  Çilek yaz aylarında olgunlaşıp yenilir hale gelir bu yüzden her mevsim çilek yemek isterseniz, saplarını keserek saklama kaplarında ve derin dondurucularda saklayarak dilediğiniz zaman çıkararak yiyebilir ve pastalarınız da kullanabilirsiniz.

Çilek Besin Değeri : 1 porsiyon çilek için;
 • 8.25 Karbonhidrat (g),
 • 1.2 Protein (g),
 • 0.6 Yağ(g),
 • 3 Lif(g),
 • 0 kolesterol (mg),
 • 4.5 Sodyum (mg),
 • 217.5 Potasyum (mg),
 • 37.5 Kalsiyum (mg),
 • 12 Vitamin A (mg),
 • 97.5 Vitamin C (mg),
 • 1.44 Demir (mg) bulunur.
Çilek Besin DeğeriÇileğin Faydaları
 • Çilekteki asit kansere karşı koruma sağlar.
 • Çileğe kırmızı rengini veren madde kalp krizi riskini azaltır ve damarlardaki kan basıncını dengeler.
 • Kolesterolü düşürür. Kolesterol hastaları için faydalı bir meyvedir içeriğinde 0 kolesterol bulunur.
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
 •  Yaşlanmaya karşı etkili bir meyvedir ve yaşlanmanın getirdiği bunama,hafıza kaybı gibi rahatsızları önlemeye yardımcı olur.
 • Sakinleştirici etkisi vardır ve strese iyi gelir .
 • Mesanede bulunan kum ve taşların dökülmesini sağlar.
 • Kemik sağlığı açısından faydalı bir meyvedir 
]]>
Meyvelerin Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/meyvelerin-besin-degerleri.html Wed, 14 Nov 2018 21:12:59 +0000 Meyvelerin besin değerleri, günlük hayatımızda sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sağıklı kalabilmek için sebze meyve bunların yanı sıra spor yaparak daha dinamik bir birey olabiliriz. İnsanlar yaşam içinde aldığı gı Meyvelerin besin değerleri, günlük hayatımızda sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sağıklı kalabilmek için sebze meyve bunların yanı sıra spor yaparak daha dinamik bir birey olabiliriz. İnsanlar yaşam içinde aldığı gıdalar arasında yediği meyveler dahil, besin değerlerini bilmeyebilirler. Oysaki yediğimiz meyvelerin besin değeri bakımından oldukça zengindir. Yenilip tüketilen meyvelerin sağlığımıza ne kadar yararı var bilmeliyiz. Meyve tüketmek bir çok kişi veya kişiler tarafından bilinçsizce tüketilerek meyvenin vücuda yararını ve ne zaman yenmesi gerektiğini bilmeyen çoğunluktadır.  Bir çok insanın meyve yerken aç karnına tüketir. Oysa yapılan bu yanlışlar sağlığımızın bozulmasına el vermektedir.

Yenilen meyveden alınan gıda besin değerini göstererek vücuda fayda ve yarar sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda diyet yapan insanların tükettiği meyve besin değerine göre verilir. Bu durumda diyet yapan kişi aldığı meyvenin kalorisi ve besin değerini bilmektedir. Bazı meyvelerde ise öyle besin değeri vardır ki günlük alınması gereken gıdaların bir çok değerinden daha yüksektir. Bu durum karşısında kişi tek bir meyveden bile günlük kalorisini ve besin değerini alabilir. Bu meyvelerin bazıları ise oldukça iştah açma özelliğine sahiptir. Kişi mutlaka yediği meyvenin besin değeri nedir bilmelidir.

Meyvelerin Besin DeğerleriMeyvelerin besin değerleri nelerdir nasıl tüketilmelidir: meyvelerin hemen hepsi çok sevilerek tüketilen besinlerdir. Günlük yaşamda ne kadar meyve tüketmeliyiz. Nasıl yersek besin değerinden faydalanırız. Öyle meyveler vardır ki ilaç görevini görecek değerdedir. Sağlıklı kalabilmemiz için meyvelerin besin değerleri ile alacağımız vitaminleri bilmeliyiz. Yanlış ve zamansız tüketilen meyvede ise vücuda bir fayda sağlanılamaz. Ayrıca alınan meyvelerin nasıl tüketmeli nelere yararı vardır bilinmeli ve araştırılmalıdır. Bir çok kişi kendi yediği besinler ve gıdaların ne kadar tüketilmesi gerektiği hakkında bilgi, edinmez ve araştırmaz. Yenilen meyvelerin çok fazla özelliği bulunmaktadır. Kanı temizler ve vücuda direnç sağlamaktadır. Meyvelerin içinde besin değeri olarak bazı meyvelerde mineral bakımından zengindir. Antioksidan madde olarak tek bir meyvenin içinde bulunan besin değeri hepsini kapsamaktadır. Hangi meyvede ne kadar besin olduğunu bilerek tüketmeliyiz. Alacağımız gıdalar arasında taze olmasına özen göstererek sebze ve meyveden alınacak gıdalardaki besinleri bilinçli tüketelim.
 • Yaban mersini: meyvelerin en değerli besin değerini taşımaktadır. Sebze değerinde vitamin deposu olan yaban mersini meyvesi ayrıca kanserle savaşma da bire bir etkisi vardır. Bol tüketmekte bir sakınca yoktur.
 • Ahududu: besin değeri yüksek miktarda olması nedeni ile iştah açma özelliğine sahiptir.  Karaciğeri temizler vücutta oluşan bir çok hastalığın önüne geçerek vücudu dirençte tutar.
 • Ananas: ananasın 100 gr mında 59 kalori var olması nedeni ile yenilecek meyvelerin 3 tane yerine 1 dilim annanasın besin değeri günlük alınan diğer meyvelerden oldukça yüksektir. Vücuttaki şişlik ve ödemi atmaktadır. Ananasta bulunan A ve C vitamin bakımından değer olarak zengindir.
 • Armut: düzenli tüketilirse besin değeri vücuda yeterli gelir. Armudun  yarısında 52 kalori değeri vardır. Sindirim sistemine yardımcı olarak bağırsakları temizler. Fosfor bakımından oldukça zengin bir meyvedir.
 • Ayva: bir orta boy ayvanın besin değeri yüksek olması ile beraber lifli olan bir meyvedir. Kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. A-B- C bakımından bol miktarda vitamin içerir. Ayrıca mide dostu olan ayva günde 1 tane tüketilebilir.
 • Karpuz: vitamin değeri olarak C ve A bakımından zengindir. Karpuz ise böbrek dostudur. Böbrekte oluşan taş ve kum gibi hastalıkların oluşmasını engelleyerek böbrek temizliğinde yardımcı olan meyvedir.
Belirtilen meyvelerin besin]]> Haşlanmış Yumurta Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/haslanmis-yumurta-besin-degeri.html Thu, 15 Nov 2018 04:18:54 +0000 Haşlanmış yumurta besin değeri: Haşlanmış yumurta protein açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır ve kalorisi yüksektir. Yumurta kas yapımı ve vücut geliştirmeyi düşünen bireyler tarafından fazlaca tüketilir. Bunu Haşlanmış yumurta besin değeri: Haşlanmış yumurta protein açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır ve kalorisi yüksektir. Yumurta kas yapımı ve vücut geliştirmeyi düşünen bireyler tarafından fazlaca tüketilir. Bunun sebebi yumurta içeriğindeki besinlerin protein, folik asit, demir ve çinko açısından vücuda sağladığı dayanıklılık ve geliştirme özelliğidir. Yumurta tek başına vücuttaki proteini karşılayabilecek yapıda bir besindir. 1 yumurta 6 gram ham proteine sahiptir. Yumurtada protein yanı sıra A vitamini, D vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, E vitamini ve K vitamini de yer almaktadır. Bu vitaminlerden hariç olarak lutein, sistein, kalsiyum, magnezyum, demir ,kolin ,folik asit ve çinko içeren bu besin düzenli tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini daha kuvvetli bir hale getirir. Haşlanmış yumurta kişide saatlerce tokluk hissi verir. Haşlanmış yumurta sebzelerle tüketildiğinde çok daha faydalı bir hal alır. Özellikle büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların haşlanmış yumurta besin değeri göz önünde bulundurularak tüketmeleri doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca haşlanmış yumurta içeriğinde bulunan kolesterol kandaki kolesterol seviyesini yükseltmez. Haşlanmış yumurta faydalarından biride vücuttaki enfeksiyonlarla mücadele etmesidir.

Haşlanmış Yumurta Besin Değeri1 tane haşlanmış yumurta besin değerleri:
 • Karbonhidrat (g) : 0.34
 • Protein (g) : 6.22
 • Yağ (g) : 5.4
 • Lif (g) : 0
 • Kolesterol (mg) : 191
 • Sodyum (mg) : 36.5
 • Potasyum (mg) : 48.5
 • Kalsiyum (mg) : 27
 • A vitamini (mg) : 141
 • C vitamini (mg) : 0
 • Demir (mg) :0.8
Haşlanmış yumurtada besin değerlerinin vücuda olan faydaları:
 • Vücuttaki enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırır.
 • Sarısında bulunan A vitamini gözlerin sağlıklı olmasını ve daha iyi görmeyi sağlamaktadır.
 • Vücut geliştirme sırasında tüketilmesi ve tercih edilmesi gereken bir besindir.
 • Vücuttaki kemik gelişimine fayda sağlamaktadır.
 • Sağlıklı dişlere sahip olmanızda önemli bir etkendir.
 • Vücudu dış etkenlere karşı korur.
 • Haşlanmış yumurtadaki B grubu vitamini sayesinde besin öğeleri enerjiye çevrilir.
 • Tüketimi kişide düzenli ise vücuttaki dış deri sağlamlık kazanır.
 • Vücuttaki kan yapımı için gerekli olan demiri içeriğinde bulundurmaktadır.
 • Çocuklarda büyüme gelişme ve bağışıklık sisteminin direnç kazanmasında etkili bir role sahiptir.
 • Haşlanmış yumurta kas güçlenmesi için gerekli olan besinlerin başında gelmektedir.
]]> Pirinç Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/pirinc-besin-degeri.html Thu, 15 Nov 2018 05:24:38 +0000 Pirinç besin değeri, beslenmemizde önemli bir yere sahiptir. Pirinç veya üreticinin deyişiyle çeltik, buğdaygillerden bir besin maddesidir. Pirincin 20 kadar türü bulunmaktadır. Suda yetişen tek tahıl ürünüdür. Ana yurdu tam Pirinç besin değeri, beslenmemizde önemli bir yere sahiptir. Pirinç veya üreticinin deyişiyle çeltik, buğdaygillerden bir besin maddesidir. Pirincin 20 kadar türü bulunmaktadır. Suda yetişen tek tahıl ürünüdür. Ana yurdu tam olarak bilinmemektedir yalnız dünyanın ılıman sıcak yerlerinde çok yaygın olarak yetiştirilmektedir. Türkiye'de de geniş ölçüde yapılmaktadır. Pirincin üretimi çok zahmetli ve çok emek isteyen bir bitkidir. Pirincin doymuş yağ oranı oldukça düşüktür.

100 gr. pirinç için besin değerleri:
 •   Toplam kalori: 97
 •   Toplam yağ: 0
 •   Kolesterol: 0 mg
 •   Toplam karbonhidrat: 21 gr.
 •   Lif: 1 gr.
 •   Şeker: 0 gr.
Pirinç Besin DeğeriPirinç besin değerleri ve faydaları
 • Günlük enerjimizin %50 'sini karbonhidratlardan alırız ve pirinç de iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. 100 gr. pirinç 360 kalori vermektedir. Şeker indeksi sofra şekerine göre, daha düşüktür. Pirinç, sebze ve salatalarla tüketildiğinde kan şekerimizi hızlı bir şekilde yükseltmez. Pişmiş iki yemek kaşığı pirinç, ortalama olarak bir dilim ekmeğe eş değer sayılmaktadır.
 • Bitkisel besinler içerisinde pirinç iyi derecede protein içerir. Yumurta, yoğurt ve baklagillerin olduğu menülerde pirinçten gelen protein değeri daha da artar.
 • Pirinç, alerjen maddeler içermeyen bir besindir. Altıncı ayını doldurmuş bebeklerde, muhallebi yapımında pirinç ununun kullanılması önerilmektedir.
 • Pirinç gluten içermemektedir. Bundan dolayı çölyak hastalığı olanlar rahatlıkla kullanabilirler.
 • Sporcuların proteinden çok karbonhidrata ihtiyaçları vardır ve en ekonomik yakıt karbonhidratlardır. Bu da fazlasıyla pirinçte bulunmaktadır.
 • Kabuksuz olan pirincin lif içeriği çok az olduğundan ishalin tedavisinde  kullanılabilir.
 • Pirinç tek başına tüketildiğinde şişmanlatmaz.
 • İçerdiği bol azot ve potasyum sayesinde kan basıncı değerlerinin düzenli akışını sağlamaktadır. Bu faydasından dolayı, yüksek tansiyon ve böbrek hastalarında sık tüketilmesi önerilir.
 • Hazmı kolay ve besleyici olduğu için hastalar tarafından rahatça tüketilebilir.
 • Pirinç B grubu vitaminleri bakımından özellikle B1 ve B2 vitaminlerince zengindir. B grubu vitaminler protein, karbonhidrat ve yağların vücutta kullanımı için gerekli yardımcı enzimlerin fonksiyonlarında etkindirler.
]]>
Tereyağı Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/tereyagi-besin-degeri.html Thu, 15 Nov 2018 12:14:17 +0000 Tereyağı Besin Değeri, Tereyağı; Bir çeşit hayvansal (inek, keçi, koyun gibi) gıda olup bir yağdır. Ham maddesini süt yağı oluşturmaktadır. Yağın bileşiminin %82'sini süt yağı, kalan diğer kısmını da su, s Tereyağı Besin Değeri, Tereyağı; Bir çeşit hayvansal (inek, keçi, koyun gibi) gıda olup bir yağdır. Ham maddesini süt yağı oluşturmaktadır. Yağın bileşiminin %82'sini süt yağı, kalan diğer kısmını da su, süt şekeri, mineraller, kolesterin ve suda çözülmüş vitaminler, protein, asitler, aromalar oluşturmaktadır. Kısa bağlı doymuş yağ ve yağ asitleri tereyağının fiziksel özellikleridir. Fazlaca gıda ve kozmetik sanayinde yedeksiz ham madde olarak kullanılmakta.

Üretim Yöntemleri; Tereyağının elde edilmesi her zaman kolay olmasa da, tereyağı genel olarak yağ içeren tüm sütlerden elde edilebilmektedir. Her sütten tereyağı elde etmek mümkün olamamaktadır. Örnek vermek gerekirse kısrak ve sıpa sütü, tereyağı elde etmek için elverişli değillerdir. Keçi, koyun ve inek  sütü tereyağı üretimi için en elverişli sütlerdir.

Kimyasal Özelliği; Yüksek miktarda doymuş yağ barındırması ve hayvansal yağ olması kötü kolesterole bir sebep olarak gösterilse de, aslında tereyağı tabii bir gıdadır. Sanayi tipi yağ olan margarine karşı besin değeri çok daha yüksek ve değerlidir. Yağlar arasında en yüksek proteine sahip bir besindir. Takriben yüzde biri protein iken diğer yağlarda bu olasılık sıfırdır.

Genel Özelliği; Tereyağının beyaz ve sarı arasında standart bir rengi olmamakla beraber, hayvanın yediklerine göre bazen sarının tonları ya da beyazın tonların dadır. Bu renk yapısına etki, hayvanın yeşil ağırlıklı taze otlar ile beslenmesi halinde yağ rengi sarıya daha yakın, kurumuş tahıl sapı veya samanı ile beslenen havanlarda ise elde edilen yağın rengi beyaza daha yakın olmaktadır. Oda sıcaklığında eriyik şeklinde, Dolap soğukluğunda sert sıvı şeklindedir.

Diğer bir belirgin özelliği ise yapısında yüksek oranda yağ asitleri, gliseritleri ve kısa zincirli donmuş yağ asitleri (bütirik asit) içermektedir. 100 gr tereyağının besin değeri yaklaşık 716 kaloridir. Tereyağı besin değeri aşağıdaki gibidir. 

Tereyağı Besin Değeri

100 gram Tereyağı besin değeri; 

 • Kalori; 716 kcal
 • Toplam yağ; 81 g
 • Trans yağ; 3,3 g
 • Kolesterol; 215 mg
 • Sodyum; 11 mg
 • Potasyum; 34 mg
 • Kalsiyum; 24 mg
 • Magnezyum 2 mg
 • Demir; 0 mg
 • Karbonhidrat; 0,1 g
 • Diyet lifi; 0 g
 • Şeker; 0,1 g
 • Protein; 0,9 g
 • A vitamini; 2,499 mg
 • B6 vitamini; 0 mg
 • B12 vitamini; 0,2 µg
 • C vitamini; 0 mg
 • D vitamini; 60 IU
]]>
Ekmek Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/ekmek-besin-degeri.html Fri, 16 Nov 2018 07:24:41 +0000 Ekmek besin değeri, ekmek çeşitlerine göre ayrılmaktadır. Ekmek soframızdan eksik olmayan bir besindir. Bu sebepten dolayı birçok çeşidi çıkmış olup herkesin damak tadına göre değişmektedir. Tüketilen bu ekmeklerin çeşitl Ekmek besin değeri, ekmek çeşitlerine göre ayrılmaktadır. Ekmek soframızdan eksik olmayan bir besindir. Bu sebepten dolayı birçok çeşidi çıkmış olup herkesin damak tadına göre değişmektedir. Tüketilen bu ekmeklerin çeşitlerini ve besin değerlerini inceleyelim.

Normal ekmek; İçinde kullanılan malzemeler buğday unu, içme suyu, maya, tuz, ekmek katı maddesi, enzim, askorbik asit.

Normal ekmeğin besin değeri (100 gr.); Enerji 256.3 kalori, protein 9.35 gram, karbonhidrat 54.7 gram, inorganik madde 0.8 gram, lifo 3 gramdır.

Organik tam buğday ekmeği; İçinde kullanılan malzemeler organik tam buğday unu, içme suyu, doğal ekşi hamur mayası, sodyum klorür.

Organik tam buğday ekmeği besin değeri (100 gr.); Protein 7.31 gram, karbonhidrat 41.16 gram, enerji 206 kcal, diyet lif 5.09 gram, yağ 1.36 gramdır.

Kepekli ekmek, İçinde kullanılan malzemeler içme suyu, kepek, buğday unu, maya, ekmek katkı maddesi, tuz, enzim, askorbik asit.

Kepekli ekmeğin besin değeri (100 gr.);Protein 7.54 gram, enerji 216.58 kcal, karbonhidrat 44 gram, selüloz 10.9 gram, inorganik madde 1.5 gramdır.

Tuzsuz ekmek; İçinde kullanılan malzemeler maya, ekmek katkı maddesi, tip 650 buğday unu, şeker, enzim, antioksidan.

Tuzsuz ekmeğin besin değeri (100 gr.); Protein 9.35 gram, enerji 256.3 kcal, karbonhidrat 54.7 gram, inorganik madde 0.5 gramdır.

Tost ekmeği; İçinde kullanılan malzemeler tostluk buğday unu, içme suyu, şeker, maya, tuz, peynir altı suyu tozu, bitkisel sıvı yağ, soya unu, topaklanma önleyici, gluten, ekmek katkı maddesi, enzim, antioksidan ve koruyucu.

Tost ekmeğinin besin değeri (100 gr. ); Enerji 263 kcal, protein 9.4 gram, inorganik madde 0.5 gram, yağ 1.83 gram, karbonhidrat 52.2 gramdır.

Light ekmek; İçinde kullanılan malzemeler içeme suyu, buğday unu, kavrulmuş malt un, maya, malt ekstrat, buğday lifi, gluten, şeker, tuz, topaklanma önleyici, emülgatör, enzim, antioksidan, koruyucu.

Ekmek Besin DeğeriLight ekmeğinin besin değeri (100 gr.); Enerji 193 kcal, yağ 0.27 gram, karbonhidrat 36.07 gram, diyet lifi 9.15 gram, protein 11.66 gram, sodyum 283 miligram, kalsiyum 43-31 miligram, niasin 4.29 miligram, demir 2.40 miligram.

Köy ekmeği; İçinde kullanılan malzemeler tam buğday unu, içme suyu, maya, tuz, ekmek katkı maddesi, şeker, enzim, antioksidan ve koruyu.

Köy ekmeğinin besin değeri (100 gr.); Enerji 209 kcal, protein 11.1 gram, karbonhidrat 40 gram, selüloz 10.2 gram, yağ 0.50 gram, mineral 1.23 gram, vitamin 48 miligram, inorganik madde 1.24 gramdır.

Mısır ekmeği; İçinde kullanılan malzemeler mısır unu, tip 550 buğday unu, içme suyu, tuz, maya, emülgatör, soya unu, topaklanmayı önleyici, antioksidan, enzim, koruyucu.

Mısır ekmeğinin besin değeri (100 gr.); Enerji 255.4 kcal, protein 7.74 gram, karbonhidrat 51.4 gram, yağ 2.23, lif 0.9 gram, inorganik madde 0.5 gramdır.

Çavdarlı ekmek; İçinde kullanılan malzemeler içme suyu, tip 550 buğday unu, çavdar unu, maya, malt tuzu, tuz, emülgatör, soya unu, şeker, enzim, topaklanma önleyici, alfa, koruyucu.

Çavdarlı ekmeğin besin değeri (100 gr.); Enerji  224 kcal, protein 8.63 gram, karbonhidrat 46 gram, yağ 0.45 gram, kalsiyum 78.5 miligram, demir 2.8 miligram, diyet lifi 4.43 gramdır.
]]>
Erik Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/erik-besin-degeri.html Fri, 16 Nov 2018 09:53:02 +0000 Erik besin değeri: Erik besin değeri olarak C vitamini ve A vitamini içerir. Bu vitaminlerin yanı sıra potasyum, bakır, mineral ve lif içermektedir. Erik içerdiği maddeler sayesinde bağırsaktaki problemlerin düzelmesini sağlamakt Erik besin değeri: Erik besin değeri olarak C vitamini ve A vitamini içerir. Bu vitaminlerin yanı sıra potasyum, bakır, mineral ve lif içermektedir. Erik içerdiği maddeler sayesinde bağırsaktaki problemlerin düzelmesini sağlamaktadır. Eriğin faydaları oldukça fazladır tüm vücuda etki etmektedir. Gözler, bağırsaklar, mide, kalp, sindirim sistemi organları ve daha birçok organa faydası vardır. Özellikle  eriğin içerdiği çözünür lifler safra ve karaciğer sağlığını korumaktadır. Erikte bulunan çözünür lifler karaciğer ve safranın yorulmasına engel olur. Erik enfeksiyon hastalıklarına da iyi gelmektedir içerdiği C vitamini sayesinde grip nezle soğuk algınlığına karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Erik tüketildiği takdirde vücutta bulunan toksinleri temizler ve kabızlığı önlemektedir. Eriğin faydalarından biride vücutta kan yapıcı özelliği olmasıdır. Erik vücutta demiri absorbe etme özelliğine sahip olduğu için kırmızı kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu demiri karşılar. Ayrıca yapılan bir çok araştırmada erikteki besin değerlerinin meme kanserine ve solunum yolu kanserine engel olduğu açıklanmıştır.

Erik Besin Değeri1 porsiyon erik besin değeri:
 • Karbonhidrat (g) 10.2
 • Protein (g) 0.6
 • Yağ (g) 0.2
 • Lif (g) 1.7
 • Kolesterol (mg) 0
 • Sodyum (mg) 2
 • Potasyum (mg) 220
 • Kalsiyum (mg) 14
 • A vitamini (mg) 61
 • C vitamini (mg) 5
 • Demir (mg) 0.44
]]>
Konserve Ton Balığı Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/konserve-ton-baligi-besin-degerleri.html Fri, 16 Nov 2018 12:17:06 +0000 Konserve Ton Balığı Besin Değerleri, konservede hazırlanmış olan ton balığı özellikle hayvansal protein bakımından en zengin olan besin maddesinden birisidir. Ton balığı insanların beslenme kurallarına uygun olacak Konserve Ton Balığı Besin Değerleri, konservede hazırlanmış olan ton balığı özellikle hayvansal protein bakımından en zengin olan besin maddesinden birisidir. Ton balığı insanların beslenme kurallarına uygun olacak şekilde sağlıklı olarak kilo almak isteyenler ya da kilo vermek isteyenler için en ideal olan protein kaynağıdır. Konserve ton balığı vücut geliştirme sporları ile uğraşan kişiler için beslenme konusunda alınacak olan en iyi protein kaynağıdır. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişiler için beslenme konusunda kaliteli bir protein düşünüldüğü zaman ilk akla gelen konserve ton balığının içerdiği proteindir. Çünkü konserve ton balığının besin değeri oldukça yüksektir. Hem protein Hem de omega bakımından zengin olan  konserve ton balığı en fazla tercih edilerek tüketilen besin kaynağıdır, hatta hazırlanması en kolay olduğu için tercih edilen bir besin maddesidir. Konserve ton balığı hem sağlıklı hem de doğal bir protein kaynağı ve özellikle kas yapımın da yardımcı olmaktadır. Konserve ton balığının besin değerinin içerisinde en önemli olan omega, DHA ve EPA kalp ve damar sağlığının korunmasında yardımcı olan maddeleri içermektedir. 

Konserve Ton Balığı Besin Değerleri Nelerdir, kişi yaklaşık olarak  gramlık bir konserve ton balığı tükettiğinde içerdiği besin değerleri,

 • 20-25 gram protein maddesi barındırır.
 • 10-15 gram yağ içerir.
 • 1-5 gram tuz barındırır.
 • 0-5 gram karbonhidrat maddesi içerir.
 • 200 miligram Omega 3 maddesi barındırır.
Konserve Ton Balığı Besin Değerleri

Konserve Ton Balığı, protein bakımından oldukça zengindir ve kişinin günlük protein ihtiyacını karşılayan konserve ton balığı uygun olan besin maddelerinin içerisinde yer almaktadır. Konserve on balığı içermiş olduğu besin maddeler ile birlikte %100 selenyum, %70 niasin ve %23 oranında fosfor maddesi içermektedir.

]]>
Ton Balığı Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/ton-baligi-besin-degerleri.html Sat, 17 Nov 2018 02:05:22 +0000 Ton balığı besin değerleri, göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Ton balığı diğer balık türleri gibi oldukça yüksek omega 3 kaynağıdır. Ayrıca kalp dostudur. Kimler tercih eder ton balığını. Özellikle hamile bayanlar, Ton balığı besin değerleri, göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Ton balığı diğer balık türleri gibi oldukça yüksek omega 3 kaynağıdır. Ayrıca kalp dostudur. Kimler tercih eder ton balığını. Özellikle hamile bayanlar, sporcular, kalp rahatsızlığı olanlar ve protein diyeti yapanlar bayanlar. Kolesterol oranı düşük bir besin kaynağıdır. Özellikle bayanlar salatalar ile birlikte tükettiğinde çok faydalı olacaktır. Genellikle konserve olarak tükettiğim ton balığı besin değerleri kızartma yapılırsa biraz değişecektir. İyi yönlerinin kalmasından ziyade kötü kısımları yükselecektir. Özellikle unla kızarttığımız bir ton balığı birde yağ bulaşınca kalorisi  ve kolesterol oranı yüksek bir hale gelecektir. O yüzden siz konserve tüketmeye bakın. İllede taze tüketeceğim derseniz fırında buğu usulü yapabilirsiniz. Şimdi 100 gram lık bir ton balığında neler varmış inceleyelim.

100 gr ton balığı besin değerleri
 • Karbonhidrat : 0 gr
 • Omega 3 : 200 mg
 • Kalori : 174 kcal
 • Protein: 17.26 gr
 • Yağ : 11.77 gr
 • Lif : 0 gr
 • Kolesterol: 55 mg
 • Sodyum : 781 mg
 • Potasyum : 318 mg
 • Kalsiyum: 28 mg
 • Vitamin A : 2,47 mg
 • Vitamin C : 0.55 mg
 • Demir : 0.79 mg
 • Magnezyum: 64 mg
Ton Balığı Besin DeğerleriTon balığı faydaları,

Ton balığı aynı zamanda B3 vitamin ihtiyacının %14, B12 vitamin ihtiyacının %12, B6 vitamin ihtiyacının %7, Magnezyum ihtiyacının ise %6'sını karşılamaktadır. Haftada iki defa ton balığı tüketmek sağlık açısından çok faydalı olacaktır. Omega 3 yağları kalp ve damar sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Omega 3 yağları vücutta cilt ve saç sağlığı için de kullanılan bir kaynaktır. Omega 3 yağlarının düzenli alımında kandaki kötü kolesterol ve trigliserit seviyesinin düştüğü kanıtlanmıştır. Ton balığı besin değerleri içerisinde sodyum oldukça yüksektir.Sodyum hücrelerin hareketleri ve sinir sistemi fonksiyonlarının dengede tutulabilmesi için beslenmede önemli bir yere sahiptir. Vücutta elektrolit olarak görevi görür. Vücut sıvılarının düzenlenmesini  ve elektrik sinyallerinin iletilmesini sağlar. Vücutta meydana gelen kasılmaları düzenlemeye yardımcı olur. Sodyum idrarla düzenli olarak atılmaktadır. Bu özelliklerine baktığımızda ton balığından önemli miktarda sodyum almaktayız. Günlük sodyum ihtiyacımız 2400 mg'dır. Kandaki sodyum miktarı azaldığı zaman baş ağrısı, bulantı, kusma, sık sık kramp, yorgunluk ve baygınlık gibi durumlar ortaya çıkar. Kalp ve beyin sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan potasyum açısından da zengindir.  Vücutta potasyum değerleri azaldığında kalp kasında olduğu gibi diğer kaslarda da sorunlar oluşmaya başlar. Kaslarda oluşabilecek belirtiler seğirme, spazm ve kramp şeklinde görülmektedir. Bu belirtilere kaslarda iğne batması hissi de eklenebilir. Bu belirtiler bütün kaslarda olabileceği gibi daha çok kol ve bacak kasları etkilenmektedir. Ton balığı besin değerlerine şöyle bir baktıktan sonra artık beslenme kriterlerimizi tekrar gözden geçirebiliriz. 
]]>
Yumurta Beyazı Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/yumurta-beyazi-besin-degeri.html Sat, 17 Nov 2018 02:27:59 +0000 Yumurta Beyazı Besin Değeri, yumurta beyazı folik asit, protein, demir, fosfor, çinko bakımından zengin bir gıdadır. Yumurta sarısında kolesterol bulunmasına rağmen beyazında bulunmamaktadır. Bu sebeple yüksek kolesterolü olan Yumurta Beyazı Besin Değeri, yumurta beyazı folik asit, protein, demir, fosfor, çinko bakımından zengin bir gıdadır. Yumurta sarısında kolesterol bulunmasına rağmen beyazında bulunmamaktadır. Bu sebeple yüksek kolesterolü olan kişiler rahatlıkla yumurta beyazı tüketebilirler. Direk yumurta beyazı sade olarak yemeyi sevmeyenler yumurta beyazından omlet yaparak da tüketebilirler.

Yumurta Beyazı Besin DeğeriYumurta Beyazı Besin Değeri (1 Porsiyon)
 • Karbonhidrat (g) 0,21
 • Protein (g) 3,33
 • Yağ (g) 0,06
 • Lif(g) 0
 • Kolesterol (mg) 0
 • Sodyum (mg) 51 
 • Potasyum (mg) 46,2
 • Kalsiyum (mg) 3,3
 • A vitamini (mg) 0
 • C vitamini (mg) 0,09
 • Demir (mg) 0,06 
Yumurta beyazı besin değeri içerdikleriyle vücudun gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Aynı zaman da yumurta beyazı diyabet içinde kullanılmaktadır. Zayıflamak isteyenlerin her gün sabah bir tane yumurta beyazı tüketmeleri önemlidir. Çünkü yumurta beyazı tokluk hissi de vermektedir.
]]>
Kayısı Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/kayisi-besin-degerleri.html Sat, 17 Nov 2018 18:41:41 +0000 Kayısı besin değerleri, Kayısı besin değeri yüksek besleyici bir meyvedir ve potasyum açısından fazlaca zengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelen en önemli besinler arasındadır. Kayısı içeriğinde A vitamini ve C vitamini iç Kayısı besin değerleri, Kayısı besin değeri yüksek besleyici bir meyvedir ve potasyum açısından fazlaca zengindir. Sindirim sorunlarına iyi gelen en önemli besinler arasındadır. Kayısı içeriğinde A vitamini ve C vitamini içermektedir. Bu vitaminlerin yanı sıra bol miktarda potasyum, demir ve magnezyum içermektedir. Kayısı içeriğinde bulunan lif sindirim sistemine ve sindirim sisteminde oluşan problemlere iyi gelmektedir. Kayısının içerdiği besin değerleri kişide stresi, kansızlığı ve cilt sorunlarını ortadan kaldıran bir değere sahiptir. Çocukluk döneminde yeteri kadar tüketildiğinde düzgün ve sağlam bir kemik yapısı vücutta oluşturmaktadır. Çocukların büyüme ve gelişme döneminde tüketilen kayısı vücut gelişimine oldukça fayda sağlayacaktır. Kayısı yetişkinlerde cilt güzelliğine de sebep olmaktadır. Cildi alt tabakadan onaran kayısı yaşlanmayı da geciktirmektedir. Kayısının bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kanser hücreleri oluşmadan yok ettiği de bilinmektedir. Kayısı fazla tüketildiğinde bağırsaklarda yumuşaklık oluşur ve ishale sebep olur. Kayısıdaki lif oranı kabızlığı önlemektedir.

Kayısı Besin Değerleri1 adet kayısı değerleri:
 • Karbonhidrat(g):3.34
 • Protein (g): 0.42
 • Yağ (g): 0.12
 • Lif (g): 0.6
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 0.3
 • Potasyum (mg): 77.7
 • Kalsiyum (mg): 3.9
 • A vitamini (mg): 577.8
 • C vitamini (mg): 3
 • Demir (mg): 0.12
Kayısıda bulunan besin değerlerinin vücuda faydaları:
 • Kayısı besin değerleri  beyin organı için oldukça önem taşır. Beyinin daha düzenli çalışmasını sağlar ve stresi engeller.
 • Kayısıda bulunan değerler karaciğer hasarlarının tamir olmasında oldukça etkilidir.
 • Kayısı kişideki kemiklerin düzgün, sağlıklı ve sağlam olmasına yardımcı olur.
 • Kayısı dişlere sağlamlık verir ve çürüme problemlerini geciktirir.
 • Kayısı vücutta kan yapımına yardımcı olur kansızlığı önler.
 • Kayısı mide ve 12 bağırsak ülserinin oluşmasını önler oluşmuş ise tedavi eder.
 • Kayısı içeriğinde bulunan değerler böbreklerde taş oluşumunu azaltır.
 • Kayısının kansere karşı vücudu koruma yapısı vardır.
 • Kayısı kalp kaslarını kuvvetlendirir ve kalbin düzenli çalışmasını sağlar. 
 • Kayısı tüketmek kişideki kabızlık sorunlarını çözer ve kabızlık sorununa son verir.
 • Kayısı cildi güzelleştirir ve onarır ayrıca kayısı yaşlanma karşıtı değerler taşır.
]]>
Yeşil Elma Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/yesil-elma-besin-degeri.html Sun, 18 Nov 2018 18:40:50 +0000 Yeşil Elma Besin Değeri:  Yeşil elma, oldukça düşük kaloride olan bir meyvedir. Yeşil elma besin değeri diyet yapan ve kilo vermek isteyen kişilerin en önemli besinlerinden ve zevkle tükettikleri meyvelerden biridir. Aynı Yeşil Elma Besin Değeri:  Yeşil elma, oldukça düşük kaloride olan bir meyvedir. Yeşil elma besin değeri diyet yapan ve kilo vermek isteyen kişilerin en önemli besinlerinden ve zevkle tükettikleri meyvelerden biridir. Aynı zamanda içerisinde bulunan Lif içeriği sayesinde iştahınızı keser. Ekşi ve bol sulu bir meyvedir. Turta,kek ve tart gibi çeşitli pastalarda kullanıldığında eşsiz bir lezzet katar. Ayrıca şarap ve votka yapımında da kullanılır.

Yeşil Elma Besin DeğeriYeşil Elma Besin Değeri:,
1 adet büyük elma yaklaşık 200 gramdır. 200 gram yeşil elmanın besin değerleri;
 • 171.12 su,
 • 104 Enerji (kcal),
 • 0.52 Protein (g),
 • 0.34 Yağ (g),
 • 27.62 Karbonhidrat (g),
 • 20.78 Şeker (g),
 • 4.8 Lif (g),
 • 40 Glisemik index ,
 • 9.2 Vitamin C (mg) bulunmaktadır.
Yeşil Elmanın Faydaları
 • İçerdiği lif sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve çalıştırır.
 • Kan damarlarındaki yağları toplar.
 • Felç riskini azaltır.
 • Romatizmayı önler.
 • Astımı önlemede yardımcı olur.
 • Enerji verir,cildi güzelleştirir.
 • Göz altı morlukları için kullanılabilir.
]]>
Tavuk Ciğeri Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/tavuk-cigeri-besin-degeri.html Sun, 18 Nov 2018 21:14:01 +0000 Tavuk Ciğeri Besin Değeri, tavuk ciğerinde yüksek oranda kas ve lif bulunmasından dolayı çok önemli bir besin maddesidir. İçinde bol miktarda protein bulundurduğundan insan için gerekli olan proteinin büyük bir kısmını karşı Tavuk Ciğeri Besin Değeri, tavuk ciğerinde yüksek oranda kas ve lif bulunmasından dolayı çok önemli bir besin maddesidir. İçinde bol miktarda protein bulundurduğundan insan için gerekli olan proteinin büyük bir kısmını karşılar. Sadece protein değil A vitamini, folik asit, çinko, demir, potasyum da bol miktarda bulunmaktadır. Folik asit beyin için çok faydalı ve gerekli bir vitamindir. Özellikle çocuklar için folik asit çok gerekli bir vitamin olduğu için yeterli miktarda tavuk ciğeri tüketilmesi gerekmektedir.

Tavuk Ciğeri Besin DeğeriTavuk Ciğeri Besin Değeri (1 Porsiyon)
 • Karbonhidrat (g) 1,21 
 • Protein (g) 4,16
 • Yağ (g) 0,85
 • Kolesterol (mg) 107,4
 • Sodyum (mg) 16,4
 • Potasyum (mg) 48,4
 • Kalsiyum (mg) 3,4
 • A vitamini (mg) 3034,6
 • C vitamini (mg) 4,4
 • Demir (mg) 1,84
Tavuk ciğeri birçok vitamin ve mineral açısından zengin olmakla birlikte kolesterol oranı da yüksek olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Özellikle kalp hastalarının tavuk ciğerini tüketmeleri pek uygun değildir.
]]>
Tavuk Göğsü Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/tavuk-gogsu-besin-degeri.html Mon, 19 Nov 2018 10:02:47 +0000 Tavuk göğsü, vücut geliştirmede ve sporcuların vazgeçemediği bir besin türüdür. Tavuk  göğsü protein  bakımından oldukça  zengindir. Derisiz tüketimi kalori  olarak  düşüktür. Tavuk  göğsü  yağ  v Tavuk göğsü, vücut geliştirmede ve sporcuların vazgeçemediği bir besin türüdür. Tavuk  göğsü protein  bakımından oldukça  zengindir. Derisiz tüketimi kalori  olarak  düşüktür. Tavuk  göğsü  yağ  ve  kolesterol  içeri  düşük bir ettir. Hazmı  oldukça  kolaydır. Örneğin,  100 gram  tavuk göğsü besin değeri  31 gram protein, 4 gram yağ vardır. Ekonomik oluşu sayesinde bol miktarda  tüketilebilir.  Ayrıca  tavuk   göğsü vücudumuzun büyüme  ve  gelişimine  yardımcı  olan  vitaminlere  sahiptir.  B3, B5, B6 vitaminleri  bulunan  bu  et üründe bağışıklık  sistemine  katkısıyla da  bilinir. İçerisinde  az yağ  bulunan  tavuk  göğsü, diyet  yaparken  kullanılan  ilk protein  kaynağıdır. Tavuk göğüsünü  pişirir  pişirmez  tüketilmesi  gerekmektedir.  Isıtılması  durumunda  besin  değerinde  az da  olsa  azalma  görülebilir. Vücutta  dengeleyici  görevini  gören bu besin  zengin  bir  öğün  konusunda  bizlere  kolaylık sağlayacaktır. Vücudumuzun  sinir  sistemleri  için oldukça  proteinin   en  saf  hali  olan tavuk  göğsünü tüketilmesi gerekmektedir .

Tavuk Göğsü Besin DeğeriTavuk göğsü  lezzetleri ,  kalori olarak düşük olarak  bilinen tavuk  göğsü  tatlısı  lezzetlerin  başında  yer  almaktadır.  Protein bakımından  zenin  olan bu  tatlının  bir  porsiyonu  ortalama  165 kaloridir.  Tavuk  salatası,  tavuk  sote,  tavuk köftesi,  tavuk schnitzel  olarak  bilinen  bu  lezzetler hem  göze  hem midemize  hitap  eden  lezzetler olup besin  değeri  olarak ta  oldukça  zengindir.  Bu  lezzetlerde  ortalama  olarak  protein  bakımından 26,2,  kalori  olarak  290  kalsiyum 31,4  ,  yağ 10,5   besin  değerlerini  içermektedir. 

]]>
Bezelye Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/bezelye-besin-degerleri.html Mon, 19 Nov 2018 15:54:03 +0000 Bezelye besin değerleri: açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bezelye içerisinde bulunan demir, çinko, potasyum, magnezyum ve mineraller açısından zengin bir besindir. Üstelik lif içeriği fazlaca yüksektir. Fasulyede k Bezelye besin değerleri: açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bezelye içerisinde bulunan demir, çinko, potasyum, magnezyum ve mineraller açısından zengin bir besindir. Üstelik lif içeriği fazlaca yüksektir. Fasulyede karbonhidrat ve kalori içeriği diğer sebzelere göre yüksektir. Bezelyede ayrıca güçlü miktarda antioksidan özelliği vardır. Bezelyede ki antioksidan cilt hücrelerindeki zararları onarmakla görevlidir. Bezelye kolesterolünde sağlıklı seviyelerde seyretmesini sağlayan özellikleri taşımaktadır. Bezelye bünyesinde K vitamini taşımaktadır. Bu vitamin bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemini rahatlatır ve kan hücrelerini korur. Ayrıca basur hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Bezelye besin değerlerinin biride de susam yağı ile birleştiğinde mantar ve benzeri enfeksiyon hastalıklarına iyi gelmektedir. Bezelyenin macun olarak kullanılabilme özelliği de vardır. Ciltte yanma hissi oluştuğunda yanma hissi oluşan bölgeye bezelye macun yapılarak uygulanır. Bezelyeyi kaynatarak cildinize yaydığınız da biraz bekleyip duruladığınız anda cildinizi temizlediğini  daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuştuğunuzu görebilirsiniz. Bezelye içeriğinde barındırdığı demir, manganez, kalsiyum sayesinde vücuttaki iskelet yapısını da daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bezelye saçların dökülmesini engelleyen niteliklere de sahiptir.

Bezelye Besin Değerleri1 su bardağı bezelye  besin değerleri:
 • Karbonhidrat (g) : 18.89
 • Protein (g) : 10.06
 • yağ (g) : 0.74
 • Lif (g) : 7.74
 • Kolesterol (mg) : 0
 • Sodyum (mg) : 3 
 • Potasyum (mg) : 388.5
 • Kalsiyum (mg) : 40.5
 • A vitamini (mg) : 111
 • C vitamini (mg) : 23.46
 • Demir (mg) : 2.67
Bezelye besin değerinin  vücuda faydaları:
 • Bezelye vücuda kilo aldırmaz
 • Bezelye mide kanserini engeller
 • Bezelye vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Bezelyede bulunan değerler cilt için faydalıdır.
 • Bezelye genellikle yaşlı insanlarda oluşan Alzheimer ve artrit gibi ciddi hastalıkların oluşumunu engellemektir.
 • Bezelye kan şekerinin düzenlenmesini sağlar
 • Bezelye anne adayları ve henüz karında olan bebeğin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.
 • Bezelye sindirimi arttırır.
 • Bezelye gözlere faydası olan bir besin kaynağıdır.
 • Bezelye ciltte kırışıklıkları engeller
 • Bezelyenin insan saçında da etkileri vardır.
 • Bezelye kolesterolü dengede tutar
 • Bezelye bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine sahiptir.
 • Bezelye basura iyi gelir
 • Bezelyenin beyin sağlığına da faydaları vardır.
]]>
Soğan Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/sogan-besin-degeri.html Tue, 20 Nov 2018 15:25:15 +0000 Soğan Besin Değeri, Soğan, soğangiller familyasındandır. Allium cinsine bağlı tüm bitkilerin genel adıdır. Yeşil yaprakları ve yumrusu yemeklerde kullanılır. Özellikle yeşil kısmı cacık yapımında kullanılır. Porsiyon m Soğan Besin Değeri, Soğan, soğangiller familyasındandır. Allium cinsine bağlı tüm bitkilerin genel adıdır. Yeşil yaprakları ve yumrusu yemeklerde kullanılır. Özellikle yeşil kısmı cacık yapımında kullanılır. Porsiyon miktarı 100gr'dır. 39 kaloridir. Kolesterol miktarı yoktur. İçeriğinde A, C, D vitaminleri ve yanı sıra kalsiyum, B12, demir, B6 ve magnezyum bulunmaktadır. İçerdiği besin ve elementler sayesinde sağlığa faydası oldukça çoktur. Kanserle mücadeleden cilt sağlığına, enfeksiyondan zayıflamaya ve birçok hastalıktan korunma ve tedavi de faydası vardır. Özellikle sindirim sistemi bağırsak ve mide de oluşan sorunlara karşı etkilidir. İçeriğindeki potasyum, B ve C vitaminlerinden antibiyotik özelliğe sahiptir. Kanı temizleme özelliği sayesinde kalp damar tıkanıklığına neden olabilecek unsurları ortadan kaldırır. Soğuk algınlığından kaynaklı grip, yüksek ateş ve benzeri hastalıklarla birlikte bronşit ve astım gibi hastalıklara da iyi gelir. Burun kanamalarını durdurur, böcek ısırması, yanıklar, damar sertliği, kemik sağlığı, şeker seviyesinin dengelenmesine de faydalıdır. Soğan suyunun faydalarını da kısaca göz atalım;Soğan Besin Değeri
 • Sindirimi kolaylaştırır. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin artmasına yardımcı olur. 
 • Alerjiye karşı da koruyucu bir özellik taşımaktadır. 
 • Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde solunum yollarını açar, balgam söktürücü özelliği vardır. 
 • Kemik zayıflığı ve damar sertliğini önler. Son çalışmalarda da görülmüştür ki kemik kaybını önleyen bir bileşiğe sahiptir. 
 • Saçların uzamasına da yardımcı olmaktadır. 
 • Kan şekeri seviyesini düşürür. 
 • Düzenli tüketildiği sürece kolesterol seviyesini düzenler.
 • Adet bozukluğunu düzenler.
 • İyi bir hafıza için düzenli tüketilmesi gerekir. 
 • Soğan besin değeri vücut dokuları üzerinde gençleştirme özelliği bulunmaktadır. 
]]>
Hurma Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/hurma-besin-degeri.html Wed, 21 Nov 2018 08:06:13 +0000 Hurma besin değeri, palmiyegiller familyasından olan hurma; ilk olarak nereden yayılmış olduğu bilinmeyen fakat kökü çok eski tarihlere dayanan ve insanlık için hayat ağacı denilen bir meyvedir. Şekli palmiye ağacını and Hurma besin değeri, palmiyegiller familyasından olan hurma; ilk olarak nereden yayılmış olduğu bilinmeyen fakat kökü çok eski tarihlere dayanan ve insanlık için hayat ağacı denilen bir meyvedir. Şekli palmiye ağacını andıran, oldukça kalın bir gövdeye sahiptir. Çekirdekten de yetileşebilen hurma, sıcağı ve güneşi sever. Bu yüzden Türkiye' de Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetiştirilmektedir. Kardeşlenme denilen, gövdesinden ve altından yavru verebilme özelliğine sahiptir. Daha çok bir çöl bitkisi olan hurmanın, gövdesi pürüzlü ve gri ağırlıklı kahverengi bir görünüm vardır.

Hurma besin değerleri nelerdir

Yediğimiz yiyeceklerin sahip olduğu besin değerleri, günlük beslenme planımızı belirleyen ana etkenlerdendir. Özellikle spor yaparken yada kilo vermek isterken besinlerin içerisindeki; protein, mineraller, karbonhidrat, vitamin ve yağ değerleri oldukça önemlidir. Vücudumuz için gerekli olan doğal gıdaların, besin değeri bakımından yüksek olduğu belirtilmektedir. İşte hurma besin değeri yüksek olan dünya üzerindeki en sağlıklı yiyecekler arasındadır. 100 gram doğal hurmada; 2.2 gr protein, 1 mgr sodyum, 58 mgr magnezyum, 0.09 mgr B1 vitamini, 72.9 gr karbonhidrat, 2.3 mgr lif, 59 kcal kalori, 2.2 mgr B3 vitamini, 0.154 mgr B6 vitamini, ve 24.9 mgr folik asit - B9 vitamini bulunmaktadır. Görüldüğü gibi neredeyse insan için gerekli olan bütün gıdaları içinde barındıran hurmanın besin değeri oldukça yüksektir. Tam bir enerji kaynağı olan hurma besin değeri, yorgunluk ve bitkinlik hissedenler için bire birdir. 

Hurma Besin DeğeriHurmanın faydaları:

Bir insanın sadece su içip hurma yiyerek hayatını devam ettirebileceği hurmanın besin değerleri hiçbir meyvede yoktur. Ayrıca hurma besin değerleri, çağımızda süregelen birçok hastalığı önleyici ve tedavi edici etkisi sayesinde sağlığımız için fayda sağlamaktadır. Hurma besin değeri içinde bulunan oksitosin maddesi modern tıpta bir ilaç olarakta kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek lif ile sindirim sistemine yararlıdır.  Hurma besin değeri bakımından o kadar zengin ki; birkaç tanesi bile bir bardak demir şurubuna yada bir kalsiyum iğnesine denk gelmektedir. Hurma besin değeri içerisinde alkol ve kolesterol bulunmaktadır. Sadece ramazan ayında aklımıza gelen hurmayı aslında günlük hayatta da tüketmekte de yarar vardır.
]]> Hindi Eti Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/hindi-eti-besin-degerleri.html Wed, 21 Nov 2018 13:32:54 +0000 Hindi eti besin değerleri, neredeyse kırmızı ete yakındır. Özellikle diyet yapanlar ve protein ihtiyacı yüksek olan sporcular için idealdir. Hindi eti besin değerleri bölümlere ayırdığımızda değişmektedir. Yani Hindi eti besin değerleri, neredeyse kırmızı ete yakındır. Özellikle diyet yapanlar ve protein ihtiyacı yüksek olan sporcular için idealdir. Hindi eti besin değerleri bölümlere ayırdığımızda değişmektedir. Yani hindi but kısmında olan protein ve vitamin değerleri ile hindi göğüste bulunanlar aynı değildir. Ayrıca pişirme şeklide besin değerlerinde değişme meydana getirecektir. Kalorisi düşük besin almak istiyorsanız daha çok göğüs kısmı ve yağsız pişirme yöntemini tercih ederseniz sizin için daha iyi olacaktır. Yok ben eti yağlı severim diyorsanız o başka tabi. Hindi diğer et ürünlerine kalori,yağ ve kolesterol oranı düşüktür. Şimdi hindi eti besin değerlerimizi inceleyelim.

100 gr Hindi eti besin değerleri (but kısmı)
 • Karbonhidrat -0 gr
 • Kalori -144 kcal
 • Protein-19.54 gr
 • Yağ-6.72 gr
 • Lif -0 gr
 • Kolesterol - 71 mg
 • Sodyum -74 mg
 • Potasyum -271 mg
 • Kalsiyum -17 mg
 • Vitamin A -3 mg
 • Demir- 1.72 mg
100 gr Hindi eti besin değerleri (göğüs kısmı)
 • Karbonhidrat -0 gr
 • Kalori -136 mg
 • Protein -29.51 gr
 • Yağ -1.79 gr
 • Lif  -0 gr
 • Kolesterol-70 mg
 • Sodyum -114 mg
 • Potasyum -297 mg
 • Kalsiyum -14 mg
 • Vitamin A -9 mg
 • Demir -0.97 mg
Hindi Eti Besin DeğerleriHindi etinde bulunan protein miktarı 

Yetişkin bir kişinin ortalama ihtiyacının %20'sini karşılamaktadır. Genel olarak insanlarda protein ihtiyacı kilo başına 1 gr kadardır. Bu ihtiyaç gün içerisinde yapılan fiziksel yoğunluğa göre değişmektedir. Örneğin vücut çalışan bir kişi için bu ihtiyaç kilo başına 1.5 gr yada daha fazla olabilmektedir. Hindi eti besin değerleri tablosuna baktığımızda göğüs ve but kısmının kolesterol değerlerinin düşük olduğu görülmektedir. Buda kolesterol yada damar sertliği problem yüksekliği  olan kişilerin diyetinde avantaj ürün olarak görülmektedir. Tabi ki bir diyetisyen yada uzman doktor ihtiyacı belirleyecektir. Potasyum değeri de oldukça kaliteli görülmektedir. Potasyumun tansiyonu düşürdüğü üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Fazlalığında kusma, ciltte kuruluk, halsizlik ve sinirlilik gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Potasyum vücuttaki elektrot dengesini sağlar ve kalbi korur. Günlük ihtiyacımızı karşılayacak derecede olmasa da kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum hindi etinde de bulunmaktadır. Günlük alınması gereken demir miktarı ortalama 8-10 mg kadardır. Bu ihtiyaç çocuklarda yada emziren bayanlarda değişmektedir. Hindi etinin demir oranına baktığımızda oldukça iyi görünmektedir. Demir vücutta üretilmediği için dışarıdan alınması zorunludur. Hindi eti besin değerleri incelememiz bu kadar. Sağlıklı kalın ve mutlu kalmanız dileğiyle. 
]]>
Karides Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/karides-besin-degeri.html Thu, 22 Nov 2018 11:24:42 +0000 Karides besin değerleri, oldukça fazla olan bir yiyecektir. Özellikle omega 3 ve protein yönünden zengin olan karides haftada bir kez tüketilebilir. Karides tüketimi halk arsında çok yaygın olmamaktadır. Daha çok restaurant da Karides besin değerleri, oldukça fazla olan bir yiyecektir. Özellikle omega 3 ve protein yönünden zengin olan karides haftada bir kez tüketilebilir. Karides tüketimi halk arsında çok yaygın olmamaktadır. Daha çok restaurant da yada otel mutfaklarında tüketimine şahit olduğumuz karides besin değerleri açısından çok zengindir. Fakat kolesterol oranı biraz yüksek bir besindir. Şimdi karidesi 100 gr kadar tükettiğimiz zaman bize ne katkıları olacağına bakalım.

100 gr karides besin değerleri
 • Karbonhidrat : 0 gr
 • Kalori: 85 kcal
 • Protein:20.1 gr
 • Yağ: 0.51 gr
 • Lif : 0 gr
 • Kolesterol : 161 mg
 • Sodyum : 119 mg
 • Potasyum: 261 mg
 • Kalsiyum : 64 mg
 • Vitamin A : 0 mg
 • Vitamin C: 0 mg
 • Demir: 0.52 mg
Görüldüğü üzere karides besin değerleri oldukça zengindir. Kızartılmadan pişirilirse sağlık açısından daha faydalı olacaktır. Çünkü yüksek olan kolesterol değeri kızartma ile daha sıkıntılı hale gelebilir. Buğulama tarzı bir  yemek yaparsanız karidesin besin değerlerinden daha fazla faydalanabilirsiniz.  Karides tüketimi aynı zamanda omega-3 diye tabir edilen önemli yağ asitlerinden EPA ve DHA açısından iyi bir seçenektir. Omega 3 beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlayan önemli bir yağ asididir. Omega 3 ayrıca strese karşı savaşmaktadır. Gelişme çağındaki ve spor yapan bireylerin beslenme şekli açısından vazgeçilmez bir besin deposu olan karides, E ve B12 vitamini ile iyot, çinko ve fosfor minerali açısından da zengindir. Protein miktarı oldukça iyi bir orana sahiptir. Salatalarda birlikte tüketildiğinde özellikle bayanların protein diyetlerinde oldukça faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalar balık tüketimi az olan bölgelerde kalp damar rahatsızlıklarının yüksek olduğunu ortaya koymuştur. 

Karides Besin DeğeriKarides besin değerleri tablosunda potasyum yüksek olarak karşımıza çıkmaktadır. Zararlı mıdır çok fazla tüketildiğinde evet. Günlük alınması gereken potasyum miktarı yetişkin bireylerde 2000-3000 mg arasında değişmektedir. Tablodaki orana bakarsak bunu yakalamamız biraz zor ama yineden dikkatli olmakta fayda var. Potasyum kalp sağlığı için önemlidir. Ayrıca protein sentezlenmesine de katkıda bulunur. Karideste bulunan doymuş yağ oranları et ve tavuğa göre daha düşüktür. Kalp sağlığı açısından haftada iki kes tüketilmesi uygundur. Taze olarak tüketilmesi daha uygundur. Dışarıda yada buzlukta bekleyen karides besin değerlerinin bir kısmını kaybedebilmektedir. Afiyet olsun. Sağlıkla kalın. 
]]>
Sucuk Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/sucuk-besin-degeri.html Fri, 23 Nov 2018 11:04:40 +0000 Sucuk Besin Değeri: Sucuk, dana veya sığır kıymasının içerisine isteğe göre çeşitli baharatlar sarımsak konulup,kılıflara doldurulması ve belirli bir sıcaklık derecesinde kurutulan bir et türüdür. Kahvaltıların v Sucuk Besin Değeri: Sucuk, dana veya sığır kıymasının içerisine isteğe göre çeşitli baharatlar sarımsak konulup,kılıflara doldurulması ve belirli bir sıcaklık derecesinde kurutulan bir et türüdür. Kahvaltıların ve mangal partilerinin vazgeçilmez besinlerindendir. Kuru fasulye,güveç gibi yemeklerin içerisine konulması da yemeğe lezzet katar. Baharatlar ve çeşnilerle yapıldığından oldukça ağır bir besindir.  Sucuk protein,demir ve potasyum açısından iyi bir besindir fakat yağ bakımından kalorisi çok fazla bir besindir. Doktorlar tavsiyesine göre fazla tüketilmemesi gereken bir besindir. Fazla tüketildiğinde bağırsak kanseri riskini artırır.

Sucuk Besin DeğeriSucuk Besin Değeri 
 • 100 gram sucuk 331 kaloridir(kcal) 
 • 2.57 Karbonhidrat(g),
 • 7.12 Protein(g),
 • 14.19 Yağ(g),
 • 0.29 Lif(g),
 • 30.5 Kolesterol(mg),
 • 525.5 Sodyum(mg),
 • 180 Potasyum(mg),
 • 52 Kalsiyum(mg),
 • 46 Vitamin A (mg),
 • 0.14 Vitamin C(mg),
 • 1.12 Demir (mg) bulunmaktadır.
]]>
Biftek Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/biftek-besin-degerleri.html Sat, 24 Nov 2018 01:13:04 +0000 Biftek besin değerleri, kırmızı et olduğu için ve hayvanın en değerli kısımlarından olduğu için biraz daha ilgi çekicidir. Hayvanın diz ekleminin üst kısmında bulunur ve neredeyse hiç yağ ve sinir bulunmaktadır. Biftek Biftek besin değerleri, kırmızı et olduğu için ve hayvanın en değerli kısımlarından olduğu için biraz daha ilgi çekicidir. Hayvanın diz ekleminin üst kısmında bulunur ve neredeyse hiç yağ ve sinir bulunmaktadır. Biftek besin değeri olarak çok zengin içeriğe sahiptir. Düşük kolesterol oranı ve az yağlı olması tercih nedenlerinde biridir. Beden sağlığı açısından gerekli olan besinlerden biri olan kırmızı et az tüketildiğinde vitamin ve demir eksikliği meydana gelmektedir. Buda dolaylı olarak bazı hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Kırmızı et gelişim çağında olan bebeklerin ve çocukların zeka gelişimi açısından faydası çok fazladır. Kırmızı et aşırı tüketilir ise, aşırı kilo alma, yüksek kolesterol değerlerine, kalp ve damar hastalıklarına, yüksek tansiyona, mide ve bağırsak hastalıklarına neden olabilir. 

Biftek Besin Değerleri100 gr biftek besin değerleri
 • Kalori-278 kcal
 • Toplam yağ-5 gr
 • Kolesterol-67 mg
 • Sodyum-373 mg
 • Potasyum-375 mg
 • Karbonhidrat-0 mg
 • Protein-25 gr
 • A vitamini-6 mg
 • B12 vitamini-2.7 mg
 • C vitamini-0 mg
 • D vitamini-3 mg
 • B6 vitamini-0.5 mg
 • Demir-2 mg
 • Magnezyum-25 mg
Etleri pişirirken besin değerlerinin bir kısmını kaybetmektedir. Et alırken özellikle kırmızı olmasına dikkat etmek gerekir. Rengi kahverengiye dönmüş etler hem sağlıksız olacaktır, hemde besin değerlerini kaybetmiş olacaktır. 100 gramlık biftek besin değerleri içerisinde sodyum ve potasyum yüksek görülmektedir. 250 gr biftek yediğimiz zaman protein ihtiyacımızın neredeyse tamamını almış oluruz. Yalnız 70 kg lık bir kütle üzerinden yapılan bir sonuçtur. Kg başına protein ihtiyacı ortalama 0.7-1 gr arasında değişebilmektedir. Ağırlık çalışanlar için 2 grama kadar çıkmaktadır. Eğer spor yapıyorsanız fazla protein vücutta kilo olarak kalacaktır. Spor yapmadan evde sadece protein diyeti yapanlar bu ayrıntıya dikkat etmelidir. Vücutta minerallerin %2’sini sodyum, %5’ini potasyum ve %3’ünü ise klor meydana getirmektedir. Sodyum, klor ve potasyum tüm vücut sıvılarında ve dokularda görev yapmaktadır. Bu minerallerin vücuttaki başlıca görevleri vücut su dengesini, asit ve baz dengesini ve kasların düzgün sağlamaktır. Eksikliğinde kas krampları görülebilmektedir. Eğer ayağınıza sürekli kramp giriyorsa kanınızda  bu minerallerin oranına bakmalısınız. Sodyum, klor ve potasyum ince bağırsaklarda emilir. İshal, aşırı idrar yapma, aşırı terleme ile vücuttan bu mineraller fazlaca atılır. O yüzden biftek gibi bu minerallerin yüksek olduğu gıdalar tüketmek gerekmektedir. Toplam kalorisi yüksek bir besin olan biftek normal yaşantısı olan bireyler tarafından haftada iki defa tüketilebilir. Diyet yapanlar için fazla kalori çokta uygun değildir. 100 gramlık bir biftek besin değerlerini inceledik. Kasaptan aldığınızda size neler kazandıracağını yada zararlarını az çok anlattık. Bundan sonrası mutfakta size kalmış

Afiyet olsun.
]]>
Nohut Besin Değeri https://www.besindegerleri.gen.tr/nohut-besin-degeri.html Sat, 24 Nov 2018 21:00:29 +0000 Nohut besin değeri, bakımından protein başta olmak üzere bakır, manganez ve lif açısından çok iyi bir kaynaktır. Sodyum miktarı düşüktür, kolesterol ve doymuş yağ içermez. Tuzsuz ve yağsız olarak haşlanm
Nohut besin değeri, bakımından protein başta olmak üzere bakır, manganez ve lif açısından çok iyi bir kaynaktır. Sodyum miktarı düşüktür, kolesterol ve doymuş yağ içermez. Tuzsuz ve yağsız olarak haşlanmış 100 gram nohutta 164 kalori bulunmaktadır. Nohutta bulunan vitamin ve mineraller; A vitamini, E vitamini, K vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum, fosfor, bakır, çinko, manganez ve selenyumdur.

Nohut bir baklagil tipidir. Ülkemizin neredeyse her yerinde yetiştiği görülmektedir. Yetiştiği toprağın türüne göre de geç veya çabuk pişmektedir. Nohutun boyu 50 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Yetiştirilmesi en kolay bitki türlerinden bir tanesidir. Anadolu’nun kıraç bölgelerinde yetiştirilmektedir. Yaprakları 5 mm–15 mm arası değişiklik gösterir. Nohudun tohumları kurumadan da yenilebilir. Fakat kurutulmuş olan nohutun çoğu yemekte kullanıldığı bilinmektedir. Nohudun pişmemiş halinde içerisinde zehirli maddelerin olduğu gözlemlenmiştir. Nohudun satışı genellikle kuru halde ya da konserve şeklinde yapılmaktadır.Nohut Besin Değeri Nohut besin değeri ve kalorisi bir hayli yüksektir. Nohudun içeriğinde potasyum, demir, fosfor, protein gibi besinler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kuru nohut, lif içeriği yüksek bir besin kaynağıdır. Ana öğünlerde salatada, yemeklerde kullanılabilir.

100 gram çiğ nohutta yaklaşık olarak 20,5 gram, pişmiş durumunda ise 8,5 gram protein vardır ve nohut fiber açısından zengin, kalori açısından da düşük bir besindir. Nohut salatalarda kullanılabileceği gibi humus içerisinde de tüketilebilir. 

Nohut Besin Değerleri
 • Kalori: 1336 kj
 • Su: 8,76 g
 • Kül: 2,97 g
 • Protein: 18,56 g
 • Azot: 2,98 g
 • Yağ toplam: 5.35 g 
 • Karbonhidrat: 41,36 g
 • Lif toplam: 23,02 g
 • Nişasta: 30,97 g
 • Sakkaroz: 3,15 g 
 • Glukoz: 0 g
 • Fruktoz: 0,36 g
 • Laktoz: 0 g
 • Maltoz: 0 g
 • Tuz: 47 mg
 • Demir: 5.91 mg
 • Fosfor: 398 mg
 • Kalsiyum: 98 mg
 • Magnezyum: 138 mg
 • Potasyum: 1170 mg
 • Sodyum: 20 mg
 • Çinko: 3,17 mg
 • Selenyum: 31,2 mg
 • Tiamin: 0,573 mg
 • Riboflavin: 0,165 mg
 • Niasin: 6,111 mg
 • B6: 0,535 mg
 • Float: 45 IU
 • E vitamini: 4,35  IU
 • Trpitofan: 177 mg
 • Fenialanin: 1102 mg
]]>
Balık Yağı Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/balik-yagi-besin-degerleri.html Sun, 25 Nov 2018 16:55:24 +0000 Balık yağı besin değerleri, olarak içeriğinde omega-3 yağ asitleri, mineraller, vitaminler, proteinler ve diğer hayati besin, kaynaklarının takviye edilebilmesi için tüketilmektedir. Bu besinler genel sağlık yanında cilt sa Balık yağı besin değerleri, olarak içeriğinde omega-3 yağ asitleri, mineraller, vitaminler, proteinler ve diğer hayati besin, kaynaklarının takviye edilebilmesi için tüketilmektedir. Bu besinler genel sağlık yanında cilt sağlığı içinde kullanılır.Balık yağları yaygın olarak tüketilmektedir, özellikle  pisi, morina, ringa, kefal, somon, uskumru, ton balığı, lüfer, sardalya, alabalık, balina balık türlerinin yağları yaygın olarak kullanılmaktadır.  Balık yağlarının genel olarak kapsüller şeklinde tüketilmektedir ve kapsül halinde sağladığı faydaları sağlık uzmanları arasında devam eden tartışmalar hala devam etmektedir.

Balık Yağı Besin DeğerleriBalık yağı besin değerleri

Balık yağında 100 gramında; karbonhidrat (0), protein (0), yağ (99,7), lif (0), kolesterol (800), sodyum (0), potasyum (1), kalsiyum (1), A vitamini (30 000), C vitamini (0) ve demir (0,06) civarından bulunmaktadır. Bir porsiyon tatlı kaşığında ise; karbonhidrat (0), protein (0), yağ (5), lif (0), kolesterol (42,8), sodyum (0), potasyum (0,6), kalsiyum (0,7), A vitamini (1500), C vitamini (0) ve demir (0,01) civarında bulunur.

Balıklardan elde edilmiş olan yağın 3.5 gramı yaklaşık olarak 1 gram omega-3 yağ asidi barındırır. Balık yağı kapsüllerinde, yağın bozulmamasını sağlamak için yağa ek olarak bir miktar E vitamini eklenmektedir. Bazı balık yağı kapsüllerinin içerisinde kalsiyum, demir ya da A, B1, B2, B3, C, D vitaminlerinden birini veya birkaçını içerebilir. Balık yağı içerisinden bulunan besinlerin ve barındırdığı değerler vücuda oldukça faydalıdır.

Balık yağında omega 3 ve omega 6 yağları bulunur. Ancak insana asıl gerekli olan yağ omega 3'tür. Çünkü omega 6'yı zaten günlük beslenmede fazlasıyla almaktayız. Bu sebepten dolayı omega 3'ün oranı düşük kalmaktadır. Asıl yapılması gereken şey vücuttaki omega 3/omega 6 oranını omega 3 lehine artırmak olduğu için, her ikisini de ihtiva eden balık yağı yerine sadece omega 3 almak çok daha faydalı hatta gerekli. İnsülin direncini azaltmaktan kanın akışkanlığını artırmaya ve kalp damar sağlığına kadar pek çok faydası olan bir yağdır.
]]>
Kinoa Besin Değerleri https://www.besindegerleri.gen.tr/kinoa-besin-degerleri.html Sun, 25 Nov 2018 23:37:39 +0000 Kinoa besin değerleri, diyet yapanların daha çok ilgisini çeken bir konu olmaktadır. Türkiye'de yeni yeni gündeme gelen kinoa aslında çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Amerika ve Avrupa'da yaygın olarak tüketilmektedir. Kinoa besin değerleri, diyet yapanların daha çok ilgisini çeken bir konu olmaktadır. Türkiye'de yeni yeni gündeme gelen kinoa aslında çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Amerika ve Avrupa'da yaygın olarak tüketilmektedir. O kadar önemli bir yer kazanmıştır ki, 2013 yılı Birleşmiş milletler tarım örgütü tarafından ''Uluslar Arası Kinoa Yılı'' olarak kabul edilmiştir. Bu tahılı bu kadar üstün kılan şey ise kinoa besin değerlerinde saklıdır. Kinoa 1-2 metreye kadar uzayabilen uzun ömürlü bir bitkidir. Bolivya,Peru, And Dağlarının çorak yamaçlarında doğal olarak yetişmektedir. Tarihi kayıtlara göre bu bölgelerde M.Ö. 3000-5000 yıllarından beri yerliler tarafından yetiştirilmektedir.

100 gr kinoa besin değerleri
 • Karbonhidrat: 21.3 gr
 • Yağ: 1.92 gr
 • Protein: 4.4 gr
 • Lif: 2.8 gr
 • Magnezyum: 64mg
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 7 mg
 • Potasyum: 172 mg
 • Kalsiyum:17 mg
 • Vitamin A: 5 mg
 • Vitamin C: 0 mg
 • Demir: 1.49 mg
Kinoa Besin DeğerleriKinoanın faydaları,

Kinoa besin değerleri içerisinde bulunan protein tam protein kategorisindedir. Kaslar için gerekli olan tüm amino asitleri içermektedir. Tam protein içeren bitkilere çok sık rastlanmaz ve bu özelliği ile vejetaryenler ve diyet yapanlar arasında oldukça çok tüketilmektedir. Kinoa, düşük kolesterol oranı ile hayvansal protein kaynaklarına kıyasla daha sağlıklı bir protein kaynağı olarak düşünülebilir. Glüten içermeyen kinoa, çölyak hastaları ve glütensiz diyet uygulayanlar için önerilir. Kinoa gevrekleri yulaf gevreğine alternatif olarak düşünebilir.Kinoa diğer tahıllarla kıyaslandığında 2 kat daha fazla besin lifi içerir. Lifli gıdaların az tüketilmesi sonucunda kabızlık ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar bu yüzden lif bakımından zengin olan kinoayı tavsiye etmektedirler. Besin lifi aynı zamanda şeker hastalarında kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı olmaktadır. Hemoroid hastalarının da kinoa tüketmesi kabızlığa bağlı yakınmaları azaltabilir. Kinoa besin değerleri içerisindeki demir oldukça tatminkar görünmektedir. Demir eksikliği anemisi için tüketilebilmektedir. Hücrelerde bulunan oksijen miktarında önemli bir rolü olan demir minerali aynı zamanda beyin ve zihin sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Demir aynı zamanda vücut sıcaklığının korunması ve vücudun enerji üretimi için metabolizmanın kullanıldığı diğer mineraller arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak kinoa tüketmenin total kolesterolü düşürürken, iyi kolesterol oranını koruduğunu göstermektedir. Ayrıca kinoanın içerisinde bulunan bazı bileşenler damarları iltihaplı hastalıklara karşı güçlü hale getirmektedir. Kinoa antioksidan etkisi sayesinde, başta kırmızı kan hücreleri olmak üzere tüm hücreleri serbest radikallerin zararlarına karşı korumaya yardımcı olur. Kinoa besin değerleri içerisindeki magnezyum mineralinin damarları rahatlatma etkisi ile kronik migrene karşı tavsiye edilen yiyecekler grubundadır. Magnezyum minerali aynı zamanda tip 2 diyabet hastalarında etkilidir. Kinoa ile yapabileceğiniz tatlılar ve salatalar ile diyet programınızı renklendirebilirsiniz. 
]]>